Spodnie bojówki damskie, jak sama nazwa wskazuje, nawiązują fasonem do modeli noszonych przez wojskowych. Wróciły do mody jakiś czas temu, ale w odmienionej, kobiecej i delikatnej wersji. W ostatnich sezonach w ofertach wielu sklepów znów pojawiły się ich nowe warianty.

Czym charakteryzują się spodnie bojówki?

Do najbardziej charakterystycznych elementów wyróżniających spodnie bojówki damskie należą sporej wielkości kieszenie z klapkami umieszczone z boku nogawek, najczęściej na wysokości ud (ale zdarzają się też modele z kieszeniami na wysokości kolan lub modele z kieszenią na jednej nogawce). Tradycyjne bojówki to także różne warianty wzoru moro lub jednolity kolor khaki, piaskowy lub inny, zbliżony do koloru mundurów różnych formacji wojskowych. Spodnie te mają też szersze nogawki i ściągacze przy kostkach. Ewentualnie – prostą lub bardzo delikatnie rozszerzaną nogawkę.

spodnie bojówki damskie, spodnie cargo
fot. Unsplash

Jakie rodzaje bojówek damskich są dostępne w sklepach?

Od czasu, kiedy spodnie te pojawiły się w kobiecej szafie przeszły wiele modyfikacji. Zwłaszcza po swoim powrocie na modowe salony, który nastąpił kilka sezonów temu. Bojówki stały się zdecydowanie bardziej dopasowane do kobiecej sylwetki, pojawiły się nawet bojówki-rurki. Zmiany objęły także kolorystykę (w ofercie sklepów pojawiły się bojówki w bardziej uniwersalnych, wręcz kobiecych barwach) oraz tkaniny. O ile wcześniej dominowała grubsza bawełna, o tyle w nowszych modelach pojawiły się tkaniny cieńsze (bawełna z domieszką wiskozy, strecz). Popularna stała się długość delikatnie nad kostkę.

Najnowsze modele bojówek

W ostatnich sezonach (2019, 2020, 2021) spodnie bojówki (zwane też spodniami cargo), przechodziły i przechodzą kolejne metamorfozy, związane m.in. z ogólnymi trendami w modzie. Przede wszystkich więc widać powrót do fasonów z późnych lat 90. i początku stulecia. W praktyce oznacza to, że spora część bojówek znowu upodobniła się bardziej do wojskowych spodni – mają proste nogawki, tradycyjne kieszenie, barwy moro lub khaki, czasem są czarne. Z drugiej strony sporo jest też modeli z wysokim stanem, zwłaszcza w wersji slim fit.

W opozycji do powrotu do militarnych klimatów znajdują się też bojówki, które wykonane są z delikatnych tkanin, kojarzących się głównie z eleganckimi, wręczę koktajlowymi czy bankietowymi kreacjami. Mowa np. o satynie. W sprzedaży są też spodnie z miękkich, ale nie dresowych materiałów takich ja lyocell czy diagonal.

spodnie bojówki damskie
fot. Pexels

Jeszcze innym trendem są spodnie nazywane przez projektantów „utility”. Inspirowane są one nie tyle spodniami wojskowymi, co roboczymi. Mają np. charakterystyczne, duże kieszenie (ale już bez klapek) i widoczne przeszycia. I znowu, dla kontrastu, wiele egzemplarzy tego typu, na które natknęliśmy się w sklepach miało kolor złamanej bieli i jasnego beżu – barw nie kojarzących się bynajmniej ze spodniami roboczymi.

Jak nosić spodnie bojówki?

Niezależnie od fasonu, koloru, a nawet materiału, fason spodni bojówek jest dosyć charakterystyczny, dlatego nie wszystkie dziewczyny lubią go nosić. Z pewnością nie jest to model tak uniwersalny jak jeansy z wysokim stanem, czy nawet boyfriendy. Jeżeli jednak należycie do osób, które dobrze czują ich klimat, mogą być one ważnym elementem ciekawych, niebanalnych i jednocześnie bardzo zróżnicowanych stylizacji. Zwłaszcza teraz, gdy modzie powszechne się stało łączenie stylów. Śmiało możesz więc założyć bojówki, buty workery i klasyczny t-shirt. Równie dobrze jednak spodnie te mogą być noszone w zestawie ze szpilkami bądź delikatnymi sandałkami na szpilce i elegancką białą koszulą. W modzie można dziś naprawdę wiele, wszelkie miksy i i nieoczywiste zestawienia są wręcz pożądane. Ważne, by Tobie samej było w tych ubraniach wygodnie i być czuła się w nich komfortowo.