Szampony w kostce pojawiły się na rynku ładnych parę lat temu, cały czas jednak mogą uchodzić za nowość. Osoby, które decydują się po nie sięgnąć najczęściej robią to z troski o środowisko naturalne. Oprócz tego szampony w kostce mają też kilka innych zalet.

Czym wyróżniają się szampony w kostce?

Szampony w kostce wyglądem przypominają tradycyjne mydła. Sprzedawane są najczęściej w papierowych opakowaniach. Kosmetyk ten można również nabyć w specjalnej, metalowej lub aluminiowej puszce która dobrze nadaje się do przechowywania kostki.

Osobom, które wybierają szampon w tej formie z reguły zależy na ekologicznym stylu życia, którego elementem są świadome decyzje zakupowe i chęć produkowania jak najmniejszej liczby odpadów. Szampony w kostce, które w przeciwieństwie do swoich płynnych odpowiedników nie są pakowane w plastikowe butelki, dobrze się wpisują w te cele.

szampony w kostce
fot. Pixabay

Również jeśli chodzi o kwestie cenowe – tego typu zakup nie wiąże się wcale z dużo większym wydatkiem. Szampon w kostce bez problemy można kupić za kwotę oscylującą w okolicach 30 zł – czyli mnie więcej taką, jaką musielibyśmy przeznaczyć na średniej klasy szampon w butelce. Szamponowe kostki ważą najczęściej 75 lub 100 gram. Prawidłowo przechowywane powinny wystarczyć na kilkadziesiąt myć. Ich wydajność to efekt specyficznej receptury. Mówiąc w największym skrócie – szampony do włosów w kostce to swego rodzaju koncentraty zwykłych szamponów.

Szampony w kostce – składy

Warto podkreślić, że jeśli chodzi o jakość, szampony w kostce w niczym nie ustępują „zwykłym” szamponów do włosów. Być może nawet mają nad nimi pewną przewagę. W ich składzie znajdziemy bowiem dużą ilość naturalnych składników. W większości przypadków można więc śmiało powiedzieć, że są to szampony naturalne. Mało tego, również jeśli chodzi o rodzaj użytych detergentów, w szamponach w kostce znajdziemy takie, które są łagodniejsze i mniej inwazyjne dla skóry niż słynne SLS-y i SleS-y (Sodium Lauryl Sulfate i Sodium Laureth Sulfate), które cały czas dominują w szamponach w płynie. Zamiast nich producenci kostek używają najczęściej SCI (Sodium Cocoyl Isethionate), detergentu pozyskiwanego z oleju kokosowego. Inne składniki, które w szamponach w kostce mogą pełnić rolę substancji myjących to:

  • Decyl Glucoside (glukozyd decylowy), środek otrzymywany z alkoholi tłuszczowych pochodzących z oleju kokosowego i glukozy ze skrobi kukurydzianej;
  • Sodium Coco Sulfate (SCS), związek nieco mocniejszy, ale nadal bezpieczny i mniej inwazyjny od SLS i SleS;
  • Disodium Lauryl Sulfosuccinate, zaliczany do SLS-ów, uznany jednak za ich łagodniejszą i mniej drażniącą wersję.
szampony w kostce
fot. Unsplash

Oprócz tego, że szampony w kostce to szampony bez SLS-ów, do ich zalet można także zaliczyć także ich różnorodność. Dziś każdy bez bez problemu powinien znaleźć kosmetyk, który będzie pasował do jego włosów i skóry głowy.

Jak używać szamponów w kostce?

Szamponu do włosów w kostce można używać na kilka sposobów.

  1. Moczymy kostkę i namydlamy nią dłonie, a następnie przenosimy pianę na głowę.
  2. Bezpośrednie pocieranie skóry głowy i włosów zwilżoną kostką (wielu producentów nie poleca tej metody).
  3. Wrzucamy kostkę do większego opakowania, dolewany wody i lekko potrząsamy. Stworzonym w ten sposób roztworem polewamy głowę.

Jak widać, użycie szampony w kostce wcale nie jest bardziej skomplikowane niż mycie głowy zwykłym szamponem. W przypadku tego kosmetyku ważne jest jednak jego odpowiednie przechowywanie Po użyciu szampon należy wysuszyć i zapakować tak, by nie miał kontaktu z wodą (bo może rozmięknąć). Dzięki temu produkt ten może wystarczyć naprawdę na bardzo długo.

Szampony w kostce a mydła do włosów

Na koniec warto podkreślić, że szampony w kostce nie są tym samym co mydła do włosów. Mimo ich rosnącej popularności zdarza się, że są mylone. Choć obydwa produkty mają zbliżony wygląd, tak samo się ich też używa, tak naprawdę to są dwa zupełnie różne produkty. Mydło do włosów ma odczyn zasadowy i z założenia po jego użyciu włosy należy wypłukać płukanką zakwaszającą. W przeciwnym razie nasze kosmyki będą szorstkie, splątane i sztywne.