Łazienkowe inspiracje

Łazienka to miejsce, z którego korzystamy często oraz pomieszczenie gdzie regenerujemy się i odzyskujemy siły po ciężkim dniu. Może być ona wykonana w bardzo oryginalny i niebanalny sposób, czym będzie się wyróżniała od setek katalogowych propozycji oraz będzie dawała nam wiele radości. Pomysłów na łazienkę, które są nieszablonowe — jest wiele, choć nie są one szeroko promowane z racji nieco trudniejszego wykończenia czy niewpisywania się w gusta “większości” klientów i aspektów handlowych. Pomysły takie dają jednak ogromne możliwości stworzenia bardzo ciekawego pomieszczenia. Kilka ciekawych inspiracji prezentujemy poniżej.

Kamień i drewno

Pierwszym ciekawym pomysłem na aranżację jest użycie oraz zestawienie kamienia z drewnem. Nie będzie to jednak połączenie dodatków czy tapety o fakturze drewna, lecz całkowite wykonanie łazienki w takich materiałach. Rozwiązanie to szczególne i przypadnie do gustu osobom ceniącym i lubiącym naturalne wykorzenienia oraz materiały. Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele jakościowy elementów wykonanych z jednego konkretnego surowca, a ich zestawienie w naszej łazience będzie bardzo efektowne. W myśl tej opcji możemy wykonać podłogę i sufit z drewna. Opcjonalnie ściany również mogą być drewniane lub wykonane np. z kamienia — płytek, części surowego kamienia czy po prostu kamiennych paneli. Bardzo efektownie wyglądać będzie również drewniany blat z kamiennymi miastami i kranami. Misy umywalki mogą być chropowate i wykonane z ciemniejszego budulca. Oprócz brodzika i sedesu wszystkie inne elementy możemy wykonywać właśnie z takich materiałów, choć i prysznic może być wykonany z takich elementów. Do elementów łazienki które możemy wykonać z kamienia lub drewna zaliczać się będą np. drzwi, progi, półki, żyrandole, klosze lamp czy szafki. W takich wnętrzach doskonale sprawdza się również zielone rośliny, które nadadzą wnętrzu indywidualnego charakteru.

Fototapeta na ścianach, podłodze i suficie oraz tapeta 3D

Drugim bardzo ciekawym pomysłem i tym razem nieco bardziej oryginalnym jest zastosowanie fototapet w łazience. Obecnie technologia pozwala na produkowanie wysokiej jakości tapet odpornych na wodę, wilgoć i parę. Jeśli nie mamy pomysłu na wybór elementów wykończenia ścian, podłóg i sufitu możemy zdecydować się właśnie na tapetę. Będziemy mogli zarówno umieścić ją na samej podłodze czy ścianie lub wykonać aranżacje całej łazienki. Tapety naklejone na podłogę mogą przedstawiać leśną drogę, plażę, czy chmury. Tapety ścienne z panoramą zachodzącego słońca i plaży lub lasu będą prezentować się bardzo efektownie. Na suficie możemy wykorzystać np. tapetę rozgwieżdżonego nieba lub słonecznego nieba nad plażą. W ten osób możemy odwzorować wiele scen i sytuacji, które będą bardzo oryginalne.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest również fototapeta 3D. Jest ona wykonana z podobnych materiałów i ma taką samą formę, ale rysunek np. uliczny na niej jest widoczny w rzucie przestrzennym oraz posiada optyczną błębie. Na pierwszy rzut oka iluzja sprawia wrażenie realności. Głęboki kanion lub tafla morza na posadzce może powodować zawahanie się, gdy je ujrzymy i będziemy musieli przejść po takich tapetach. Odpowiednio podświetlone przez lampki czy dodatkowe oświetlenie tapety 3D dadzą bardzo efektowny widok. Tapety takie mogą przestawiać np. jaskinie, wodospad, plażę z morzem czy wieloryby.

Łazienka jako pokój kąpielowy

Bardzo ciekawą inspiracją łazienkową jest urządzenie z tego pomieszczenia pokoju kąpielowego. Taki krok możemy wykonać, jeśli posiadamy osobne pomieszczenie z sedesem, a drugie możemy przeznaczyć jedynie do relaksu i odświeżania się. Taka opcja jest również bardzo korzystna, jeśli posiadamy otwartą łazienkę np. na ogród, co potęguje wrażenie i pozwoli jeszcze lepiej się odprężyć. Wielkość pomieszczenia również musi być nieco większa niż np. przy typowych łazienkach blokowych. Wedle tego projektu w pomieszczeniu takim możemy na środku wykonać mały wystający z podłogi i okolony kamieniem basen o rozmiarach dwóch – trzech metrów. Może on służyć zarówno w celach kąpielowych, jak i też ozdobnych, gdy w środku wstawimy właściwą wannę a między krawędzią a nią np. ozdobny stopień. Konstrukcja ta będzie przypominała np. starożytną łaźnię. Na środku takiego pomieszczenia możemy też zamontować samą wannę np. przezroczystą wykonaną z przeźroczystych syntetyków, która będzie przestronna i będzie posiadała wiele funkcji relaksacyjnych. W centrum pomieszczenia może stać również jacuzzi.

Oprócz centralnego punktu z dużą i funkcjonalną wanną możemy nadać też specjalnego charakteru pomieszczeniu. Może być to np. drewniana podłoga lub wykonana z ciepłego materiału (nie kamienia czy płytek). Dobrym pomysłem może być sofa, leżaki pod skośnym oknem czy fotel, na którym będziemy poddawać się zabiegom pielęgnacyjnym. W pomieszczeniu takim warto również zadbać o odpowiednie nagłośnienie z relaksacyjną muzyką czy oświetlenie. Warto też umieścić np. świece zapachowe, które wprowadza odpowiedni nastrój.

Wanna wisząca

Jedną z najciekawszych i najbardziej ekstrawaganckich inspiracji jest wisząca wanna bez fizycznego punktu styku z podłogą. To niezwykle widowiskowa konstrukcja, która jest oczywiście pełnowartościowym urządzeniem. Jest ona wykonana ze stałych materiałów jak np. włókno węglowe czy tworzywa sztuczne. Może mieć też różne wymiary i kolory. Nie spotkamy jej przeważnie w sieciach marketów lub zwykłych sklepach, ale w internecie, gdzie bez problemu możemy zamówić taki egzemplarza. Wanna ta jest przymocowana do dwóch przeciwległych ścian. Od jej dna do podłogi biegnie kilkunasto — kilkudziesięcio centymetrowa przerwa. Wanna ma wygląd przypominający hamak, do którego nalewa się wodę ze specjalnego autonomicznego kranu, który znajduje się obok wanny. Rozwiązanie takie będzie szczególnie polecane, jeśli zależy nam na minimalistycznym charakterze łazienki, dysponujemy małym pomieszczeniem lub chcemy posiadać oryginalny przedmiot.

Jeśli rozważamy takie rozwiązanie, możemy również spojrzeć na nieco futurystyczną i nowoczesną opcję jaką jest wanna w postaci kuli zwisającej z sufitu. Wanna taka przypomina kulę — fotel do siedzenia. Jest przezroczysta i wykonana z syntetycznych materiałów. Może również zarówno zwisać kilka centymetrów nad ziemią i odprowadzać wodę do betonowego jednolitego zagłębienia pod kulą lub być osadzona na ziemi. Kula taka wraz z otwartą przestrzenią, wieloma szybami czy dokupioną fototapetą może dawać piorunujące wrażenie.