Podróże niskobudżetowe typu Low Cost to podróże, które odbywamy jak najniższym kosztem. Pomysł na takie podróżowanie staje się coraz bardziej popularny i coraz więcej osób decyduje się podróżować za przysłowiową “stówkę”. Podróże takie z racji, iż nie są drogie, mogą być doskonałym sposobem na zwiedzanie zagranicznych państw i miast, a także na poznawanie Europy — szczególnie tej najbliżej położonej. Obecnie duża konkurencja przewoźników i liczne miejsca hotelowe czy prywatne noclegi umawiają zwiedzanie Europy, poznawanie nowych kultur i ciekawe spędzanie czasu.

Podróże Low cost

Niskobudżetowe podróżowanie w stylu Low Cost to coraz szybciej rozwijający się trend. Według jego założeń podróżujemy po Europie (lub przy nieco większym budżecie po świecie) wykorzystując najtańsze opcje przeznaczając na samą podróż bardzo małe sumy pieniędzy. Najczęściej wycieczki takie są dwu — trzy dniowe ze względów ekonomicznych, choć mogą przeciągać się nieco dłużej. W zamian za ekonomiczne warunki podróży czy noclegu i wybieranie najtańszych rozwiązań np. żywieniowych możemy zwiedzać zagraniczne stolice. W tym sposobie podróżowania najważniejszym faktem jest sama podróż, zwiedzanie i poznawanie nowych miejsc, a nie luksusowe warunki. Dzięki podróżom Low Cost możemy zwiedzać najróżniejsze Europejskie stolice i lokalizacje takie jak bliskie kraje — Czechy, Niemcy, Austrię — nieco dalsze np. Skandynawię czy Wielką Brytanię oraz te najdalej położone np. Hiszpanię, czy Portugalię. Podróżowanie po Europie jest szczególnie łatwe, gdyż nie potrzebujemy do tego celu paszportu, a otwarte granice pozwalają komfortowo przemieszczać się bez kontroli czy wypełniania wielu formalności.

Podróże Low Cost, choć bywają nieprzewidywalne i różnią się wieloma elementami, opierają się na podobnym schemacie. Nasz cel podróży wybierać będziemy głównie według cen, jakie oferują przewoźnicy do danego kraju. Jeśli w danym momencie najtańsze bilety autokarowe do Austrii wynoszą kilkanaście złotych, to wybierzemy się właśnie tam, czekając na lepszą okazję cenową np. biletów lotniczych do Hiszpanii w przyszłych tygodniach. Podróżując tym stylu wybierać, również będziemy najtańsze opcje noclegowe w postaci hosteli czy noclegów u osób prywatnych. Należy jednak pamiętać, aby wybierać tylko i wyłącznie legalne oraz bezpieczne warianty. Podróże Low Cost to również jedzenie i najtańsze opcje wyżywienia. Będąc na wycieczce dwu — trzydniowej nie musimy zabierać ze sobą prowiantu, a możemy jedzenie kupować w supermarketach na miejscu.

Co otrzymamy w zamian ? To pytanie pada zaraz tuż po liście wyborów najtańszych opcji przy podróży, noclegu i wyżywienia. Jest to naturalne pytanie, gdyż takie wyrzeczenia powinny być zrekompensowane przez coś miłego i pozytywnego — co w rzeczywistości zawsze otrzymujemy. Z pewnością nie wydając dużej sumy pieniędzy, możemy zwiedzać zagraniczne miasta takie jak Pragę, Wiedeń Paryż, Amsterdam czy Berlin. Wycieczka do takich miejsc jest warta zachodu choćby z samego powodu ich zwiedzenia — bez dodatkowych profitów. Oprócz walorów podróżniczych w niskiej cenie możemy również bardzo ciekawie spędzić czas i poznać nowych ludzi. Wiele osób podróżuje w ten sposób a wspólne nocowanie hostelach czy podróżowanie pozwala nawiązać nowe kontakty, wymieniać swoje historie czy poznawać wielu sympatycznych ludzi.

Dla kogo jest przeznaczone podróżowanie Low Cost?

Podróżowanie Low Cost jest dość specyficznym sposobem podróżowania i nie wszystkim może przypaść do gustu. Istnieje jednak wiele osób, którym nie przeszkadzają budżetowe i ekonomiczne warunki podróży oraz pobytu. Z pewnością podróżowanie niskobudżetowe jest przeznaczone dla osób, które nie dysponują dużymi środkami, a uwielbiają podróżować. W ten sposób mogą spełniać marzenia bez drenowania swojego portfela. Taki typ wycieczkowy z pewnością przypadnie też do gustu osobom, które nie lubią biernego trybu życia i chętnie podróżują. Częste wyprawy i małe koszty pozwalają aktywnie spędzać czas, nie marnują go przed telewizorem. Opcja takiej niskobudżetowej wycieczki jest również doskonałym sposobem sprawdzenia danej lokalizacji i powrócenia tam np. na całe wakacje lub na dłuższy okres. W ten sposób podróżować może każda osoba, która posiada skromne środki na ten cel i uwielbia podróże.

Ile kosztują podróże niskobudżetowe?

Jednym z najczęściej padających pytań przy temacie podróży Low Coś jest to o koszty takich niskobudżetowych wycieczek. Są one różne w zależności od tego, co dla podróżnika znaczy mały budżet. Najniższe ceny rozpoczynają się już od 100 zł – 150 zł za dwu — trzydniową wycieczkę. W tej cenie będziemy mogli kupić bilet i dwa noclegi w Pradze czy Wiedniu. Za nieco więcej np. 200 zł – 300 zł, czyli “weekendowy budżet imprezowy” stać nas będzie zwiedzić np. Skandynawię czy środkową Europę wyszukując najtańsze opcje noclegu i podróży. Jedzenie to koszt ok. 20 zł – 30 zł dziennie a pozostałe wydatki jak np. bilety wstępu czy dodatkowe atrakcje zależą już tylko wyłącznie od naszej decyzji i portfela.

Na co zwrócić uwagę?

Nawet podróże bliskie — po Europie w ramach granic Unii Europejskiej wymagają zadbania o kilka elementów i zwrócenia uwagi na pewne kwestie. Pierwszą z nich jest kwestia bezpieczeństwa. Przed wyjazdem powinniśmy powiedzieć znajomym lub rodzinie, gdzie się wybieramy, jaką trasę zmierzamy pokonać lub jakimi pociągami/samolotami będziemy podróżować. W razie problemów będą oni wiedzieli, że znajdujemy się danej lokalizacji i będą mogli nam pomóc. Kolejną kwestią jest ubezpieczenie. W niektórych krajach, nawet wezwanie karetki pogotowia, może być płatne oprócz leczenia i akcji ratunkowych. Warto wykupić kilkudniowe ubezpieczenie podróżne, które uchroni nas przed ew. wysokimi kosztami. Wiele osób słysząc o podróżach niskobudżetowych, nie planuje również zabierać ze sobą większej ilości gotówki. Pomimo tego, że planujemy wydać jedynie kilkaset złotych i w zdecydowanej większości przypadków tak zrobimy, powinniśmy zabrać ze sobą również dodatkowe pieniądze w lokalnej walucie. Jest to konieczne aby w razie problemów np. kradzieży czy niespodziewanych sytuacji np. strajku móc wybrać inne opcje i bezpiecznie powrócić do kraju. Nigdy nie należy wyruszać ze ściśle odliczoną sumą, licząc na to, że cała podróż przebiegnie bezproblemowo. Nadwyżki zawsze możemy przywieźć do domu, a w pewnych sytuacjach będą nieocenioną pomocą — zwłaszcza jeśli podróżujemy samodzielnie.