Według ustawodawstwa opartego na rozwiązaniach unijnych, bibliotekarzem może zostać osoba, która zdobyła odpowiednie wykształcenie zawodowe. Najlepiej jeżeli jesteśmy absolwentem odpowiednich szkół wyższych kredkami praktyka pokazuje jednak, że spora ilość pracowników bibliotek posiada inne wykształcenie, niż te związane z kierunkiem lub samo wykształcenie średnie. W jaki sposób zacząć swoją karierę jako bibliotekarze? Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-zostac-bibliotekarzem-pracuj-jako-bibliotekarz/

Jakie wykształcenie powinien mieć bibliotekarz?

Będą to przede wszystkim studia kierunkowe takie jak bibliotekoznawstwo, informacja Naukowa czy specjalizacje i kierunki pokrewne. Bibliotekoznawstwo jest to jedna z humanistycznych dziedzin nauki, którą możemy spotkać na wielu uczelniach wyższych. Edukacja na takim kierunku trwa 5 lat oraz ma za zadanie pogłębić zainteresowanie literaturą i organizacją pracy w nowoczesnej bibliotece. Do tego będziemy mieli do zaliczenia również zajęcia związane z zarządzaniem biblioteką wyszukiwaniem informacji czy tworzenie baz danych. Dzisiaj wszelkie informacje dotyczące inwestorzy biblioteki znajdują się w wygodnych i szybkich systemach komputerowych.

W jaki sposób wygląda struktura studiów?

Studia na kierunku bibliotekoznawstwa rzadko kiedy występują jako studia jednolite. Najczęściej są one podzielone na licencjat, Który z reguły trwa 3 lata oraz magisterka, czyli pozostałe 2 lata. Na obu tych szczeblach czekać nas będzie pisanie prac. Nasze szanse nie są przekreślone, jeżeli skorzystamy ze studiów podyplomowych z tego zagadnienia. Takie zdrowia trwają zazwyczaj od trzech do czterech semestrów.

Bibliotekarz dyplomowany – jak podnieść swoje kwalifikacje?

Aby podnieść swoje kwalifikacje oraz prestiż zawodowy, należy wyrobić sobie pewne uprawnienia bibliotekarza dyplomowanego. Wymaga to nie tylko ukończenia studiów wyższych, ale również zdania specjalnego egzaminu państwowego, który odbywa się dwa razy w ciągu całego roku. Twoim wnioskiem wesprzeć Cię musi Instytucja, w której jesteś zatrudniony. Do tego wniosku dołączony musi być również twój życiorys, opinia pracodawcy, dyplom świadczący o Twoim wykształceniu, kopia twojej pracy dyplomowej oraz wniosek wraz z wyborem specjalizacji. Taki egzamin będzie potwierdzeniem twojej wiedzy z zakresu bibliotekoznawstwa. Tym samym daje ci wyższy uprawnienia zawodowe, a od 2005 roku również daje ci możliwość pracy jako wykładowca akademicki.

Zobacz też: https://www.bloger.pl/gdzie-mozemy-szukac-pracy-jako-policjant/