Opaski na głowę to jedno z najmodniejszych akcesoriów. Dziewczyny wychowane w latach 90. zapewne pamiętają je ze swojego dzieciństwa. Kilka sezonów temu tryumfalnie powróciły jednak do łask i na razie nic nie wskazuje na to, by miały szybko odejść do lamusa.

Rodzaje opasek na głowę

Opaski na głowę różnią się między sobą wyglądem, materiałem z którego są wykonane czy rolą jaką pełnią w stylizacji. Mogą być zarówno elementem stricte ozdobnym (w tej właśnie formie święcą największe tryumfu w ostatnich latach), ale mogą też pełnić funkcję użytkową. Wiele kobiet ma zapewne gdzieś w łazience opaskę kosmetyczna zakładaną na czas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych twarzy. Innym rodzajem opaski „użytkowej” są opaski sportowe na głowę, które przydają się podczas biegania, treningu fitness itp. Ich rola może być dwojaka: jedne służą głównie do trzymania w ryzach naszych włosów, inne mają nas przede wszystkim zabezpieczyć przed chłodem, dlatego zakładamy je głównie podczas uprawiania sportów w plenerze.

opaska na głowę
fot. Pixabay

Ciepłe opaski na uszy od dłuższego czasu dostępne są jednak nie tylko w wersji sportowej, ale również jako zmiennik czapki lub innego nakrycia głowy.

Opaska na głowę jako ozdoba do włosów

Opaski na głowę pełniące rolę ozdoby do włosów przybierają najróżniejsze formy. Wśród nich królują szerokie, miękkie opaski wykonane z satyny lub aksamitu. Mogą być one zupełnie gładkie, jak i ozdobione marszczeniami, charakterystycznym węzłem na środku lub innymi ozdobnymi elementami (np. kryształkami, koralikami czy perełkami). Duże zróżnicowanie panuje wśród nich również jeśli chodzi o kolory. W modzie są zarówno opaski w jednym kolorze (np. czerń, burgund, czerwień, butelkowa zieleń, granat), jak i wielobarwne.

Tym, co łączy wszystkie te propozycje jest fakt, że przyciągają one wzrok, są mocno ozdobne i stanowią niejednokrotnie główny element stylizacji.

Producenci nie zapomnieli jednak o tych osobach, które nie lubią lub nie potrzebują aż tak ozdobnych czy szerokich opasek do włosów. Wśród propozycji dla nich znalazły się opaski węższe, a co za tym idzie również skromniejsze – choć ta ostania cecha nie jest wcale regułą. Wśród wąskich opasek nie brakuje bowiem opasek biżuteryjnych, które wyglądem nawiązują do diademów.

Jeszcze inną odmianą ozdobnych opasek na włosy są opaski z materiału, np. z satyny czy jedwabiu. One również mogą mieć bardzo strojny wygląd. Wiele z nich ma na przykład doszyte kwiaty, kokardy czy ozdobne koraliki.

opaska na głowę
fot. Pixabay

Jak widać, wśród opasek na głowę panuje głównie styl glamour. Warto jednak wspomnieć, że wiele nowych propozycji nawiązujące również do klimatów etnicznych i boho. Tego typu opaski są inaczej noszone. Nie przepasuje się nimi włosów, lecz nakłada na nie, często mocno zsuwając na czoło – w stylu dzieci-kwiatów. Świetnie wygląda to na długich, prostych włosach.

Opaski na głowę i na uszy

Drugim rodzajem opasek, któremu chcemy poświęcić tu więcej miejsca są opaski mające chronić nas przed zimnem. Bawełniane,wełniane, wełniano-akrylowe, z domieszką wełny z alpaki – wybór, jaki mamy w tym zakresie jest ogromny. Możemy postawić na opaski szerokie, otulające niemal całą głowę, jak i na węższe, które świetnie sprawdzą się w okresach przejściowych i mogą być interesującą alternatywą dla cienkich czapek, beretów czy czapek z daszkiem.

Swoje propozycje opasek na uszy przygotowują właściwe wszyscy producenci czapek. Często oferują je oni w kompletach z szalikami i rękawiczkami. Podobnie jak czapki, również opaski stylem mocno różnią się między sobą. Dzięki temu jednak możemy dopasować je do dowolnej stylizacji. Bez problemu znajdziemy opaski, które sprawdzą się w duecie z eleganckim zimowym płaszczem, z pewnością też dopasujemy opaskę do zimowej puchówki, wysłużonej parki czy sportowej kurtki.

Ważnym trendem, o którym nie możemy tu nie wspomnieć jest noszenie noszenie kolorowej chusty lub apaszki w formie opaski. W tej roli akcesoria te mogą zarówno chronić naszą głowę przed chłodem, jak i pełnić funkcję stricte ozdobną.

Na koniec wspomnimy jeszcze o jednym trendzie, który od jakiegoś już czasu puka do mainstreamu. Mowa o turbanach na głowę. Wspominamy o nim właśnie tu, ponieważ w wielu sklepach turbany są one umieszczane wśród opasek na włosy.