W ostatnich latach zaczęliśmy coraz częściej korzystać z sauny. W związku z tym pojawiło się większe zapotrzebowanie na akcesoria, które mogą to uprzyjemnić. Jednym z nich jest czapka do sauny.

Dlaczego warto używać czapek do sauny?

Czapka do sauny to specyficzny rodzaj nakrycia głowy zakładany dla zabezpieczenia jej przed gorącem panującym w saunie. Bo choć wysoka temperatura co do zasady ma działać pozytywnie na nasze zdrowie, pomagając organizmowi m.in. w pozbyciu się toksyn, to w przypadku głowy reguła ta nie do końca ma zastosowanie. Po pierwsze dlatego, że w saunie im wyżej, tym większe panuje gorąco. A po drugie, głowa jest wrażliwsza na ekstremalne temperatury niż pozostałe części ciała, m.in. z powodu bardzo małego zabezpieczenia w postaci tkanki tłuszczowej czy mięśni.

czapka do sauny
fot. Unsplash

Kolejnym powodem, dla którego warto używać czapki do sauny jest troska o zdrowie i kondycję naszych włosów – one również nie lubią przegrzania. Na działanie wysokiej temperatury w saunie mocno narażone są też osoby łyse – dlatego w ich przypadku zakładanie czapki jest naprawdę mocno rekomendowane.

Warto też podkreślić, że zakładanie czapki szczególnie mocno rekomendowane jest osobom korzystającym z sauny suchej.

Czym charakteryzują się czapki do sauny?

Czapki do sauny najczęściej wykonane są z filcu. To wyrób włókienniczy otrzymywany przez spilśnianie tkanin, głównie wełnianych. Ten rodzaj materiału jest doskonałym izolatorem termicznym. Jest również odporny na rozciąganie, co ma duże znaczenie z powodu wilgotności panującej w saunie (inne materiały nasiąkając mogą się naciągać). Filc jest też odporny na rozrywanie i ścieranie.

W sklepach z akcesoriami do sauny trafić możemy również na czapki z wełny owczej – warto pamiętać, że summa summarum są to również czapki filcowe. W tym przypadku mamy jednak doprecyzowane, z jakiego rodzaju wełny materiał ten został wykonany. Alternatywą dla filcowych nakryć głowy są czapki z bawełny lub z lnu i wełny.

Czapki do sauny mogą występować w różnych rozmiarach. Ich fason może przypominać zwykłe czapki, ale mogą one również przybierać bardziej fantazyjne kształty. Możemy kupić sobie np. czapkę z rogami wikinga, czapkę czarodzieja, czapkę w kształcie korony, czepka czy turbanu. Jednym z bardziej standardowych rozwiązań jest czapka-dzwonek.

czapka do sauny
fot. Unsplash

Jeśli chodzi o barwy, najprostsze czapki to zwykły, szary filc. Czapki z wełny owczej mają delikatną, kremowo-białą barwę. Często są też dodatkowo ozdabiane, np. wyszyciami. Niektóre czapki filcowe są barwione.

Czapki do sauny różnią się między sobą grubością filcu. Najczęściej mamy też do dyspozycji różne rozmiary. Dzięki temu można swobodnie dopasować czapkę, która najlepiej będzie chroniła naszą głowę.

Czy czapka do sauny to konieczność?

Kultura saunowania w Polsce póki co nie jest jeszcze dobrze rozwinięta, dlatego wielu z nas nie wie do końca, co należy zabrać ze sobą na saunę. Mamy też sporo wątpliwości na temat tego, jak się w saunie należy zachowywać. Może to budzić onieśmielenie i zakłopotanie. Zwłaszcza, że w grę wchodzą kwestie związane z nagością. Zasady bowiem mówią o tym, że z sauny należy korzystać będąc nago. Praktyka pokazuje jednak, że wśród korzystających z sunn zdania i opinie w tej sprawie są mocno podzielone. Różne jest też podejście obsługi. Zwłaszcza, że sauny są z reguły koedukacyjne. Dlatego wiele osób zabiera do sauny dodatkowy ręcznik. Producenci oferują też specjalne kilty do sauny, zarówno w wersji męskiej, jak i żeńskiej. Osłaniają nasze ciało, zapewniają jednocześnie swobodę ruchu.

Kwestią higieny i dobrego wychowania jest z kolei zabranie ze sobą ręcznika, na którym usiądziemy. Dzięki temu nasze ciało nie będzie się bezpośrednio stykać z z siedziskami.

W przypadku czapek do sauny – nie są one wymagane. Stają się jednak coraz bardziej popularne.