sandały i skarpetki
fot. Pixabay

Sandały i skarpetki to połączenie, które jest symbolem modowego obciachu. Projektanci mody, styliści i influencerzy od jakiegoś czasu próbują jednak pokazać jego drugą twarz i przekonać nas do noszenia tego zestawienia. Czy tym razem im się to uda? Przeczytaj, jakie są ich propozycje.

Sandały i skarpety – obciach czy przejaw dobrego smaku?

Zakładanie skarpet do sandałów to podobno polska specjalność, praktykowana szczególnie przez mężczyzn. Całkiem niedawno okazało się jedna, że takie połączenie możne być… trendy. W męskiej wersji nosił je m.in. Kanye West – a w jego zdolność do kreowania nowych trendów (i zarabiania na tym) raczej trudno wątpić. Czy duet skarpety i sandały u mężczyzn zostanie przyjmie się u tzw. „zwykłych Kowalskich”. Przekonamy się wkrótce.

Noszenie sandałów i skarpetek to również propozycja dla kobiet. Co więcej, w kobiecych kolekcjach pokazywana jest już od kilku sezonów, i to przez różnych projektantów. Ten styl promują też modowe influencerki, naszym zdaniem jest więc większa szansa, że się bardziej przyjmie wśród kobiet, niż wśród mężczyzn. Między innymi dlatego, że Panowie są w kwestiach mody bardziej konserwatywni.

sandały i skarpetki
fot. Pexels

Może się więc okazać, że u mężczyzn taki duet nadal będzie miał status obciachowego. Zaś u kobiet – stanie się nie tylko ciekawostką z Instagrama, ale czymś, co noszą zwykłe dziewczyny na ulicy. Scenariusz ten jest tym bardziej prawdopodobny, że już kilka sezonów temu skarpetki przestały być tylko dodatkiem do stroju, czymś co ma pełnić funkcję użytkową i rzucać się jak najmniej w oczy (lub być tak krótkie, by nie było ich widać spod butów). Teraz jest wręcz przeciwnie – skarpetki są ważnym dodatkiem, a w niektórych przypadkach nawet „gwiazdą” całej stylizacji. Słynne gołe kostki, kiedyś wyróżniające hipsterów, które potem stały się codziennością u większości z nas – od kilku sezonów przegrywają ze skarpetkami.

W wersji mniej awangardowej są to kolorowe skarpetki noszone dziś niemal przez wszystkich, w wersji bardzie modowej i dla odważniejszych – mogą być to zwykłe białe skarpety, takie jak noszono w czasach, kiedy styl „sandały plus skarpety” nie był przejawem hipsterstwa, tylko codziennością na ulicy.

Jakiego typu skarpetki możemy nosić do sandałów?

Duet sandały i skarpetki w damskim wydaniu to trend, który na szerszą skalę zagościł w sklepach już w 2020 r. Pojawiło się w nich mnóstwo skarpetek, które przyciągają wzrok swoim wyglądem. Dzięki temu moda na noszenie sandałów i skarpetek ma większe szanse ba to, by się przyjąć.

Skarpetki damskie dostępne w naszych sklepach z grubsza rzecz biorąc można podzielić je na dwa rodzaje.

 1. Cienkie skarpetki z tkaniny rajstopowej, najczęściej kończące się delikatnie nad kostką, bogato zdobione, w różnych kolorach. Możemy kupić skarpetki czarne ozdobione czarnymi kropkami, kokardami, wzorami roślinnymi lub geometrycznymi. Możemy też kupić skarpetki białe w kolorowe kropki, w kropki czarne lub ozdobione delikatnymi, dziewczęcymi aplikacjami. Pojawiają się też skarpetki z koronką wokół kostki (zamiast ściągacza), a nawet całe koronkowe. Nie brakuje też skarpetek cielistych, ale one również mogą być ciekawie zdobione.

  skarpetki do szpilek
  fot. Unsplash
 2. Drugi rodzaj to skarpetki bawełniane – zarówno stopki, jak i o długości lekko nad kostkę lub sięgające łydki. Nie brakuje też podkolanówek i zakolanówek. Możliwości jest więc naprawdę wiele. W propozycjach stylistów da się zauważyć, że kolorowe skarpetki bawełniane do sandałów zwykle są jednakowe. Póki co nie widzieliśmy zestawień sandały plus tak modne ostatnio skarpetki nie do pary. Kto wie, być może jednak wszystko przed nami? Pojawia się bowiem pytanie, czy noszenie skarpetek do sandałów się przyjmie. Nie da się bowiem ukryć, że ten trend jest niezłym wyzwaniem. Zamiast efektu „wow” zamiast efektu wow łatwo może się skończyć wtopą. Oto kilka naszych podpowiedzi na temat tego, jak nosić skarpetki do sandałów.

Jak nosić sandały i skarpetki?

 1. Jeśli ciekawi Cię to połączenie, ale boisz się zrobić pierwszy krok, bo nie nie jesteś pewna efektu finalnego – zacznij od cienkich skarpetek. W dosyć powszechnej opinii stylistów są one łatwiejsze do wystylizowania, ich połączenie z sandałami nie budzi też takich kontrowersji.

  skarpetki i trampki, sandały i skarpekti
  fot. Unsplash
 2. Jeśli sandały i skarpetki to jednak dla Ciebie za dużo, na początek możesz zacząć od zakładania skarpetek do szpilek lub skarpetek do trampek. Wprawdzie te zestawienia też nie są oczywiste ani łatwe, ale z pewnością mniej kontrowersyjne niż duet z sandałami.
 3. Skarpetki i sandały można łączyć ze wszystkimi ubraniami: spódnicą, sukienką, jeansami, czy cygaretkami. Jeśli decydujemy się na spodnie, pilnujmy, by nogawkę, która nie będzie przysłaniać skarpetek. (np. 7/8).
 4. Modne jest zastawianie skarpetek i sandałów w kontrastowych kolorach.
 5. Przyciągający uwagę dół stroju warto równoważyć prostą i oszczędną w formie górą. .
 6. Zakładanie skarpetek typu kabaretki do cygaretek to już prawie klasyk.
 7. Ciekawie prezentują się też skarpetki z biżuteryjnymi zdobieniami. Najlepiej, jeśli kolor zdobień koresponduje w jakiś sposób z kolorem sandałów. Ta sama reguła dotyczy kolorowych skarpetek.