Jeśli planujesz korzystać z sauny, powinieneś ze sobą wziąć nie jeden, a kilka ręczników. Ile i jakich dokładnie? To zależy od tego, do jakiej sauny się wybierasz, czy planujesz więcej niż jedną sesją oraz… jaki jest Twój styl saunowania. Szczególnie ten ostatni element może wywoływać niemałe emocje.

Jakie ręczniki zabrać ze sobą do sauny suchej (fińskiej)?

Pierwszy ręcznik, o którym powinniśmy pamiętać wybierając się do sauny suchej to ręcznik, którego użyjemy do wycierania się po prysznicu. Należy go wziąć przed skorzystaniem z sauny oraz po wyjściu z niej.

Druga sztuka to ręcznik służący do rozłożenia na drewnianych siedziskach sauny – tak, aby żaden fragment naszego ciała się z nimi nie stykał (może być też potrzebny ręcznik pod stopy). Dzięki temu nasz pot nie pozostanie na ławce, tylko wsiąknie w materiał. Co ważne, ręcznik którym się wycieramy i ręcznik, którego użyjemy do rozłożenia w saunie nie może być tym samym. Zarówno ze względów higienicznych, jak i z uwagi na nasze bezpieczeństwo. Optymalna temperatura saunowania w saunie suchej to 70-90 st. C. Nie trudno sobie wyobrazić, co by się stało, gdybyśmy w tej temperaturze użyli mokrego ręcznika. Szybko zaczęłaby się z niego wydzielać mokra para – w skrajnych przypadkach groziłoby nam nawet poparzenie.

ręcznik do sauny
fot. Pixabay

Kontrowersyjnym punktem odpowiedzi na pytanie o to, jaki ręcznik należy ze sobą zabrać do sauny suchej jest kwestia nagości w saunie – rekomendowanej we wszystkich saunach, a w niektórych wręcz wymaganej. Z punktu widzenia zdrowego rozsądku takie zalecenia (oparte też na tradycji krajów, w których istnieje rozwinięta kultura saunowania) mają sens. W końcu do sauny idziemy po to, by się wypocić i pozbyć z ciała toksyn i zanieczyszczeń. W tej sytuacji okrywanie go zmniejsza efektywność saunowania i jest niekomfortowe (zaś w przypadku wchodzenia do sauny w kostiumie kąpielowym – wręcz groźne dla zdrowia). Wiele jednak osób decyduje się na korzystanie z sauny w dodatkowym ręczniku, który służy do osłonięcia ciała. W grę wchodzi tu wstyd przed całkowitym obnażaniem się w miejscu publicznym (a takim przecież jest sauna), przed obcymi osobami obydwu płci.

Jedną z popularnych opcji wykorzystywanych do okrywania się w saunie są tureckie ręczniki Hammam – cieńsze, lżejsze i szybciej schnące niż ręczniki frote.

Do osłaniania ciała w trakcie saunowania służą też specjalne ręczniki z wszytą gumką i rzepem – służące do owinięcia się wokół bioder (kilt do sauny) lub wokół biustu (pareo do sauny). Mają one zwiększyć nasz komfort w sunie i sprawić, że będziemy z niej korzystać bez skrępowania.

Wykonane są one najczęściej z bawełny egispkiej lub lnu z domieszkę bawełny egipskiej.

Jakie ręczniki należy ze sobą zabrać do sauny parowej?

Korzystanie z sauny parowej (mokrej) to również „wstęp” w postaci prysznica przed wejściem do sauny. Trzeba się po nim wytrzeć się do sucha. Ręcznik zostawiamy przed wejściem do sauny. W W przypadku sauny parowej, jeszcze mocniej niż sauny suchej, zaleca się korzystanie z niej nago, ponieważ wszelkie przylegające do skóry materiały blokują proces wyrzucania zanieczyszczeń i wnikania cząsteczek wody. W saunie parowej mokrej siadamy bezpośrednio na siedziskach (nie musimy więc zabierać ze sobą dodatkowego ręcznika). Kwestia zachowania higieny rozwiązywana jest poprzez opłukiwanie siedzisk (każdy powinien to zrobić przed i po saunowaniu).

ręcznik do sauny
fot. Pixabay

Ręczniki czy inne tkaniny w takim miejscu są niewskazane również ze względu na panującą w nim wilgotność która powoduje, że szybko nasiąkają wodą. Wiele osób się jednak na to decyduje – po tym, by mieć się czym osłonić. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie (lub na korzystanie w kiltów czy pareo) – nie powinieneś zabierać tego samego ręcznika do sauny suchej.

Jak saunować?

Podsumowując, do sauny suchej potrzebujemy przynajmniej dwóch, trzech ręczników; w saunie mokrej – jeden to absolutnie minimum – korzystamy z niego po prysznicu, jaki należy wziąć przed i po saunowaniu (zasada ta dotyczy wszystkich rodzajów saun). Ręcznik do wycierania się może być zwykłym ręcznikiem frote. Kwestia ta zaczyna się jednak komplikować, jeśli potrzebujemy czegoś do osłonięcia się. Wtedy oprócz tradycyjnych ręczników mamy też do wyboru kilka innych opcji – wspomniane już kilty, pareo i ręczniki hammam. Z myślą o kobietach na rynku pojawiły się również specjalne kostiumy do sauny. Wybierając formę osłony warto mieć na uwadze przed wszystkim właściwości materiału, z którego jest wykonana.

Warto też pamiętać, że jeśli będziemy chcieli korzystać z sauny w ręczniku, obsługa niektórych obiektów może nam zwrócić uwagę, w skrajnych przypadkach możemy zostać wyproszeni. Z drugiej strony polska kultura saunowania (a raczej brak takiej tradycji) oraz nasze dosyć konserwatywne podejście do nagości sprawia, że okrycie się ręcznikiem może być wręcz pożądane (jakiś czas temu lokalne media donosiły o inicjatywie, w myśl której w jednym z miast korzystanie z miejskiej sauny nago miałoby być zabronione). Dlatego przed korzystaniem z jakiejkolwiek sauny warto zapoznać się z jej regulaminem.

Wiele tu zależy również od naszego osobistego poczucia komfortu. Tak czy inaczej, w saunie najlepiej mieć ze sobą dwa, trzy czyste ręczniki. Niektórzy zabierają do tego miejsca też czapki do sauny. Najczęściej są one wykonane z filcu (ewentualnie z bawełny lub lnu). Mają one chronić nasz mózg, skórę głowy i włosy przed wysoką temperaturą i przegrzaniem. Podstawą są też klapki i coś do okrycia się w strefach ogólnych (typu recepcja czy miejsce, w którym można się czegoś napić).