Jeśli chodzi o popularność różnych ubrań uszytych z denimu, z kurtką jeansową konkurować mogą jedynie spodnie. Kurtka jest ubraniem wielofunkcyjnym, niezawodnym, pasującym niemal każdemu. Nie wychodzi też z mody. Od czasu do czasu wędruje na sam szczyt modowych trendów. Teraz właśnie jest taki moment.

Jeans w każdym wydaniu to jeden z największych trendów modowych ostatnich lat. Choć ubrania takie jak spódnice jeansowe, sukienki jeansowe czy kurtki (o spodniach nawet nie wspominając, bo to oczywiste) na dobrą sprawę nigdy nie wychodzą z mody, ostatnio zaczęły być bardo mocno widoczne, obserwujemy też duży wzrost wariantów, w jakich można kupić każde z tych ubrań.

Jeans jest też bardzo często bohaterem stylizacji typu total look – również lansowanej od jakiegoś już czasu przez twórców mody i producentów. Niezależnie więc od tego, czy planujecie uzupełnić garderobę o nieśmiertelne jeansowe klasyki, czy zależy nam na trzymaniu ręki na pulsie modowych trendów – teraz jest naprawdę dobry moment, by zainwestować w jeans.

Kurtki jeansowe – każdy znajdzie coś dla siebie

Jakiego rodzaju kurtki jeansowe są obecnie najmodniejsze? Co można znaleźć w sklepach? Dowiedz się czytając nasze zestawienie. Tworząc je oparliśmy się na wskazówkach portali modowych oraz na naszym przeglądzie oferty sklepów internetowych. Oto, co w modzie na jeansowe kurtki piszczy.

kurtka jeansowa
fot. Unsplash
 1. Cały czas w modzie są kurtki jeansowe oversize, jak ze starszego brata. W sklepach bez problemu znajdziemy egzemplarze, które kończą się poniżej linii bioder, nie brakuje takich, które sięgają ud.
 2. Na drugim biegunie są kurtki typu cropp, czyli krótkie, sięgające mniej więcej linii żeber. Z grubsza można je podzielić na trzy warianty – kurtki, które celowo wyglądają na „przykuse” (je z kolei można porównać do kurtki pożyczonej od młodszej siostry). I choć brzmi może niewiarygodnie, efekt jest naprawdę ciekawy, bo jest to kusość, która jest jak najbardziej pod kontrolą. Drugi rodzaj to „klasyczne” cropped jacket – kurtki o luźnym, ale dopasowanym kroju, kończące się po prostu nieco wyżej niż zwykłe damskie „klasyki”. Trzeci wariant to kurtki jeansowe, które wyglądają tak, jakby zostały w określonym miejscu odcięte. Wrażenie to jest wzmocnione jeśli trafimy na modele postrzępione na dole (strzępienia występują również w innych fasonach kurtek jeansowych).
 3. Kurtki z przeskalowanymi, poszerzanymi ramionami i rękawami.

  kurtka jeansowa
  fot. Unsplash
 4. Kurtki jeansowe z bufiastymi rękawami (jak się domyślamy, zarówno ramiona, jak i rękawy t trend przeniesiony z innych elementów garderoby damskiej, zwłaszcza z sukienek i bluzek).
 5. Kurtki jeansowe wiązane w pasie.
 6. Modele z oryginalnymi printami lub napisami na plecach.
 7. Renesans kurtek jeansowych trucker. To klasyczny model stworzony przez Levisa, w przeszłości noszony najczęściej przez kierowców ciężarówek (stąd nazwa) oraz ranczerów. Kiedy zaczęły się w nim pokazywać gwiazdy filmu – przeniósł się do mody ogólnej. Trucker to klasyczny model kurtki jeansowej, popularny zarówno w wersji damskiej, jak i męskiej. Jest to kurtka luźna, ale nie oversizowa. Można regulować jej szerokość w pasie.

  kurtka jeansowa
  fot. Unsplash
 8. Kurtka jeansowa sherpa trucker – to bardzo popularny model truckerki (zwłaszcza w latach 80. i 90.), który charakteryzował się tym, że był podbijany białym futerkiem i miał charakterystyczny kołnierz. Materiał wyglądający jak futerko to sherpa – syntetyczna tkanina która jest miękka, ciepła i łatwo ją wyczyścić. Teraz kurtki te zaliczają wielki powrót.
 9. Kurtki jeansowe fasonem nawiązujące do innych rodzajów okryć: ramonesek, marynarek, koszul.
 10. Białe kurtki jeansowe (lub w bardzo jasnych kolorach).
 11. Kurtki jeansowe czarne.

  kurtka jeansowa
  fot. Unsplash
 12. Kurtka jeansowa mająca fason płaszcza (np. sięgającego za kolana).
 13. Kurtki, w których jeans połączony jest z innymi rodzajami tkanin. Tego typu połączeń sporo jest zwłaszcza młodzieżowych kurtkach jeansowych (tu często trafiamy na połączenie jeansu i materiału z którego szyje się bluzy).
 14. Klasyczne, lekko taliowane kurtki jeansowe damskie. Wymieniamy je na końcu, bo trudno uznać je za nowość, teraz jednak ich wybór jest naprawdę szeroki, chociażby jeśli chodzi o odcienie.