Buty na koturnie to jeden z klasyków kobiecej mody. Uznawane są za kompromis między obcasami i szpilkami, a płaską podeszwą. Oprócz tego posiadają jednak wiele innych zalet.

Historia butów na koturnie

Buty na koturnie mają długą historię, sięgającą aż starożytnej Grecji. Koturnami nazywano wtedy obuwie na bardzo wysokim obcasie noszone przez aktorów teatralnych. Dzięki niemu byli oni lepiej widoczni dla publiczności.

Buty na podwyższeniu pojawiały się również w kolejnych okresach historycznych, i to już nie tylko jako element scenicznego kostiumu, lecz również jako obuwie codziennego użytku. Ciekawym przykładem mogą być chociażby koturny noszone w XVI w. przez zamożne wenecjanki. Były one tak wysokie, że niemal uniemożliwiały samodzielne poruszenia się. Wysokość koturnów ukrytych w całości pod suknią była jedną z oznak statusu materialnego i przynależności do wyższych sfer.

buty na koturnie, sandały na koturnie
fot. Unsplash

Przechodząc do czasów bardziej współczesnych, pierwszy egzemplarz butów damskich na koturnie stworzył w latach 30. XX w. Włoch Salvatore Ferragamo, twórca istniejącej do dziś firmy specjalizującej się w produkcji i sprzedaży luksusowego obuwia i galanterii skórzanej. Od tamtej pory na stałe zagościły one w kobiecej modzie, od czasu do czasu notując wzrost lub spadek zainteresowania.

Za okres największej popularności butów na koturnie uchodzą lata 60. i 70., czyli epoka dzieci-kwiatów. Obecnie są one również „na fali”, choć nie są tak dominującym trendem, jakim były w przeszłości. Wynika to m.in. ze specyfiki obecnej mody. Od kilku sezonów widać, że „na czasie” jest dziś brak jednego, dominującego trendu. Są one o wiele bardziej eklektyczne, niż było to w przeszłości. W sklepach znajdziemy dziś buty i ubrania reprezentujące różne style. Dlatego choć buty na koturnie są bardzo na czasie, nie oznacza to, że zdominowały całą ofertę.

Zalety butów na koturnie

Buty na koturnie mają wiele zalet. Związane są one zarówno z ich wyglądem, jak i wygodą oraz funkcjonalnością.

  • Buty na koturnie dodają wzrostu, optycznie wyszczuplają i wydłużają nogi, ale jednocześnie uznawane są wygodniejsze i bardziej stabilne niż buty na obcasie lub na szpilce.
  • Buty na koturnie są zdrowsze dla kręgosłupa niż buty na obcasie (o ile oczywiście koturn nie będzie zbyt wysoki).
  • Koturny mogą w same w sobie być istotnym elementem wpływającym na estetykę obuwia.

    buty na koturnie
    fot. Unsplash
  • Koturny mogą być wykonane z różnych materiałów.
  • Koturny pasują do niemal wszystkich rodzajów butów – do eleganckich czółenek, przez zimowe kozaki, po buty sportowe.

Rodzaje butów na koturnie

Podeszwa butów w kształcie koturna może występować w wielu rodzajach obuwia, nawet takiego, które pozornie do niej nie pasuje. Przykładem mogą być chociażby buty sportowe sneakersy. Modę na sneakersy na koturnie w latach 90. wylansował m.in. zespół Spice Girls. Obecnie tego typu buty znowu coraz pojawiły się w sklepach. Na dodatek są to nie tylko sneakersy (które najczęściej zrobione są ze skóry naturalnej bądź ekologicznej), ale również trampki damskie czy tenisówki. Bardzo popularnym rodzajem butów na koturnie są espadryle. Opcją często wybierają przez Panie są również czółenka na koturnie. Stanowią one doskonałą alternatywę dla szpilek czy butów na obcasie lub słupku.

Często spotykaną odmianą obuwia na koturnie są też sandały damskie. Sandały na koturnie to od lat jedna z popularniejszych wersji tego letniego obuwia. Bez problemy w sklepach obuwniczych znajdziemy również botki na koturnie czy zimowe kozaki. Wracając natomiast do obuwia na lato – miłośnicy klapek i koturnów również nie powinni mieć powodów do narzekania. Dostępny wybór klapek na koturnie powinien spełnić ich oczekiwania.