Jak na buty, do których wyboru często przywiązujemy niską wagę, klapki mogą pochwalić się całkiem długą i bogatą historią. Nosili je już starożytni, pojawiały się w wielu różnych kulturach. Zapraszamy na krótki przewodnik po historii różnych modeli klapek. Podpowiemy też, jakie modele są dziś na czasie.

Od klapek ze starożytnego Egiptu do słynnych Birkenstocków

Klapki to jeden z najstarszych znanych modeli obuwia. Istnieją dowody na to, że noszono je już w starożytnym Egipcie. Był to model znany dziś jako japonki. Archeolodzy odkryli je m.in. w w grobowcu króla Tutanchamona i na freskach z krypt Doliny Królów. Wiele wskazuje jednak, że pochodzenie klapek-japonek nie jest bezpośrednio związane z Egiptem. Być może są one nawet starsze niż to starożytne państwo. Historycy są też raczej zgodni co do tego, że własny model lekkiego, przewiewnego obuwia mieli mieszkańcy większości starożytnych państw mających ciepły klimat.

Klapki noszono też np. w starożytnym Rzymie. Choć z tym okresem historycznym większości z nas kojarzą się zupełnie inne buty – tzw. rzymianki (czyli rodzaj sandałów), to warto też wiedzieć, że to właśnie wtedy po raz pierwszy pojawiły się klapki damskie typu mules, czyli z zabudowanymi palcami. Na szerszą skalę do mody wróciły one w XVI w. Noszone były w krajach Europy Zachodniej przez kobiety z wyższych warstw społecznych. Traktowano je jako obuwie domowe, sypialniane.

klapki damskie, klapki na szpilce, klapki mule
Fot. Unsplash

Kolejnym ciekawym rozdziałem w historii klapek damskich są lata 50. i 60. ubiegłego stulecia. Wtedy firma Dr Scholl stworzyła model chodaka z drewnianą podeszwą, który stał się hitem wśród gospodyń domowych, głównie w Stanach Zjednoczonych. Kobiety zaczęły chętnie chodzić w swoich drewniakach zarówno po domu, jak i po ulicach, a popularność klapek rozprzestrzeniła się również na inne kraje.

Obuwie w podobnym stylu zaczęli zresztą tworzyć również europejscy producenci. Do tej pory znakomitą renomą cieszą się buty marki Dr Brinkmann, której nazwa pochodzi od nazwiska wybitnego niemieckiego ortopedy, twórcy specjalnych wkładek ortopedycznych poprawiających komfort chodzenia. Klapki Dr Brinkmann oraz inne obuwie tej marki cieszy się opinią niezwykle wygodnego i zdrowego dla stóp. Łączy ono walory prozdrowotne z estetycznymi.

Dużą renomą cieszą się również klapki wywodzącej się także z Niemiec firmy Brikenstock. Istnieje ona na rynku ponad 200 lat, a przełomowym momentem w jej historii było wynalezienie wkładki podeszwowej. Firma ta jako pierwsza zaczęła również wytwarzać podeszwy z użyciem korka.

Przez długi czas przedsiębiorstwo było firmą rodzinną, zajmującą się wytwarzaniem elementów obuwia, a także szkoleniem kolejnych pokoleń szewców. Słynne klapki Birkenstock zaczęto produkować w latach 60. XX w. Tajemnica ich sukcesu tkwiła dopasowaniu ich do anatomii ludzkiej stopy. Cieszą się one bardzo dobrą opinią ortopedów i pediatrów. Do historii mody przeszły takie modele klapek Birkenstock jak „Madrid”, „Arizona” czy „Boston”.

Historia japonek

Pisząc o klapkach nie sposób nie wspomnieć o japonkach. Jak już pisaliśmy, klapki, które przypominały ten model były znane już w starożytnym Egipcie. Jednak japonki, które nosimy dzisiaj, zgodnie z nazwą, wywodzą się z Japonii. My znamy je jako obuwie letnie i plażowe, w tym kraju jednak są noszone na co dzień, mają także swoje wersje odświętne. Tradycyjne odmiany zori i geta (dwie popularne odmiany japonek) są też obuwiem formalnym – noszonym przez kobiety na ślubach, pogrzebach i festiwalach, często w komplecie ze specjalnymi skarpetkami tabi. Posiadają wysokie koturny.

Japońskie klapki od naszych japonek odróżnia również miejsce zamocowania paska do podeszwy. W wersji oryginalnej znajduje się ono bardziej na środku podeszwy, w efekcie część stopy wystaje poza jej obręb.

klapki damskie, klapki japonki, japonki damskie, japonki plażowe
Fot. Pixabay

Japonki trafiły na Zachód dopiero po II wojnie światowej za sprawą żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Japonii.

Klapki sportowe

Inną, noszoną po dziś dzień odmianą klapek damskich, męskich i dziecięcych są klapki sportowe. Ich pierwsze egzemplarze powstały na początku lat 70. na zamówienie niemieckiej drużyny piłkarskiej. Miały sprawdzić się zarówno w szatni, jak i pod prysznicem. Model Adilette stworzony przez firmę Adidas szybko znalazł naśladowców, a gumowe klapki z pojedynczym, szerokim paskiem szybko zyskały popularność nie tylko wśród sportowców.

W Polsce prawdziwy boom różne wersje sportowych klapek przeżywaliśmy w latach 90. Osoby żyjące w tamtych czasach z pewnością potrafią sobie przypomnieć słynne klapki Kubota, które noszone były również jako zwykłe, codzienne obuwie letnie, zwłaszcza przez mężczyzn – często w parze ze skarpetkami. Strój ten (podobnie jak duet sandały i skarpetki) po jakimś czasie stał się symbolem obciachu. Dziś, na fali mody na lata 90. sportowe klapki znowu są na czasie.

Jakie rodzaje klapek damskich są dziś modne?

Na czasie są dziś nie tylko Kuboty czy klapki Adidas. Wśród modeli typowo kobiecych w sklepach znaleźć można na przykład klapki ze szpilką typu „kaczuszka” oraz kwadratowymi noskami (to również fason nawiązujący do lat 90.). Sporą popularnością cieszą się również klapki typu mules z krytymi palcami. Wykonane najczęściej z takich materiałów jak skóra czy ekoskóra mogą pasować do wielu kreacji, w tym również do strojów w stylu smart casual, noszonych do pracy, w której nie obowiązują reguły ścisłego dress codu. Ogromną zaletą tego fasonu, którą docenią wszystkie kobiety, jest fakt, że skutecznie wydłuża on nogi.