Fedora to jeden z najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych modeli kapeluszy. Choć tradycyjnie noszą go głównie mężczyźni, świetnie sprawdzi się również u kobiet.

Czym charakteryzuje się kapelusz fedora?

Kapelusz fedora swoją nazwę zawdzięcza Fedorze Romanowej, rosyjskiej księżniczce, bohaterce sztuki francuskiego dramatopisarza Victoriena Sardou, która nosiła tego typu nakrycie głowy. Popularność tego kapelusza rozpoczęła się na początku XX wieku i trwa do dzisiaj.

Klasyczna fedora najczęściej wykonana jest z filcowanego materiału (wełny owczej, włosa króliczego). Składa się ze sztywnej główki i miękkiego ronda. Mimo, że fedorą bywa nazywana większość klasycznych kapeluszy, to jednak warto pamiętać, że oryginalnie model ten wyróżnia się charakterystyczną fałdą z lekko wyciągniętymi w górę bokami mieszczącą się na główce. Fałda ta nie może być zbyt szeroka.

kapelusz fedora
fot. Pixabay

Rondo fedory jest płaskie i ma nieusztywniane krawędzie. Dzięki temu można je dosyć swobodnie dopasowywać do kształtu głowy i efektu, jaki chcemy uzyskać. W najbardziej klasycznym wydaniu rondo z przodu lekko opada, natomiast z tyłu jest nico uniesione. W zależności od potrzeb kapelusz fedora może mieć odmienny charakter. Najlepiej świadczą to tym najbardziej znani, filmowi „przedstawiciele” tego modelu. Wystarczy przywołać tu słynny kapelusz Indiany Jonesa, z którym słynny archeolog się niemal nie rozstawał. Kapelusz fedora wydaje się też zrośnięty z postacią graną przez Humphrey’a Bogarta w „Casablance”. Jednego i drugiego bohatera trudno sobie wyobrazić bez tego akcesorium, a przecież noszą się oni zupełnie inaczej, mają inny tryb życia, inaczej wyglądają. To doskonale pokazuje ogromną uniwersalność uniwersalność fedory.

Kapelusz fedora dla mężczyzn i kobiet

Fedora, choć swoją nazwę zawdzięcza kobiecej bohaterce, w swej klasycznej wersji był kapeluszem noszonym głównie przez mężczyzn. Dziś, gdy kapelusz przestał być nieodzownym elementem garderoby, sprawa nie jest już tak oczywista. Kapelusze fedora adresowane są zarówno do mężczyzn, jak i kobiet. Tworzone przez projektantów wersje damskie mogą mieć bardziej ozdobne elementy u podstawy główki, zdarzają się też fedory damskie w żywych, mocnych kolorach. Ogromną zaletą tego kapelusza jest jednak to, że jego „męskie” wydanie sprawdzi się również doskonale jako nakrycie głowy dla kobiet. Oczywiście inną kwestią jest to, że we współczesnych czasach nie każdemu taki styl będzie odpowiadał i nie do każdego będzie pasował – ale to zastrzeżenie dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Różne warianty kapelusza fedora

Kształt kapelusza fedora jest na tyle uniwersalny, że wykorzystywany jest on zarówno do produkcji filcowych kapeluszy, jak i do kapeluszy wykonywanych z innych materiałów. Dlatego bez problemu kupimy kapelusz słomkowy fedora oraz kapelusz panama w kształcie fedory. Warto też dodać, że jeden i drugi sam w sobie jest klasyką (przy czym oczywiście panama jest odmianą kapelusza słomkowego).

kapelusz fedora
fot. Unsplash

Warto też wspomnieć, że z fedory wywodzą się również inne modele kapeluszy. Koronnym przykładem jest tu kapelusz trillby. Ma on nieco niższą główkę i węższe rondo niż fedora. Charakterystyczną cechą tego modelu jest to, że w przedniej rondo opada na dół, natomiast w tylne jest dosyć mocno wychylone ku górze. Kapelusz trillby występuje być może w jeszcze większej liczbie wariantów, niż kapelusz fedora. Dużą popularnością do dziś cieszą się zwłaszcza jego wersje nieformalne – słomkowe, a nawet lniane.

O czym warto pamiętać kupując kapelusz?

Zarówno kapelusz damski, jak i męski, przez lata były nakryciami głowy, których noszenie wiązało się z określonymi zachowaniami i konwenansami. Kiedyś kapelusz nosili niemal wszyscy, dziś jego nałożenie może raczej świadczyć o chęci wyróżniania się. Mało tego, kapelusze uznawane są za bardziej eleganckie, a może nawet ekstrawaganckie niż inne nakrycia głowy. Czy słusznie? Nie nam to oceniać. Trudno jednak odmówić kapeluszom wdzięku i charakteru. Warto też pamiętać, że za wieloma z nimi stoi długa tradycja. Jej częścią jest historia firm, które produkują kapelusze. Wiele z nich cieszy się dużą renomą. Warto tu wymienić chociażby takie marki jak amerykański Stetson czy włoski Borsalino. W Polsce też na szczęście można znaleźć firmy, które tworzeniem kapeluszy zajmują się od pokoleń. Przykładem może być firma rodzinna Sterkowski.