Mówi się, że to kuchnia jest sercem każdego domu i właśnie w tym pomieszczeniu spędzamy ogrom czasu. Co ciekawe, przebywanie w kuchni nie zależy już tylko od konieczności realizacji czynności, jakie są związane z przygotowywaniem posiłków. W kuchni spędzamy też czas wolny, a nawet przyjmujemy gości.

Kobieta czy mężczyzna – kto spędza więcej czasu w kuchni?

To zaskakujące, ale statystyki jasno wskazują, iż to panowie spędzają więcej czasu w pomieszczeniu kuchennym. Podczas gdy mężczyźni przeznaczają średnio 7 godzin i 6 minut na czas spędzany w kuchni, kobiety tracą tam tylko 6 godzin i 52 minuty w ciągu każdego tygodnia. Nie jest to duża różnica, ale znaczna, jeśli pod uwagę weźmiemy stereotyp, zgodnie z którym to panie stoją „przy garach” i są „kurami domowymi”. Ciekawostką jest również fakt, że szefami kuchni są w większości mężczyźni, to oni gotują lepiej.

Jak spędzamy czas w kuchni?

Te same badania pokazują jednak różnice, jeśli uwzględnimy same czynności, jakie wykonują w kuchni osoby różnej płci. Kobiety najczęściej w kuchni gotują, zaś mężczyźni realizują cały szereg rozmaitych zadań. Rzadziej gotują podstawowe posiłki, ale w kuchni relaksują się, spotykają ze znajomymi, przygotowują szybkie przekąski albo jedzenie do pracy. Co istotne, to głównie mężczyźni sprzątają kuchnię i zajmują się zmywaniem naczyń – robią to częściej, ale i dłużej, aniżeli kobiety.

Coraz częściej zwraca się uwagę nie tylko na funkcjonalność przestrzeni kuchennej czy jej wyposażenie, ale też komfort spędzania w takim wnętrzu czasu. Kuchnia ma być przestronna i wygodna, nierzadko połączona z jadalnią albo jest to wręcz aneks kuchenny, otwarty na salon. Dzięki temu z powodzeniem można gotować, a jednocześnie spędzać czas z rodziną. Coraz częściej to właśnie w kuchni przyjmuje się gości albo chociażby gości przyjaciółkę, by wypić popołudniową kawę. Urządzając kuchenne wnętrze, uwzględnia się już nie tylko jej praktyczne względy, ale też estetykę i modowe trendy w projektowaniu takich pomieszczeń.

Czas spędzany w kuchni na przestrzeni lat

Statystyki wskazują, że każdego roku spędzamy coraz mniej czasu w kuchni, a przynajmniej mniej czasu poświęcamy na przygotowywanie posiłków. To przez brak czasu, ciągłą gonitwę, ale też chęć przeznaczania czasu wolnego na inne przyjemności, niż gotowanie, chyba że jest ono życiową pasją. Z pomocą przychodzą nam też sprzęty kuchenne, które ułatwiają i skracają czas potrzebny na przyrządzanie jedzenia, jak roboty kuchenne, mikrofalówki czy miksery. Częściej korzystamy też z gotowych półproduktów albo gotowych dań. Chętniej też zamawiamy obiady lub kolacje z restauracji z dostawą do domu albo wybieramy się do lokalu gastronomicznego. Trzeba zresztą przyznać, że branża gastronomiczna w ostatnich latach znacznie się rozwinęła, a rynek oferuje nam łatwy dostęp do kuchni świata. Więcej czasu zajmuje nam również praca, rzadziej przebywamy w domu i standardem stało się już „jedzenie na mieście”. Taki styl życia wpisuje się zresztą w obowiązujące trendy, a domowe obiady odchodzą nieco do lamusa.