Trampki to jedne z najpopularniejszych odmian obuwia. Pasują one osobom w każdym wieku, noszą je i kobiety, i mężczyźni. Dodatkowo projektanci trampek damskich (ale nie tylko) nie ustają w wymyślaniu coraz to nowych wariantów tych butów. Jakie trampki są aktualnie modne? Skąd pochodzi ten rodzaj obuwia? Jaką ma historię? Po odpowiedzi na te pytania zapraszamy do naszego tekstu.

Historia trampek

Trampki damskie, męskie i dziecięce to rodzaj sportowego, sznurowanego obuwia wykonanego z tekstylnego materiału, osadzonego na podeszwie z gumy. Powstały jako buty przeznaczone do uprawiania sportu. Zanim jednak do tego doszło, na rynku musiało pojawić się kilka produktów, dzięki którym stworzenie trampek było możliwe. Jednym z nich była gumowa podeszwa, wynaleziona i opatentowana w 1832 r. Innym ważnym etapem w rozwoju obuwia sportowego były buty stworzone prze firmę J.W. Foster and Sons Limited. Powstała ona w drugiej połowie XIX w., jeden z jej założycieli był biegaczem. Uznaje się ją za pierwsze przedsiębiorstwo w historii produkujące buty przeznaczone do uprawianiu sportu. Następcy Fosterów po latach stworzyli markę Reebok.

trampki damskie, trampki damsie czarne, tramki wysokie
fot. Unsplash

Jeżeli jednak mielibyśmy przypisać stworzenie trampków tylko jednej osobie, byłby nią z pewnością Marquise M. Converse. Korzystając z doświadczenia i osiągnięć poprzedników zaprojektował on buty sportowe z gumową podeszwą i tekstylną cholewką, sięgające za kostkę, z charakterystycznym logiem z gwiazdką, zaprojektowane z myślą o grze w kosza. Początkowo nie cieszyły się one wielkim wzięciem, ale dzięki zaangażowaniu w 1917 r. do kampanii promocyjnej koszykarza Charlesa Taylora dosyć szybko zyskały sporą popularność. Conversy zyskały uznanie nie tylko jako obuwie przeznaczone do uprawiania sportu, ale również do codziennego noszenia. Trampki przeszły więc podobną drogę co np. czapki z daszkiem, które początkowo również były noszone przez sportowców (w tym przypadku chodziło o graczy footballu amerykańskiego).

Polskie modele trampek

W Polsce buty z gumową podeszwą i tekstylną okryciem stopy pojawiły się w rynku w latach 30. XX w. Ich producentem była firma Polski Przemysł Gumowy Towarzystwo Akcyjne w Grudziądzu (PePeGe). To dlatego buty te były znane pod nazwą pepegi. Nazwa ta została jednak wyparta przez słowo „trampek”. Pochodziło ono od określenia „tramp”. Tak kiedyś nazywano osobą wędrującą, spacerującą, uprawiającą turystykę pieszą. Na tego typu wędrówki często zakładano właśnie buty na gumowej podeszwie.

Warto też przypomnieć, że po II wojnie światowej fabryka zmieniła nazwę na Grudziądzkie Zakłady Przemysłu Gumowego. W 1971 r. dodano do niej określenia „Stomil” (pod szyldem Stomil w PRL-u funkcjonowało kilka firm związanym z przemysłem gumowym). Nadal jednak jednym z artykułów wytwarzanych w Grudziądzu były trampki. W PRL-u cieszyły się one ogromną popularnością. Dziś natomiast na aukcjach internetowych trafić można na pojedyncze, historyczne egzemplarze trampek „Stomil”. Kosztują po kilkaset złotych.

Trampki i tenisówki

Te dwa rodzaje obuwia mają wiele wspólnych cech i podobny rodowód. Łączy je fakt, że zaprojektowano je jako buty służące do uprawiania sportu. Wspólną cechą tenisówek i trampek jest też posiadanie gumowej podeszwy oraz fakt, że wykonane są z tekstylnego materiału. Warto jednak pamiętać, że choć dziś często wrzuca się je do jednego worka, trampki od tenisówek różnią się charakterystycznym, gumowym elementem okrywającym palce. Mogą również sięgać za kostkę, a nawet wyżej. Tenisówki są z reguły obuwiem płytszym i delikatniejszym.

Pisząc o tenisówkach i trampkach warto też wspomnieć o butach, które z czasem prawie wyparły je z roli obuwia stricte sportowego. Chodzi o sneakersy. Początkowo nazwa ta używana była właśnie w odniesieniu do tenisówek. Reklamowano je bowiem jako obuwie które nie hałasuje podczas chodzenia i zaczęto nazywać sneakersami (od angielskiego to sneak – zakradać się).

trampki damskie, trampki niebieskie
fot. Unpslash

Dziś sneakersy to głównie buty sportowe uszyte ze skóry lub z innych specjalistycznych tworzyw, przeznaczone zarówno do uprawiania sportu, jak i do noszenia na co dzień.

Wracając jeszcze do obuwia tekstylnego, istnieją jeszcze tzw. buty slip on, czyli tenisówki wsuwane.

Moda na trampki

Trampki do dziś są bardzo modne, występują w nieskończenie wielu modelach, wariantach i kolorach. Fason trampek wykorzystywany jest również do produkcji obuwia wykonanego z innych materiałów niż guma i płótno.

Cały czas modne są klasyczne trampki w kolorze czarnym, białym lub czerwonym. Wraz w upowszechnieniem się stylu athleisure trampki damskie, podobnie jak damskie sneakersy czy tenisówki, zaczęły być noszone do niemal wszystkich typów ubrań – od typowo sportowych stylizacji, po wersje casualowe, aż po eleganckie sukienki i garnitury. Dziś wieczorowy strój połączony z trampkami nadal jest wprawdzie rodzajem ekstrawagancji, ale z pewnością nikogo już nie dziwi ani nie oburza (a jeszcze 10 czy 15 lat temu takie połączenie byłoby prawdziwym faux pas). Wygląda więc więc na to, że trampki oraz inne rodzaje butów sportowych już na stałe zagościły w naszych szafach.

Co więcej, są one również przedmiotem różnych modowych eksperymentów. Ich fason jest często odzwierciedleniem aktualnych trendów. Jednym z nich jest moda na buty na koturnie. Jej kolejne fale pojawiają się co jakiś czas. Wtedy często koturny pojawiają się nawet w takich modelach, do których one pozornie nie pasują. Przykładem są buty sportowe na koturnie, popularne w latach 90. Dziś moda na nie wraca. W sklepach możemy znaleźć zarówno sneakersy na koturnie, jak i trampki na koturnie.