Retro cegły, czyli oryginalne cegły dekoracyjne z lat 1800 – 1900 to jeden z ciekawych pomysłów na wykończenie wnętrza. Cegły takie są pozyskiwane ze starych kamienic i budynków, mają bardzo wiele form i nadają się do zastosowania w wielu wnętrzach. Przy ich pomocy możemy zarówno nadać nowoczesnemu wnętrzu stylowego wyglądu, przeprowadzać renowacje wiekowych elementów czy urządzać wnętrza w stylu loftu. W tym tekście przedstawiamy — czym są takie cegły, jak się je pozyskuje ze starych kamienic, do jakich wnętrz pasują oraz do czego można je zastosować. Podpowiadamy również, gdzie możemy je kupić i cieszyć się oryginalnym wnętrzem.

Retro cegły — czym one są?

Retro cegły to oryginalne cegły pozyskiwane ze starych kamienic i budynków, które poddawane są odpowiedniej obróbce. Cegły takie demontowane są z domów przeznaczonych do rozbiórki i najczęściej mają ponad 100 lat. W trakcie procesu obróbki nadawane są im różne formy — od surowych po produkty wykonane na ich podstawie. Dzięki temu do dyspozycji otrzymujemy jedynie oczyszczone cegły z resztkami zaprawy, cegły poddane całkowitej renowacji o wyglądzie naturalnym czy przerobione cegiełki dekoracyjne w postaci płytek lub paneli. Budulec taki pomimo upływu czasu posiada świetne właściwości techniczne. Mogą one służyć w wielu celach zarówno do budowania pewnych elementów czy wykonania gotowych wnętrz. Na rynku nie kupimy ich w popularnych supermarketach, a będziemy musieli wyszukiwać specjalne firmy w internecie lub sklepy stacjonarne oferujące takie produkty. Ich cena jest nieco wyższa od przeciętnych cegieł dekoracyjnych, ale nie jest na tyle wysoka, aby przewyższała najdroższe obecne modele.

Bardzo ważnym aspektem retro cegieł są również ich właściwości. Cegły takie nie są alergizujące i są naturalnymi elementami. Sto lub dwieście lat temu nie używano do obudowy syntetycznych materiałów czy szkodliwych klejów. Retro płytki i cegły będą zatem idealnym rozwiązaniem, gdy jeden z domowników jest wrażliwy na takie substancje. Wybierając je, nie szkodzimy również środowisku, gdyż dokonujemy pewnego rodzaju recyklingu i nie wpływamy na tworzenie nowych niskojakościowych produktów na rynku. Urządzanie wnętrz i aranżacja mieszkania w taki sposób są bardzo komfortowe i dają wiele możliwości.

Pozyskiwanie ze starych kamienic

Pierwszym etapem i zdecydowanie jednym z najciekawszych jest pozyskiwanie takich cegieł. Nie są one produkowane i nie można również ich pozyskiwać z dowolnych budynków. Cegły są demontowane ze starych kamienic lub domów, które są przeznaczone do wyburzenia. Kamienic takie mogą mieć po sto lub więcej lat. Firma lub manufaktura zajmująca się tworzeniem takich cegieł dekoracyjnych po znalezieniu odpowiedniego budynku i uzyskaniu zgody przystępuje do demontażu pojedynczych sztuk. Jest on przeprowadzany ręcznie, aby nie uszkodzić cegieł a cegły wybierane są pod względem jakościowym. Selekcjonowane są egzemplarze tylko najwyższej jakości, aby zachowały swoje właściwości jeszcze przez długi czas i były estetyczne.

Po przewiezieniu cegieł do manufaktury są one poddawane różnego rodzaju zabiegom i przetwarzane. W zależności od tego, jaki ma być ich finalny wygląd, pracownicy takich firm używają różnych technik. Jeśli cegła ma być oryginalna i posiadać swój charakter pozostawiane są np. resztki tynku, a cegła jest oczyszczana jedynie wstępnie. Aby osiągnąć najbardziej reprezentacyjne egzemplarze, cegły mogą być również oczyszczane z zaprawy i zabrudzeń tak, aby były równocześnie oryginalne, ale wyglądały, jak najlepiej. Niektóre egzemplarze przerabia się poprzez wycinane z nich mniejszych elementów, płytek, prostokątów czy cienkich paneli.

Gdzie można ich używać?

Oryginalne cegły dekoracyjne mają bardzo szerokie zastosowanie i wykorzystywać je można w wielu sytuacjach. Z pewnością będą one doskonale prezentowały się na ścianach jako wykończenie nowoczesnych wnętrz. Materiał wysokiej jakości jest bardzo pożądany a w zestawieniu z nowoczesnymi meblami, betonem, szkłem czy drzewem stwarza idealne połączenie. Cegły takie są również idealne do budowy loftów. Bardzo dobrze nadają się do tworzenia wnętrz po starych fabrykach i zestawianiu ich z surowymi elementami, stalą czy dużymi przestrzeniami. Cegły dekoracyjne mogą też przydać się do stworzenia stylowego kominka w salonie lub renowacji starych wnętrz. Jako że bardzo trudno w takich sytuacjach o materiał, oryginalne cegły z porównywalnego okresu sprawdza się bardzo dobrze.

Retro cegły możemy również używać w kuchniach czy łazienkach, czyli wszędzie tam, gdzie panuje duża wilgoć. Istnieją specjalne modele, które są odpowiednio impregnowane i nie wchłaniają wody poprzez swoją porowatą strukturę. Ceglany bar, ściana nad blatem roboczym czy ściana z roślinami w łazience będą z pewnością prezentowały swój indywidualny charakter. Pewnym zaskoczeniem może wydawać się również używanie ich na zewnątrz budynku np. na elewacji czy wykorzystanie ich do budowy tarasu. W rzeczywistości zaimpregnowane modele znosić będą bez problemu zmienne warunki atmosferyczne, słońce, wiatr czy śnieg. Dzięki tej możliwości bez problemu będziemy mogli zaaranżować nasz budynek na bajkowy zamek czy stary dom.

Gdzie można kupić takie retro cegły?

Gdy wybierzemy już ten rodzaj budulca i zdecydujemy się na jego zakup, będziemy musieli zmierzyć się z małymi poszukiwaniami takich oryginalnych cegieł. Jako że jest to budulec stu i więcej letni, nie kupimy go od ręki we wszystkich sklepach i lokalizacjach. Z pewnością na rynku istnieje wiele firm, które zajmują się pozyskiwaniem i sprzedażą takich cegieł. Swoją ofertę prezentują w internecie, więc warto przeszukać właśnie sieć pod kątem takich firm. Niektóre sklepy internetowe również współpracują z danymi markami więc i tam będziemy mogli znaleźć takie modele. Najlepszą jednak opcją jest szukanie najbliższych lokalizacyjnie firm w internecie, które zajmują się wykonywaniem takich cegieł lub ich sprzedażą. Dobrym pomysłem jest również mały rekonesans w sklepach stacjonarnych — szczególnie tych małych i wyspecjalizowanych właśnie w cegłach dekoracyjnych. Z racji szerokiego asortymentu mogą one posiadać takie cegły, mogą je zamawiać lub będą wiedziały, gdzie w najbliższej okolicy będziemy mogli je zakupić.