„Mieć pół kilo biżuterii, kapelusze takie duże”. Noszenie kapelusza kiedyś kojarzyło się z określonym stylem życia i pozycją społeczną. Najwyższa pora, by nadać temu nakryciu głowy nowe, własne znaczenia. Jest ono zbyty ciekawe i intrygujące, by odrzucać je w kąt. Kapelusze damskie są nie tylko dla dam.

Kapelusz damski – historia i nowoczesność w jednym

Kapelusz to nakrycie głowy o bogatej przeszłości. W zasadzie o każdym jego modelu można byłoby snuć oddzielną opowieść. Byłaby to historia mody, obyczajów i zmian społecznych, jakie zachodziły na przestrzeni lat. Zmiany te bowiem miały swoje odzwierciedlenie w kapeluszach: ich kształtach, fasonach, materiałach, zasadach związanych ich noszeniem, a także z tym, kto je nosił i do jakiej warstwy społecznej należał.

kapelusz damski
fot. Unsplash

Mniej więcej w drugiej połowie XX w. kapelusze damskie i męskie zaczęły znikać z naszego codziennego życia. Jednak nigdy nie zniknęły z niego na dobre. Co jakiś czas wraca moda na nie, stają się bardziej popularne. I choć mało prawdopodobne jest, by kiedykolwiek były aż tak wszechobecne jak kiedyś, trudno też się spodziewać, by wyszły z użycia. Można nawet powiedzieć, że przy odrobinie fantazji w kapeluszu można wyglądać… awangardowo.

Dlaczego warto nosić kapelusz?

Noszenie dziś kapelusza zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn może dodać szyku i elegancji nawet najzwyklejszemu ubraniu. W kapeluszu mamy szansę na wyróżnienie się z tłumu, dodanie sobie wzrostu, odrobiny nonszalancji, a w niektórych przypadkach – nawet wykazać się ekstrawagancją. Choć z drugiej strony wcale nie oznacza to, że w każdym kapeluszu będziemy na siebie zwracać uwagę. Kapelusz słomkowy w nadmorskiej miejscowości czy klasyczna panama w letniej kawiarni na urlopie – raczej nikogo nie zaskoczy.

Z czego robi się kapelusze?

Kapelusze damskie, podobnie jak męskie występują w wielu różnych modelach. Niektóre są tak uniwersalne, że noszą je zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Warto też dodać, że kapelusze można zakładać w zasadzie o każdej porze roku. Zanim przejdziemy do umówienia modeli, kilka słów nt. tego, z czego mogą być one wykonane.

kapelusz damski
fot. Pexels
  • Kapelusze słomkowe zrobione są z różnych gatunków słomy oraz z wytwarzanej chemicznie celulozy. Niektóre modele popularnych dziś kapeluszy tego typu to po prostu letnie warianty klasycznych fasonów (np. fedory). Inne od razu projektowane były jako kapelusze słomkowe. Najlepszym przykładem jest tu kapelusz panama – kapelusz wyrabiany z liści palmy ekwadorskiej.
  • Kapelusze z filcu (wełnianego lub z włosia).
  • Kapelusze materiałowe (welur, bawełna, elastan, len itp.).
  • Kapelusze skórzane.

Jakie modele kapeluszy damskich nosimy?

  1. Wspomniany już kapelusz fedora powstał jako nakrycie głowy dla mężczyzn, ale noszą go również Panie. Klasyczna fedora najczęściej wykonana jest z filcu. Składa się ze sztywnej główki i miękkiego ronda. Model ten wyróżnia się charakterystyczną fałdą z lekko wyciągniętymi w górę bokami, mieszczącą się na główce. Fałda nie może być zbyt szeroka. Rondo fedory jest płaskie i ma nieusztywniane krawędzie. Dzięki temu można je dosyć swobodnie dopasowywać do kształtu głowy i efektu, jaki chcemy uzyskać. W klasycznym wydaniu rondo fedory z przodu lekko opada, z tyłu natomiast jest wygięte lekko w górę.

    kapelusz damski
    fot. Pexels
  2. Kapelusz trilby ma nieco niższą główkę i węższe rondo niż fedora. Przednia część ronda wygięta jest do dołu, zaś jego tył – ku górze. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza jego wersje nieformalne – słomkowe, a nawet lniane.
  3. Kapelusz damski la cloche (kapelusz typu budka, kapelusz „klosz”). Ten model dla odmiany powstał jako kapelusz dla kobiet. Szczególnie dużą popularnością cieszył się w latach 20. minionego wieku. Jest to kapelusz bez ronda, kształtem przypomina dzwon, dzięki czemu jest bardzo wygodny.
  4. Kapelusz panama – jak już wspomnieliśmy, to klasyczny kapelusz słomkowy, cechujący się jednocześnie dużą elegancją. Jego najpopularniejsza wersja ma kremowo-biały kolor.
  5. Kapelusz kowbojski dla kobiet – wyróżnia go wysoka główka i szerokie rondo, po bokach zagięte lekko w górę.
  6. Kapelusz damski pork pie to mieszanka fedory, trilby i homburga. Bardziej popularny wśród mężczyzn, ale można spotkać również jego wersje damskie (różnią się wtedy np. kolorystyką). Kapelusz pork pie wyróżnia się wąskim rondem, w porównaniu do którego główka wygląda na szerszą i niższą.
  7. Kapelusz damski z szerokim rondem – to kapelusz dla kobiet, które lubią na siebie zwracać uwagę, świetnie wygląda w eleganckich stylizacjach. Pasuje do wysokich obcasów, długich płaszczy, stylu glamour.
  8. Kapelusz typu floppy – to również kapelusze z szerokim rondem, ale opadającym w dół i osłaniającym twarz. Dobrze wyglądają w nich kobiet o pełniejszych twarzach. Ten kapelusz jest z reguły miękki i wygodny, często występuje w wersji materiałowej.