szampon do włosów blond
fot. Unsplash

Szacuje się, że jedynie 2-3 proc. ludności na świecie ma naturalne blond włosy. Jednocześnie kolor ten jest jednym z najczęściej wybieranych jeśli chodzi o farbowanie. Naturalne i farbowane blondynki łączy fakt, ze ich kosmyki wymagają wyjątkowej pielęgnacji. Dlatego warto zainwestować w szampon do włosów blond.

Ciepłe i zimne odcienie blondu

Zarówno blondy naturalne, jak i farbowane można podzielić na dwie grupy: odcienie ciepłe i chłodne. Włosy należące do pierwszej z nich będą miały złotawo-żółty odcień. W przypadku farb mowa tu o blondach określanych jako miodowe, bursztynowe, karmelowe, słoneczne itp. Blondy w zimnym odcieniu to z kolei włosy, które wpadają w odcień platynowo-biały. W naturze występują rzadko, najczęściej u Skandynawów. Są za to bardzo popularne jako docelowa barwa, którą chcemy osiągnąć w drodze farbowania. Farby, które pozwalają na uzyskanie chłodnego odcienia określane są jako opalizujące, perłowe, popielate i srebrne itp.

szampon do wlosow blond
fot. Pixaby

Każdy ze wspomnianych blondów wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Niezależnie od odcienia włosy w tym kolorze są cieńsze i delikatniejsze niż ciemne, łatwiej je uszkodzić lub przesuszyć. I choć utarło się, że to właśnie rozjaśnianie włosów farbą jest dla nich mocno obciążające, warto pamiętać, że duża wrażliwość dotyczy również blondów naturalnych. To oznacza, że potrzebują troskliwej pielęgnacji. Jej elementem mogą być specjalne szampony do włosów blond. W sposób szczególny dbają one o kolor włosów.

Szampony do włosów blond w ciepłym odcieniu

Rodzaj szamponu dla blondynów i blondynek uzależniony jest od odcienia. W przypadku chłodnych barw podstawą jest walka z żółtymi refleksami. W tym celu warto sięgnąć po specjalne szampony do włosów blond i siwych ochładzające kolor i walczące z żółtymi refleksami. Popularnie nazywamy je fioletowymi szamponami.

W tym tekście chcemy przyjrzeć się bliżej szamponom do włosów blond w ciepłym odcieniu. W ich przypadku ciepłe, świetliste refleksy są wręcz pożądane. Po preparaty tego typu najczęściej sięgają naturalne blondynki, ale bez obaw mogą po nie sięgać również osoby z włosami farbowanymi. W składzie tych preparatów znajdziemy naturalne substancje o właściwościach rozjaśniająco-rozświetlających. Właściwości wielu z nich znane są już od stulecia. Do najpopularniejszych należą:

 • rumianek,
 • sok z cytryny,
 • miód,
 • ocet winny.
szampon do włosów blond
fot. Pixabay

Szczególną rolę odgrywa tu zwłaszcza rumianek, który jest składnikiem niemal wszystkich (jeśli nie wszystkich) szamponów do włosów blond o ciepłym odcieniu. Produkty te nie należą do najpopularniejszych, z naszego przeglądu ofert sklepów i drogerii internetowych wynika, że ich wybór jest mniejszy niż oferta szamponów fioletowych. Nie mniej, kilka ciekawych pozycji z propozycji szamponów rozjaśniających da się znaleźć. Oto wybrane przykłady.

 • John Frieda Sheer Blonde
 • Schwarzkopf BlondMe Ciepły
 • Joanna Ultra Color Ciepłe Odcienie Blondu
 • Biovax Do Włosów Blond
 • Klorane Do Włosów Blond
 • Timotei Złote Refleksy
 • Szampon rumiankowy Argital

Naturalne metody pielęgnacji blondu

Oprócz gotowych kosmetyków do pielęgnacji ciepłych blondów można stosować naturalne metody bazujące na tych samych składnikach, które są wykorzystywane do produkcji szamponów czy odżywek. Płukanki z naparu z rumianku, stosowanie miodu na włosy (np. w formie dodatku do zwykłej odżywki do włosów), czy maseczki z dodatkiem soku z cytryny – to wybrane przykłady zastosowań. Przy pielęgnacji jasnych włosów warto też pamiętać, że zarówno wśród naturalnych preparatów, jak i gotowych kosmetyków kupowanych w sklepach, znajdują się takie, które zawierają substancje przyciemniające. Przykładem może być olej rycynowy stosowany np. jako rodzaj wcierki do włosów lub jeden ze składników oleju do włosów.