kaszkiet damski
fot. Pexels

Kaszkiet to nakrycie głowy mające długą historię, będące poprzednikiem czapki z daszkiem. I chociaż dziś to jego „młodsza siostra” cieszy się większą popularnością, on nigdy tak naprawdę nie wyszedł z mody i nadal pozostaje atrakcyjną opcją. W sklepach bez znajdziecie dziś duży wybór kaszkietów damskich i męskich.

Gdzie można kupić fajny kaszkiet damski i męski?

Dzięki gigantycznemu rozwojowi e-commerce, zakup oryginalnego nakrycia głowy jest dziś łatwiejsze niż kiedykolwiek. Dotyczy to również kaszkietów – zarówno damskich, jak i męskich. Oczywiście, tak jak w przypadku innych elementów garderoby, tak w przypadku kaszkietu, każdy z nas przez podjęciem decyzji pragnie przymierzyć wybrany model. Zakupy online dają co prawda taką możliwość, ale jest ona jednak trochę ograniczona. Z drugiej strony jednak dzięki nim mamy szansę na zapoznanie się z ofertą sklepów, do których w świecie realnym moglibyśmy nigdy nie trafić, bo mieszczą się w różnych częściach Polski czy świata.

kaszkiet damski
fot. Pexels

To ważne, ponieważ w tym przypadku tych nakryć głowy zdecydowanie rzadziej mamy do czynienia ze zjawiskiem znanym z sieciówek. W ich przypadku niezależnie od tego, w którym sklepie się znajdziemy, oferta będzie taka sama lub przynajmniej mocno zbliżona. W przypadku kaszkietów, beretów czy kapeluszy tak to nie działa. Sporą część ich oferty stanowią produkty będące dziełem niewielkich, często niszowych polskich marek szyjących według własnych projektów. Oczywiście, w proponowanych przez nich fasonach znajdziemy odzwierciedlenie aktualnych trendów modowych, z pewnością nie ma jednak mowy o takiej unifikacji, jaką obserwujemy w modzie sieciówkowej.

Przyczyną różnorodności oferowanych przez nich produktów jest także tradycja. Wiele z tych firm bowiem już od lat funkcjonuje na rynku i przez ten czas zdążyły sobie wypracować własny styl. Ponadto część ich asortymentu stanowią klasyczne modele – i wbrew pozorom to także jest przyczyną różnorodności. Warto bowiem pamiętać, że za kaszkietem w roli nakrycia głowy stoi długa i ciekawa historia, w trakcie której ewoluował on w różny sposób i występował w różnych odmianach. Już sam ten fakt sprawia, jest czym wybierać.

Marki/sklepy, w których kupisz kaszkiet (przykłady)

  • Sterkowski
  • WITLeather
  • Kaszkiet
  • Willi
  • Kapelusz.pl
  • Hatfactory.pl

Skąd się wzięły kaszkiety?

Kaszkiet to słowo pochodzące od z języka francuskiego (casquette). Oznaczało nakrycie głowy z okrągłym denkiem i daszkiem, niektóre wersje kaszkietów posiadały podwinięty daszek z tyłu i z przodu. W XVIII w. wprowadzono je do użycia w wielu armiach, m.in. w polskiej i pruskej. Kaszkiet był też męskim nakryciem głowy popularnym wśród robotników, a potem również wśród ludności wiejskiej. W zależności od kraju, regionu czy grupy zawodowej poszczególne rodzaje kaszkietów różniły się między sobą fasonem i nosiły własne nazwy. Przykładem może być „czapka gazeciarza” (newsboy hat) lub baker boy hat – wykonana z tweedu, posiadająca niski profil, mały daszek i lekko workowatą górę. Zaś na samym czubku posiada guzik.

kaszkiet damski
fot. Unsplash

W Polsce przed długie lata jednym z najpopularniejszych męskich nakryć głowy była maciejówka – czapka wyróżniająca się mniej lub bardziej ozdobnym paskiem lub sznurem umieszczonym nad daszkiem i przymocowanym do jej boków za pomocą okrągłych przypinek/guzików. Czapki o bardzo zbliżonym fasonie to bretonki i bosmanki. Ponieważ swego czasu ich popularność mocno wzrosłą po tym, jak tego typu czapkę zaczął nosić John Lennon, można się też spotkać z nazwą „beatelsówka” lub „lenonka”.

Z czasem nazwy którymi zaczęto określać poszczególne rodzaje nakryć głowy z daszkiem mocno się zunifikowały. Dziś każdą z nich można nazwać kaszkietem – choćby dla odróżnienia od czapek z daszkiem (bejsbolówek, truckerek itp.), które z czasem, jeśli chodzi o popularność, wyprzedziły to historyczne nakrycie głowy. Tak jak napisaliśmy jednak wcześniej – nie oznacza to, że kiedykolwiek przestało ono być noszone. Co więcej, początkowo kaszkiet był typowo męskim nakryciem głowy, a od dłuższego już czasu chętnie sięgają po niego również kobiety i dziewczyny.

Jak nosić kaszkiet?

Jeśli szukacie ciekawej alternatywy dla czapki damskiej lub męskiej, która pełnić będzie nie tylko rolę praktyczną, ale stanie się również ważnym elementem stylizacji – kaszkiet jest jedną z najciekawszych opcji. W zależności od fasonu oraz od sposobu noszenia za jego pomocą możemy się bardziej lub mniej wyróżniać się z tłumu. Obecnie po kaszkiet chętnie sięgają Panie, ale to właśnie dla Panów może on być prawdziwym ratunkiem. Chodzi tu głównie tych, którzy poszukują nakryć głowy o bardziej eleganckim charakter niż czapka, ale nieco mniej oficjalnych niż kapelusz.

Z kolei w przypadku kaszkietów damskich można wybrać fason mocno nawiązujący do męskich kaszkietów lub też mający bardziej kobiecą formę (zarówno jeśli chodzi o fason, materiał, kolor, jak i potencjalne ozdoby). Wiele kobiecych kaszkietów przypomina skrzyżowanie kaszkiety i luźnej czapki, bądź kaszkietu lub kapelusza. Mało tego, zarówno Panie, jak i Panowie mogą postawić na klasyczne fasony takie jak np. maciejówka. Ciekawą opcją może też być wybór kaszkietu nawiązującego do nakryć głowy noszonych do munduru.