Kiedy tylko pogoda na to pozwala, większość Pań chętnie zamienia kryte obuwie na sandały. To buty które zapewniają stopie odpowiednią wentylację, są wygodne oraz występują w nieskończenie wielu odsłonach. Dzięki temu niezależnie od miejsca i okoliczności oraz tego, jaki strój nosimy, bez problemu powinniśmy znaleźć odpowiedni model sandałów damskich.

Sandały damskie – najpopularniejsze fasony

Ogromny wybór modeli sandałów damskich oferowany nam przez producentów czasem aż onieśmiela. W tej obfitości można jednak wyróżnić kilka-kilkanaście podstawowych fasonów, których różne warianty pojawiają się w sklepach.

  1. Sandały damskie na płaskiej podeszwie.

    To sandały, które mogą być zarówno sandałami sportowymi, jak i sandałami odpowiednimi do codziennych, casualowych stylizacji. Są bardzo uniwersalne, ponieważ sprawdzą się zarówno podczas dłuższej wycieczki, jak i całego dnia pracy, podczas której musimy być non stop na nogach. Można je założyć i na letnie garden party, i na zakupy z przyjaciółką czy romantyczną kolację z chłopakiem. Poszczególne modele sandałów na płaskiej podeszwie różnią się między sobą stylem, kolorystyką, rodzajem użytych materiałów oraz grubością podeszwy. Może ona mieć lekki obcas, ale może być także lekko pogrubiona. Możemy także zdecydować się na sandały na platformie, dodające nam centymetrów. Ciekawą odmianą sandałów na płaskiej podeszwie są sandały rzymianki. To model bezpośrednio inspirowany starożytnością i obuwiem noszonym w Cesarstwie Rzymskim zarówno przez mężczyzn, jak i przez kobiety.

  2. Sandały damskie na słupku

    To model który jest mniej casualowy niż sandały na płaskiej podeszwie, ale też bardziej uniwersalny niż np. sandały na szpilce. Słupek można uznać za pogrubioną oraz bardziej stabilną i wygodną wersję szpilek. Ogromny wpływ na to, jak dokładnie wyglądają poszczególne modele mają aktualne trendy w modzie. Nie brakuje też jednak klasycznych sandałów na słupku – niskim bądź naprawdę wysokim. Sporo jest także propozycji sandałów na słupku w stylu lat 70., które mogą świetnie wyglądać np. ze spódnicami za kolano lub spodniami z rozszerzanymi nogawkami. Często mają one zapięcie wokół kostki.

  3. Sandały damskie na obcasie

    Chodzi nam tu o modele na podwyższeniu, które jest szersze niż słupek (choć granice między tymi dwoma modelami nie są oczywiście ostre). Podobnie jak w przypadku innych rodzajów sandałów damskich, sandały na obcasie mogą się różnić między sobą wieloma elementami, m.in. rodzajem materiałów, kolorystyką, fasonem tzw. cholewki (wierzchniej części buta). Różnice dotyczyć też mogą oczywiście samego obcasa: jego kształtu, wysokości i wielkości.

    sandały damskie, sandały na obcasie, sandały obcas
    fot. Unsplash

    Od kilku sezonów obserwujemy na przykład powrót mody z lat 90. na mocne, kwadratowe obcasy, stosunkowo niskie, ale za to niekiedy wychodzące poza obręb podeszwy.

  4. Sandały damskie na koturnie

    To kolejny model sandałów wyróżniający się rodzajem podeszwy. Buty na koturnie mogą kojarzyć się z epoką dzieci-kwiatów, ale od tamtej pory moda na nie nigdy tak naprawdę nie wygasła, właściwie w każdym sezonie poszczególni producenci oferują co najmniej po kilka różnych modeli tego typu sandałów. Wiele z nich to sandały typu espadryle. Sporo jest też modeli będących skrzyżowaniem espadryli z klasycznymi sandałami (podeszwa jak u espadryli, skórzana góra).

    Od czasu do czasu da się zaobserwować zwiększone zainteresowanie nimi ze strony projektantów i producentów. Wtedy na rynku pojawiają się nowe, odświeżone lub zmodyfikowane wersje sandałów na koturnie.

  5. Sandały damskie na szpilce

    Sandały na szpilce nigdy nie wychodzą z mody, to jeden klasyków kobiecej garderoby. Sezonowym trendom mogą oczywiście ulegać takie elementy jak: kształt i wysokość szpilki, kolorystyka, rodzaj użytych materiałów, rodzaje zapięcia, kształt podeszwy itd.

Sandały damskie – rodzaj materiałów

Sandały damskie to obuwie noszone najczęściej bezpośrednio na gołych stopach. Choć oczywiście, jak to często bywa w modzie, od każdej reguły są wyjątki, a połączenia, które w jednym sezonie są passe, w kolejnym mogą być znowu modne. Przykładem jest być noszenie sandałów i skarpetek – to trend, który na wybiegach mody lansowany jest już od dwóch, trzech sezonów.

Ponieważ jednak cały czas standardem są sandały noszone bez skarpetek, warto zwrócić uwagę na jakość materiałów, z których buty te są wykonane (dotyczy to zwłaszcza wkładki podeszwowej). Pod tym względem najlepiej sprawdzają się sandały skórzane. Skóra naturalna nie tylko dostosowuje się do stopy, ale również przepuszcza powietrze. Dzięki temu nie grożą nam otarcia czy odparzenia. To ważne zwłaszcza wtedy, gdy w ciągu dnia spędzamy wiele godzin w jednych butach lub gdy dużo chodzimy.

Alternatywą dla skórzanych sandałów mogą być na przykład sandały z tkaniny bawełnianej lub lnu, czyli popularne espadryle. Jeszcze inną opcją bardzo często stosowaną są sandały ze skóry ekologicznej. Są one ciekawą alternatywę, warto jednak pamiętać, że wentylacja w takim obuwiu jest gorsza niż w obuwiu skórzanym. Jeszcze inną opcją są sandały ze specjalnego tworzywa sztucznego (popularne melisski) czy z innych rodzajów tworzywa.

sandały damskie, sandały na szpilce, sandały niebieskie, sandały skóra
fot. Pixabay

Ciekawym trendem jest pojawienie się w sklepach sandałów damskich łączących styl sportowy z eleganckim. Tego typu buty mają sportowe paski na rzepy, ale elegancką podeszwę na szpilce bądź słupku.

Sandały Brikenstock i Dr Brinkmann

Dr Brinkmann to marka wywodząca się z Niemiec. Firma ma wieloletnią tradycję i specjalizuje się w produkcji obuwia przeznaczonego dla osób, które mają problemy ze stopami. Cechą charakteryzującą obuwie Dr Brinkmann jest odpowiednia konstrukcja. Buty są projektowane z pomocą lekarzy, a także z wykorzystaniem najlepszych jakościowo surowców, co gwarantuje nie tylko trwałość, ale i ogromną wygodę. Wszystkie modele butów wykonuje się z dobrej jakości skóry oraz materiałów syntetycznych. Buty są głębokie, przez co pozwalają na odpowiednie ustawienie stóp i dość szerokie, dzięki czemu stopy mają wystarczająco dużo miejsca.

Buty Dr Brinkmann są polecane przede wszystkim osobom borykających się z haluksami, częstymi otarciami naskórka, modzelami lub innymi tego typu problemami. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się sandały i klapki tej firmy.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku innej niemieckiej marki – Birkenstock. Znana jest ona głównie z wysokiej jakości, wygodnych i zdrowych dla stóp klapek (zarówno damskich, jak i męskich czy dziecięcych). Produkuje jednak również sandały. Historia firmy wytwarzającej Birkenstocki ma ponad 200 lat. Prawdziwym przełomem było jednak dla niej wynalezienie elastycznej wkładki podeszwowej (części buta wyścielającej podeszwę od środka) oraz wprowadzenie na rynek własnej marki obuwia (wcześniej w zakładach Birkenstock produkowano tylko pojedyncze elementy butów, w tym właśnie wkładki).