Dobór odpowiedniego szamponu po keratynowym prostowaniu włosów ma ogromny wpływ na to, jak długo na naszych włosach utrzymają się efekty zabiegu. Wydaje się, że w tym przypadku nie warto przyjąć najprostsze rozwiązanie i wybierać preparaty, których formuła została opracowana specjalnie z myślą o potrzebach takich włosów.

Na czym polega keratynowe prostowanie włosów?

Keratynowe prostowanie to zabieg fryzjerski dzięki któremu włosy niesforne i puszące się stają się elastyczne, jedwabiście gładkie i lśniące. Zabieg polega na „wbudowaniu” w strukturę włosa keratyny, czyli białka zdolnego do wypełnienia ubytków w jego strukturze. Odbywa się to przy użyciu bardzo wysokiej temperatury. Zabieg rozpoczyna się od nałożenia na włosy specjalnego preparatu, który pozostaje na nich ok. pół godziny. Po upłynięciu tego czasu fryzjer „wprasowuje” keratynę we włosy. Robi to za pomocą rozgrzanej do 230 st. C prostownicy, kilkukrotnie przeciągając każde pasmo.szampon po keratynowym prostowaniu włosów

Efekty keratynowego prostowania włosów mogą być imponujące – zamiast „siana” na głowie – zyskujemy proste włosy przypominające lśniącą taflę. Efekt ten może utrzymać się kilka tygodni, ale dokładny czas zależy w dużej mierze od częstotliwości mycia włosów oraz prawidłowej pielęgnacji. Fryzjerzy jednoznacznie podkreślają, że najlepiej sprawdzą się tu specjalne szampony po keratynowym prostowaniu włosów oraz odżywki tego samego typu. Choć są one nieco droższe od standardowych, drogeryjnych kosmetyków, warto w nie zainwestować by nie zniweczyć efektów zabiegu, którego wykonanie też przecież wiązało się z określonymi kosztami. Stosowanie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji włosów po keratynowym prostowaniu ma też jeszcze jedną zaletę – można dzięki temu znacznie wydłużyć czas między kolejnymi zabiegami (zakładając, że ktoś będzie chciał wykonać prostowanie więcej niż jeden raz).

Jaki powinien być szampon po keratynowym prostowaniu włosów?

Zanim napiszemy, jaki szampon po keratynowym prostowaniu włosów sprawdzi się najlepiej, kilka słów na temat tego, jakich składników w kosmetykach osoby po tym zabiegu powinny unikać – zarówno jeśli chodzi o szampony, jak i inne kosmetyki do pielęgnacji i odżywiania włosów). Na czarnej liście znajdują się:

 • alkohol (w szczególności alkohol denat); nie oznacza to jednak, że wszystkie produkty, które maja w składzie słowo alcohol trzeba skreślać; nie dotyczy to tzw. alkoholi tłuszczowych takich jak cetearyl alcohol, cetyl alcohol czy decyl alcohol;
 • sól (w składach występuje jako sodium chloride);
 • silikony (mają skłonność do odkładania się na włosach i dają sztuczne uczucie gładkości – w sytuacji, w której nasze włosy przyjęły dodatkową porcje keratyny kolejne oblepiające je substancje nie są wskazane);
 • SLS-y (Sodium Lauryl Sulfate) i SLES-y (Sodium Laureth Sulfate), czyli substancje o właściwościach silnie myjących, które sprawiają, że szampony do włosów się pienią.

  szampon po keratynowym prostowniu włosów
  fot. Pixabay

Wiemy już, jakich kosmetyków należy unikać. Pora odpowiedzieć na pytanie, które preparaty są wskazane. Oczywiście, jednym ze sposobów na znalezienie właściwego szamponu, odżywki do włosów czy maski jest szukanie preparatów nie zawierających żadnego z wymienionych składników. Na to trzeba jednak poświęcić trochę czasu. Nawet, jeśli od razu będziemy szukać wśród preparatów promowanych jako szampony bez sls czy szampony naturalne.

Na forach internetowych poświęconych kosmetykom, włosom, fryzjerstwu itp. można znaleźć podpowiedź, że dobrą opcją na skompletowanie kosmetyków do pielęgnacji włosów po keratynowym prostowaniu jest użycie preparatów przeznaczonych dla dzieci i niemowląt. W tym przypadku jednak istnieje spore prawdopodobieństwo, że choć nie będą one posiadały niepożądanych substancji, będą też dosyć ubogie w składniki odżywcze, które włosom „po keratynie” mogą się przydać.

Dlatego gotowe preparaty, których formuły zostały opracowane specjalnie z myślą o włosach po keratynowym prostowaniu wydają się być optymalnym wyjściem. Tym bardziej, że choć nie należą one do najtańszych, to rozpiętość cenowa między nimi jest na tyle duża, że można sięgnąć po taki, który będzie w zasięgu naszej kieszeni.

Kosmetyki do stosowania po keratynowym prostowaniu włosów

 • Kativa
 • Alfaparf Keratin Therapy Lisse Design
 • Insight Intech
 • Encanto DO BRASIL Organic Daily Aloe
 • Tahe POWER GOLD MASK (szampon jest w zestawie zestaw)
 • Inoar Pos Progress