Espadryle damskie kojarzą się z latem, słońcem i lekkimi, zwiewnymi strojami. W letnie miesiące mogą być wspaniałą alternatywą zarówno dla butów sportowych, jak i dla sandałów czy klapek. Ich zaletą jest również mnogość wzorów i fasonów oraz fakt, że powstają z naturalnych materiałów.

Co to są espadryle?

Espadryle to rodzaj obuwia przeznaczonego do noszenia podczas ciepłej i suchej pogody. Ich najbardziej charakterystyczna cechą są materiały, w których są wykonane. Wierzch espadryli (czyli część okalająca stopę, fachowo nazywana cholewką) zrobiony jest najczęściej z bawełnianego lub lnianego płótna, zaś podeszwa w większości przypadków wykonana jest z juty – rośliny znanej ze swoje wytrzymałości. Płótno przyszyte jest do podeszwy grubymi nićmi, a szew mocno rzuca się w oczy. Zdarza się też, że podeszwy espadryli damskich wzmacniane są gumą, można też trafić na modele których cholewka zrobiona jest ze skóry, ewentualnie ze skóry i jutowych elementów, nawiązujących do klasycznych espadryli.

Ojczyzną espadryli jest Katalonia (region położony w północnej Hiszpanii, historycznie obejmujący również część południowo-zachodniego wybrzeża Francji). W przeszłości uważane były za buty biedoty i chłopów, traktowano je jako najprostszą formy ochrony stóp dla osób, których nie stać było na buty wykonane z innych materiałów. Jeszcze w XIX w. noszenie espadryli było symbolem katalońskiej przynależności, nikt inny oprócz Katalończyków ich nie zakładał.

espadryle damskie, historia espadryli, espadryle, espadryle na platformie, espadryle na koturnach
fot. Pexels

Do popularyzacji espadryli bez wątpienia przyczynili się hiszpańscy artyści, na czele z Pablo Picasso, który często pokazywał się w tych butach.

Do powszechnego użytku trafiły one jednak za sprawą projektanta mody Yves Saint Laurenta na początku lat 70. XX w. Promując styl tzw. bitników zamówił on serię espadryli u hiszpańskich producentów tego obuwia – Isabel Sauras i Lorenzo Castañer. Wykonane przez nich espadryle uszyte były z satyny i w tej formie trafiły na wybiegi. Stamtąd już było blisko do mody ulicznej. W niej królowały i królują jednak espadryle w klasycznej, płóciennej wersji.

Jak wyglądają espadryle?

Obecnie espadryle są jednym z najchętniej noszonych odmian obuwia letniego niemal na całym świecie. W swojej szafie mają je zarówno Panowie, jak i Panie. W przypadku kobiet jednak występują one w zdecydowanie większej liczbie modeli.

Espadryle damskie mogą występować w bardzo wielu wzorach, kolorach i fasonach. Najbardziej „klasycznym” modelem są wsuwane buty z krytymi palcami i piętą. Równie popularne są espadryle z krytymi palcami i odkrytą piętą. One również mogą być wsuwane, ale mogą posiadać także wiązania wokół kostki będące ważnym elementem ozdobnym.

Ciekawym rozwiązaniem są buty będące połączeniem espadryli (chodzi tu głównie o charakterystyczną dla tego typu obuwia jutową podeszwę) z wykończeniami typowymi dla tenisówek. W ten sposób otrzymujemy oryginalny model o sportowym charakterze.

espadryle damskie, espadryle, espadryle historia, espadryle na platformie, espadryle na koturnach
fot. Pexels

Bardzo popularnym rodzajem espadryli damskich są espadryle na koturnach oraz espadryle na platformie (pogrubionej podeszwie).

Jeśli chodzi o kolory, to espadryle mogą występować w nieskończenie wielu wariantach. Od wersji jednobarwnych, po wersje wielokolorowe oraz z ciekawymi wzorami, naszywkami i innymi elementami ozdobnymi. Prawdziwą klasyką są modele w stylu „marine”, czyli w niebiesko-białe paski, które idealnie komponują się z lnianymi spodniami.

Ze względu na fakt, że espadryle są nosi się najczęściej kiedy na zewnątrz jest ciepło i sucho, dużą popularnością cieszą się modele w jasnych, letnich kolorach. Z jutową podeszwą doskonale też współgrają tzw. kolory ziemi oraz kolory kojarzące się naturą – jasne brązy, beże, kolory piaskowe itp.

Do czego nosić espadryle?

Espadryle to buty które z powodzeniem można nosić i do lekkich, zwiewnych, długich sukienek w stylu boho, i do krótkich jeansowych szortów, i do mini spódniczek. Znakomicie sprawdzą się również w połączeniu z długimi, lnianymi spodniami z szerszą nogawką, jak i ze spodniami 7/8. Dzięki temu, że mogą występować w różnych fasonach i kolorach, łatwo dają się zestawiać z elementami garderoby w zróżnicowanym stylu. Tym, co łączy wszystkie espadryle jest z pewnością letni, wakacyjny vibe którego dodadzą naszym stylizacjom, niezależnie od tego, jak będą wyglądały.

Pasują do nich również inne letnie dodatki, takie jak zwiewna apaszka, kapelusz słomkowy czy torebka-koszyk, torba z makramy czy z juty (nawiązująca wprost do materiału, z którego wykonane są podeszwy espadryli).