ozdoby do włosów, spinku do włosów
fot. Pixabay

Modna spinka czy efektowna opaska mogą wpłynąć diametralne nie tylko na odbiór naszej fryzury, ale również całej stylizacji. Dzięki tego typu dodatkom możemy podkreślić swoje atuty, uwypuklić charakter stroju lub wręcz przeciwnie – przełamać go i pokazać, że mamy swój styl i potrafimy bawić się modą. Czasem ozdoby to włosów mogą być nawet głównym elementem całej stylizacji.

Fryzura to jeden z najważniejszych elementów naszego wizerunku. Ozdoby do włosów to prosty i szybki sposób na to, by zmieniać go na co dzień, bawić się nim, dopasowywać do okoliczności. Nie dziwi więc, że przez lata trendy w modzie dotyczyły nie tylko strojów, butów, torebek czy biżuterii, ale również ozdób do włosów. Jedne z nich przemijały bardzo szybko, inne towarzyszyły przez długi czas, jeszcze inne, jak na przykład np. charakterystyczne spinki-klamerki (żabki), nigdy na dobrą sprawę nie wyszły z użycia, stając się mniej ważnymi elementami stylizacji.

ozdoby do włosów, gumki do włosów
fot. Pexels

Opaski do włosów

Od kilku sezonów, niezmiennie, bardzo modne są ozdobne opaski do włosów. Są szerokie i bardzo widoczne. Często są wykonane z błyszczącej satyny lub miękkiego welury bądź aksamitu. Cały czas na czasie są też biżuteryjne, błyszczące zdobienia (koraliki, perełki czy ćwieki), ale również elementy kwiatowe, kokardy czy nawet pióra. Co bardziej strojne opaski na głowę zaczynają wręcz przypominać diademy lub wianki. Dla tych, którzy wolą mniej spektakularne ozdoby, dobrą opcją jest opaska ozdobiona klasycznym węzłem. Cały czas jednak pozostaje ona na tyle duża, by zwracać na siebie uwagę. W takiej sytuacji można „zaszaleć” na przykład z kolorem, lub wręcz postawić na tkaninę wielobarwną.

Biżuteryjne spinki

Opaski do włosów to coś, co modne jest co najmniej od 2019 r. (mniej więcej w tym samym czasie pojawiły się kolekcje ubrań inspirowane latami 90.). W ślad za opaskami przyszła moda na ozdobne, wręcz biżuteryjne spinki do włosów. Dziś na czasie są zwłaszcza perły. Kojarzą się z klasyczną elegancją, niektóre są bardzo. Co ciekawe jednak, styliści proponują, by wpinać je we włosy nie tylko z okazji wielkich wyjść, ale również do codziennych stylizacji.

ozdoby do włosów, wsuwki
fot. Pixabay

W jednym i drugim przypadku można „zagrać” ilością. Do codziennych strojów może wystarczyć jedna spinka. Na wieczór – można zaszaleć i użyć ich w większej ilości. Szczególnie modne są ozdoby w kolorze złota, który w połączeniu z bielą pereł może wyglądać naprawdę efektowne.

Wsuwki, czyli wyjście z cienia

Wybierając ozdoby do włosów warto też zwrócić uwagę na wsuwki. W ofercie sklepów cały czas mnóstwo jest takich, które z założenia mają być jak najmniej widoczne i pełnią rolę pomocniczą – ułatwiają upięcie fryzury, przytrzymują niesforne kosmyki, które wymykają się z kucyka? Skoro jednak już i tak używamy wsuwek, to warto postawić na takie, które również będą ozdobą? Z takiego założenia zdaje się wyszli styliści, którzy proponują wsuwki, które świetnie sprawdzą się w roli dodatkowej ozdoby. Mało tego – niektóre są na tyle strojne, że same w sobie mogą stać się centralnym punktem fryzury.

Chusty i apaszki

W roli jednego z najmodniejszych dodatków do włosów powoli zaczynają też pretendować chusty i apaszki. Dziś zakładamy je nie tylko na szyję, ale również na głowę. Mogą nam służyć jaki opaski do włosów, ale jeszcze ciekawsze może być ich wplecenie w warkocz, kok czy po prostu przewiązanie nimi kucyka (zwłaszcza niskiego) i opuszczenie dłuższych fragmentów na plecy. Takie dziewczęce, nieco romantyczne wersje uczesań nie są żadną nowością, spotkać je można było również w stylizacjach sprzed lat. Teraz jednak powracają.

Gumki i chusty w jednym

Współczesność nie byłaby jednak sobą, gdyby w tym trendzie nie pojawił się pewien twist – zamiast wiązać włosy gumką (dla wygody, bo dzięki temu może się on długo utrzymać i nie trzeba ciągle poprawiać fryzury), potem przewiązywać je chustą lub apaszką (dla efektu), możemy mieć dwa w jednym – gumki scrunchies z fragmentami materiału. Dzięki temu mamy dwa w jednym. A przy okazji wykonanie fryzury zajmuje mniej czasu. Sądząc po ofercie sklepów z akcesoriami – gumki będące połączeniem gumki i chusty bądź apaszki to prawdziwy hit 2021 r.

ozdoby do włosów
fot. Unsplash

Oczywiście cały czas modne są uczesania typu pin up girl. Zamiast wiązać samemu chustę, można też kupić gotową opaskę, dzięki której kokardę na czubku głowy mamy od ręki. Coraz większą popularnością cieszą się także ozdobne, satynowe lub welurowe gumki do włosów.

Kokardy

Ostatnią ozdobą do włosów, o której nie sposób nie wspomnieć pisząc o najmodniejszych ostatnio ozdobach do włosów są właśnie kokardy. Mamy je we wszystkim – na opaskach, na spinkach, zawiązane za pomocą apaszki. Wiele z nich jest bardzo dużych efektownych. Dodają dziewczęcości. Trzeba jednak przyznać, że używając ich trzeba mieć trochę wyczucia – bo w ten sposób dosyć łatwo można swój wygląd „przesłodzić”. Dotyczy to zwłaszcza nieco starszych kobiet.