fioletowy szampon do włosów
fot. Pixabay

Fioletowy szampon do włosów to produkt przeznaczony do pielęgnacji włosów blond i siwych, farbowanych i naturalnych. Posiada w składzie pigmenty które ochładzają kolor, walcząc skutecznie z z żółtymi refleksami.

Fioletowy szampon – właściwości

Wśród Polek farbujących włosy chłodny, platynowy, popielaty lub perłowo-szary blond to jeden z najpopularniejszych odcieni. Nic w tym dziwnego – wielu z nas ten kolor pasuje do karnacji i oprawy oczu. Odejmuje też lat i sprawia, że wyglądamy na bardziej wypoczęte. Prawdziwą zmorą farbowanych blondów jest jednak ich stopniowe żółknięcie. Niechciany odcień może pojawić się w formie pojedynczych refleksów, może też być widoczny na całej głowie. Sposobem na jego usunięcie jest regularne stosowanie fioletowego szamponu. To specjalny kosmetyk posiadający odpowiednio dobrane pigmenty które tonują i ochładzają kolor. Przeznaczony jest do włosów blond i siwych, zarówno farbowanych, jak i naturalnych.

fioletowy szampon
fot. Pixabay

Fioletowe szampony dostępne na rynku różnią się między sobą zawartością pigmentów – te najmocniejsze przeznaczone są do włosów najsilniej rozjaśnianych, o najzimniejszym odcieniu (typowych platynowych blondów i siwych – niemal białych). Najczęściej producenci tych kosmetyków zalecają, by och stosowanie rozpoczynać mniej więcej po trzech tygodniach od farbowania. Częstotliwość stosowania fioletowych szamponów powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb (jednak nie częściej jednak niż raz na tydzień). Kosmetyki te mają bowiem jedną, dosyć istotną wadę – mogą wysuszać włosy. Dlatego zaleca się, by stanowiły uzupełnienie zwykłej pielęgnacji włosów farbowanych, a nie jej podstawę.

O czym należy pamiętać podczas używania fioletowego szamponu?

 • Kosmetyk ten najlepiej i najszybciej działa na końcówki włosów.

 • Nie zaleca się jego rozcieńczania, nanosimy go bezpośrednio na włosy.

 • Warto robić to w rękawiczkach.

 • Po naniesieniu szamponu na mokre włosy i równomiernym rozprowadzeniu, należy go zostawić na kilka minut. Należy jednak uważać, by nie przesadzać z czasem, bo włosy mogą zyskać fioletowy odcień (który na szczęście wypłukuje się po kilku myciach). Długie trzymanie szamponu na włosach zwiększa też ryzyko, że staną się one wysuszone.

 • Warto zadbać o równomierne rozprowadzenie fioletowego szamponu na włosach – dlatego lepiej nie myć włosów głową do dołu, lecz w pozycji wyprostowanej. Dzięki temu mamy większą pewność, że dotrzemy najpierw do wierzchniej warstwy włosów, a nie do tych przy skórze.

 • Fioletowy szampon lepiej zadziała na czyste włosy, dlatego przed tonowaniem warto umyć je zwykłym szamponem do włosów.

 • Dla wzmocnienia efektu można użyć fioletowej maski do włosów lub odżywki.

Fioletowy szampon a naturalne blond włosy

Używanie fioletowego szamponu do naturalnych blond włosów jest możliwe, jednak nie dotyczy to wszystkich kosmetyków tego typu. Producenci niektórych preparatów zastrzegają, że należy go stosować tylko do farbowanych włosów. Naturalne blondynki sięgające po fioletowy szampon powinny dobrze zastanowić się, na jakim efekcie im zależy. W przypadku takich włosów żółte refleksy charakterystyczne dla blondów farbowanych są rzadkością. A jeśli już pojawiają się, stanowią raczej ozdobę (dając efekt włosów muśniętych słońcem), niż coś, co oszpeca . Należy też mocno uważać, by nie zafarbować włosów na fioletowo (naturalne, nie farbowane włosy łatwiej łapią kolory).

fioletowy szampon
fot. Pexels

W przypadku naturalnych blondynek i blondynów lepszym pomysłem na odświeżenie i zintensyfikowanie koloru może być sięgnięcie po specjalne szampony do włosów blond. Zawierają one m.in. naturalne substancje rozjaśniające (np. ekstrakt z rumianku).

Fioletowy szampon dla włosów siwych

Fioletowy szampon może poprawić wygląd siwych włosów zarówno wtedy, gdy są one naturalne, jak i farbowane. Ożywia on ten kolor, dodaje mu blasku i oczywiście niweluje ciepłe tony. Mogą się one pojawić również na włosach naturalnie siwych (m.in. z powodu zanieczyszczeń).

Warto podkreślić, że fioletowy szampon podkreśla siwiznę – w żadnym wypadku nie nadaje się więc dla tych, którzy chcą ją ukryć. Jeśli Twoim celem jest zamaskowanie srebrnych kosmyków, powinieneś/powinnaś kupić szampon na siwe włosy. Ten rodzaj szamponu jest szczególnie popularny wśród mężczyzn.

Przykłady popularnych, fioletowych szamponów do włosów

 • Fanola No Yellow

 • TRESemme Violet Formula

 • Loreal Professionnel Blondifier

 • John Frieda Sheer Blonde Colour Renew

 • Kérastase Blond Absolu

 • Szampon Joanna Ultra Color System

 • Szampon Joanna fioletowy, fryzjerski (Joanna Professional)