Kowbojki damskie to buty, których fason sprawia, że trudno jest pomylić je z jakimkolwiek innym rodzajem obuwia. Jako jeden z symboli Dzikiego Zachodu przeszły długą drogę i dziś są chętnie noszone zarówno przez miłośniczki najnowszych trendów, jak i wielbicielki klasyki. Z naszego tekstu dowiecie się, jakie kowbojki są dziś najmodniejsze, jaka jest ich historia oraz z czym można je nosić.

Historia kowbojek

Historia butów, które dziś znamy jako kowbojki (damskie i męskie), ma kilka wersji. Najbardziej wiarygodna mówi o tym, że kowbojki to zmodyfikowana wersja obuwia, które zostało zaprojektowane dzięki pojawiły się dzięki Arthurowi Wellesley’owi, znanemu jako Pierwszy Książę Wellington. Był on dowódcą wojsk, które pokonały Napoleona w słynnej bitwie pod Waterloo. Zarówno on sam, jak i jego armia nosili buty nietypowe jak na ówczesnych kawalerzystów. Były długie, ale tylko do wysokości łydki. Miały też lekko ścięte obcasy. Podobno model ten został zaprojektowany przez szewców dokładnie według wytycznych Wellingtona. Po zwycięstwie pod Waterloo zapanowała na nie prawdziwa moda. Wellingtony chcieli nosić wszyscy, nie tylko wojskowi.kowbojki damskie, kowbojki botki, botki kowbojki

Po jakimś czasie okazało się, że ten rodzaj obuwia dla jeźdźców był czymś więcej niż sezonową modą. Zawędrowało ono również za ocean i było szczególnie cenione przez mieszkańców południowych stanów, niejednokrotnie naśladujących modę panującą wśród europejskiej arystokracji. Kawalerzyści Południa nosili je w czasie wojny secesyjnej. I choć Konfederacja wojnę przegrała, obuwie noszone przez jej żołnierzy zyskało szerokie uznanie i było noszone nie tylko przez Południowców.

Buty noszone przez kowbojów na Dzikim Zachodzie powstały z inspiracji wellingtonami. Są efektem ich przystosowania do potrzeb osób, które spędzały w siodle jeszcze więcej czasu niż kawalerzyści. Wellingtony zyskały więc krótszą cholewkę, jeszcze mocniej ścięty obcas i bardziej spiczasty czubek, ułatwiający wsuwanie i wysuwanie nóg ze strzemion. Właśnie w ten sposób narodziły się kowbojki. Jak wiele innych rodzajów obuwia, odzieży czy dodatków (np. kapelusz słomkowy, kaszkiet czy jeansy) powstały jako strój roboczy.

Kowbojki damskie i męskie

Kowbojki początkowo były obuwiem głównie męskim, ale dosyć szybko zaczęto również szyć kowbojki damskie. Zarówno w jednej, jak i drugiej wersji szybko stały się czymś więcej niż obuwie robocze. Pojawiły się na nich różnego rodzaju przeszycia i wycięcia na wysokich cholewkach. Zaczęto również produkować kowbojki nie tylko ze skóry bydlęcej, ale również ze skór egzotycznych zwierząt takich jak płaszczka, słoń, aligator czy pyton. Kowbojki z czasem zaczęły przybierać zróżnicowane formy również jeśli chodzi o kształt nosków (spiczaste, okrągłe lub kwadratowe). Ich obcasy mogą być wykonywane ze skóry lub drewna.

kowbojki damsmie, kowbojki męskie, kowbojki dziecięce
fot. Unsplash

Kowbojki, podobnie jak charakterystyczny kapelusz kowbojski czy ubrania z frędzlami stały się jednym z symboli Dzikiego Zachodu oraz stylu country. Kiedy zaś do akcji wkroczyło hollywoodzkie kino i moda na westerny, buty te stały się popularne również jako element codziennego stroju i to nie tylko w USA, ale na całym świecie.

Do codziennych stylizacji kowbojki trafiły w latach 70. XX w. Od tamtej pory moda na nie tak naprawdę nigdy nie nigdy nie wygasła. Od czasu do czasu jest jednak zdecydowanie bardziej ożywiona.

Jakie kowbojki są modne i jak je nosić?

Buty kowbojki damskie i męskie pojawiają się w sklepach w wielu różnych wariantach. Zarówno w wersji klasycznej, jak i modelach, które luźno nawiązują do westernowego stylu. W modzie są zarówno kowbojki z dłuższymi cholewkami, jak i botki kowbojki.

W polskim klimacie kowbojki to najczęściej obuwie noszone zimą lub w okresach przejściowych – na wczesną wiosną lub jesienią. Jednak ostatnio najbardziej „na czasie” są lekkie kowbojki na późną wiosnę i lato. Trend ten pojawił się w kolekcjach na wiosnę-lato 2020 i nadal jest obecny.

Kobiety i dziewczyny szczególną uwagę powinny zwrócić na białe kowbojki. Ten model jest szczególnie popularny w tzw. modzie festiwalowej. Jednak nie trzeba być koniecznie bywalczynią letnich festiwali, by z powodzeniem włączyć je do swoich stylizacji. Zwłaszcza, że wbrew pozorom, jest to model naprawdę uniwersalny. Pasuje zarówno do lekkich, zwiewnych sukienek (długich i krótkich), jak i do jeansowych szortów czy spódniczek mini. Można je łączyć z wieloma różnymi kolorami oraz materiałami o różnej fakturze.

Oczywiście modne kowbojki nie muszą być w białym kolorze. Nadal na czasie są klasyczne modele z zamszowej skóry w kolorach ziemi czy czarne lub brązowe kowbojki na chłodniejsze pory roku. Ich niepowtarzalny fason może dodać charakteru każdej, nawet najzwyklejszej stylizacji.