Jak skutecznie pozbyć się blizn po trądziku

Trądzik często uważany jest za problem pojawiający się jedynie w wieku nastoletnim. To bardzo błędne stwierdzenie, gdyż można się z nim zmagać również w wieku dorosłym.

Schorzenie to jest bardzo uciążliwe. Powstałe czerwone wypryski wyglądają nieestetycznie i mogą być powodem ogromnych kompleksów. Główną przyczyną pojawiania się zmian trądzikowych jest nadmiar sebum, czyli łoju skórnego. Pojawia się on w wyniku dużej ilości stresu, hormonów oraz nieodpowiedniego żywienia. Sebum jest pokarmem dla różnego rodzaju bakterii, które żerują na skórze człowieka. To właśnie ich wydzieliny odpowiedzialne są za trądzik, gdyż wywołują stany zapalne w postaci czerwonych krost.

Leczenie trądziku

Trądzik można wyleczyć przez zastosowanie odpowiedniej terapii (często antybiotykoterapii) oraz wdrożenie należytej pielęgnacji skóry. Mimo pozbycia się tego problemu, często na twarzy zostają blizny, które są niewiele gorsze od krost. Ze względu na to, że mają postać małych zagłębień lub wybrzuszeń, są szybko zauważalne na gładkiej skórze człowieka. Blizny po trądziku dotyczą zarówno osób będących po terapii dermatologicznej, jak i tych, które po prostu zaniedbały leczenie. Najgorszy jest fakt, że bez odpowiednich działań, zostają one na zawsze. Posiadanie takich blizn jest często powodem ogromnych kompleksów i niechęci do własnej osoby. Dzieje się tak dlatego, że znacząco wpływają one na wygląd człowieka, obniżają samoocenę i odejmują pewność siebie. Jednakże, nie trzeba z nimi zostawać na całe życie.

Leczenie blizn po trądziku jest jednym z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Odpowiednio dobrane techniki przynoszą szybkie i trwałe efekty. Najskuteczniejszym zabiegiem jest laser frakcyjny. Polega on na zniszczeniu cząstek naskórka i skóry właściwej, przez użycie skupionych wiązek światła. W procesie gojenia, uszkodzone komórki zastępowane są zdrową tkanką. W skutek tego, nasza skóra jest zdrowsza i wygląda młodziej. Leczenie blizn po trądziku to jeden z wielu zabiegów, jakie wykonuje się laserem frakcyjnym. Ponadto, zabieg ten nie jest bolesny. Aby efekty były jak najlepsze i długotrwałe, należy skorzystać z serii zabiegów. Zwykle jest to od 3 do 5 zabiegów, w odstępach 4-6 tygodni.

Istnieją również inne metody, aby blizny po trądziku zniknęły w niepamięć. Mamy do wyboru również:

– mezoterapię – rozjaśnia skórę i intensywnie ją odżywia,
– karboksyterapię – powoduje lepsze ukrwienie i odnowę skóry,
– terapię skojarzoną – wygładzenie i odżywienie skóry oraz stymulowanie jej do odbudowy.

Aby wybrać odpowiednią metodę leczenia, należy udać się do specjalisty. Przeprowadzi on wywiad z pacjentem oraz odpowiednie badania, które pozwolą mu ocenić, jaka terapia będzie najskuteczniejsza. Głównie jest to zależne od nasilenia zmian skórnych oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. W trudnych przypadkach możliwe jest połączenie kilku metod leczenia.

Mając problemy skórne, nie warto czekać. Należy jak najszybciej zgłosić się do gabinetu medycyny estetycznej i cieszyć się nowym wyglądem.