Bletka, nazywana również bibułką, to podstawowy element wykorzystywany do rolowania jointów. Bletki są zrobione z niewielkich porcji papieru o specjalnych właściwościach. Dzięki temu bletka spala się w idealnym tempie oraz utrzymuje jointa w niezmiennym kształcie. Poniżej przyglądamy się z bliska dostępnym w sklepach bletkom – podpowiadamy jakie produkty warto wybrać, jakie parametry wziąć pod uwagę w czasie zakupów oraz po czym rozpoznać bletkę dobrej jakości od jej gorszych odpowiedników. 

Jaką bletkę wybrać? Rozmiar i inne ważne sprawy 

Bletki to produkty pochodzące od kilku lat niemałą ewolucję. Jeszcze kilka lat temu, dostępne były przede wszystkim bletki w standardowym białym odcieniu i najwyżej dwóch rozmiarach. Obecnie, zakres dostępnych produktów znacząco się poszerzył. Znajdziesz między innymi bletki o długości 1×0,25 (76×43 mm) idealne do przygotowywania jointów dla jednej osoby. Większe, czyli bletki o długości 1×0,5 (76z60 mm) jest nieco szersza niż wcześniejsza i nadaje się do skręcania grubszych jointów. 

Bletki nazywane king size są obecnie najczęściej wybierane, a ich rozmiary wynoszą 100×52 mm. By z takiej bletki przygotować jointa, konieczne będzie użycie większego filterka. Znajdziesz także bletki king size slim, o wymiarach 110×44 mm, również uniwersalne w użyciu i chętnie stosowane. Warto też wspomnieć o bibułkach nazywanych single wide – 70×36 mm. Są to bletki stosunkowo małe, chętnie wybierane do przygotowywania jointów dla jednej osoby. 

Bibułki mniej i bardziej uniwersalne 

Oprócz wspomnianych powyżej warto też wrócić uwagę na tak zwane bibułki na rolce, które można przycinać w dowolnym miejscu. Dzięki temu masz możliwość przygotowania jointa o dowolnej długości. Najczęściej, długość jednej roli mieści się w przedziale od 3 do 5 metrów. 

Osobną kategorię tworzą bletki gotowe, skręcone. Są dedykowane dla osób początkujących w przygotowaniu skrętów, a także dla tych, którzy w ogóle nie potrafią wykonać tej czynności. Bletki gotowe mają formę pustego, podłużnego stożka, który wystarczy wypełnić suszem. 

Dużą popularnością cieszą się również bibułki huge size, dedykowane do przyrządzania wyjątkowo dużych jointów. Ich długość może sięgać nawet 30 cm. Jest to idealny wybór dla osób lubiących wyzwania lub na czas imprezy, gdy w gronie wielu przyjaciół pragniesz cieszyć się chwilą relaksu. Bletka taka pozwala skręcić jointa dedykowanego dla grona większego niż kilka osób.

Filtry do bletek – czyli w trosce o zdrowe płuca

W przygotowaniu jointa istotne jest także zastosowanie odpowiedniego filtra. Jest on pod wieloma względami kluczowy – stanowi „ustnik” w danym joincie, a zarazem nadaje mu sztywny kształt. Najczęściej, filtry stosowane w bletkach mają dwojaką postać. Mogą być to zwinięte paski cienkiej tektury, często dołączane do opakowań bletek. Filtry takie są łatwe w użyciu i przygotowaniu oraz tanie.

Drugim typem często stosowanym są filtry węglowe, w których składzie znalazł się węgiel aktywny. W trakcie zaciągania się jointem dym przechodzi przez wnętrze filtra, który wyłapuje obecne w nim substancje smoliste oraz inne szkodliwe składniki. Dzięki temu filtry węglowe są uważane obecnie za najbezpieczniejsze i najzdrowsze spośród asortymentu dedykowanego dla palaczy.