Mokasyny damskie to buty wprost inspirowane obuwiem pochodzącym z męskiej szafy. Ich uniwersalność oraz wygoda sprawiają, że są chętnie noszone również przez Panie. Czym charakteryzują się mokasyny? Jakie są ich największe zalety? Czym różnią się od loefersów? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym tekście.

Mokasyny damskie – czym wyróżnia się ten rodzaj obuwia?

Mokasyny to buty wywodzące się z obuwia noszonego przez rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Samo słowo „mokasyn” pochodzi z języka Algonkinów, którym posługiwało się wiele tamtejszych plemion. Wśród nich byli Odżibwejowie zamieszkujący obszar Wielkich Jezior. Nazwa ich plemienia oznaczała „ludzie w mokasynach o pomarszczonej skórze na palcach”. Z kolei w języku plemienia Narragansett (zasiedlającego tereny dzisiejszego Rhod Island) słowo to brzmiało „mocussinass” lub „mockussinchass”.

mokasyny, historia mokasynów
fot. Pixabay

Ta forma nazwy upowszechniła się wśród innych plemion, choć każde z nich miało swoją własną wersję mokasynów. Najważniejsza różnica między nimi dotyczyła rodzajów haftu. Poza tym plemiona z zachodnich i środkowych obszarów Ameryki Płn. nosiły mokasyny na twardych podeszwach, zaś buty o miękkiej podeszwie, często wykonywane z jednego kawałka skóry, były charakterystyczne dla wschodnich terenów lesistych. Wykonywano je zwykle z garbowanej skóry jelenia, sarny lub bawoła i zszywano za pomocą ścięgien tych zwierząt.

Mokasyny noszone przez rdzennych mieszkańców Ameryki okazały się obuwiem na tyle wygodnym i funkcjonalnym, że zaczęli je nosić również biali osadnicy napływający na te ziemie z Europy. Oczywiście z czasem podlegały one różnym modyfikacjom.

Współczesne mokasyny damskie i męskie do tej pory wyróżniają się jednak dosyć charakterystyczną konstrukcją. Wykonane są z dwóch fragmentów skóry lub innego materiału (najczęściej zamszu lub skóry ekologicznej). Pierwszy okala po bokach całą stopę. Drugi, mniejszy, to półokrągły fragment okrywający palce i śródstopie. Zszyte są ze sobą charakterystycznym szwem w kształcie litery U. Mokasyny wyróżniają się też płaską, gumową podeszwą. W niektórych modelach może wystąpić minimalne podwyższenie, ale jest ono naprawdę niewielkie.

Te cechy dotyczą zarówno klasycznych mokasynów męskich, jak i damskich. Mokasyny damskie wyróżniają się kolorami i ewentualnie rodzajem zdobień.

Różnice między mokasynami a loafersami

Loafersy to buty, których pierwsi projektanci inspirowali się mokasynami, jednak między tymi dwoma rodzajami obuwia istnieję kilka istotnych różnic związanych między nimi z konstrukcją buta. Chodzi o:

  • rodzaj podeszwy,
  • sposób łączenia podeszwy z wierzchnią częścią buta (czyli cholewką),
  • konstrukcja cholewki.

Loafersy mają co do zasady budowę zwykłego obuwia. Cholewka wykonana jest z zupełnie innego rodzaju skóry niż twarda i wytrzymała podeszwa. Posiadają niewielki obcas. Szew na cholewce w loafersach to jedynie ozdoba, jest dużo delikatniejszy niż w mokasynach.

mokasyny damskie, loafersy damskie
fot. Unsplash

Jeden z najbardziej klasycznych modeli męskich loafersów to tzw. penny loafers. Na wysokości podbicia mają one charakterystyczny pasek, za który w latach trzydziestych wkładano monetę jednopensową – stad ich nazwa. Buty te powstały w roku 1936 i istnieją w niezmienionej praktycznie formie do dzisiaj, dlatego śmiało można je uznawać za klasyczne.

Loafersy powstały jako obuwie męskie, ale dziś chętnie noszone jest również przez kobiety.

Mimo ważnych różnic mokasyny damskie i damskie loafersy często bywają zaliczane do tej samej kategorii obuwia. Czasem nawet sprzedaje się je pod tą samą nazwą.

Dlaczego warto zainwestować w damskie mokasyny?

  • Buty te są z reguły miękkie i wygodne (zwłaszcza, jeśli kupimy model wykonany z naturalnych materiałów).
  • Sprawdzą się zarówno wiosną, jak i latem oraz wczesną jesienią. Można je nosić wymiennie z sandałami czy nawet sportowymi trampkami damskimi.
  • Są też znakomitą alternatywą zarówno dla czółenek i szpilek, jak i dla balerinek. W porównaniu do tych pierwszych są bardziej wygodne, zaś w porównaniu do tych drugich – nie wyglądają tak lekko i dziewczęco. Dzięki temu niektóre rodzaje sylwetek wyglądają w nich lepiej niż w balerinach.
  • Mokasyny damskie to obuwie, które dopasuje się do rozmaitych stylizacji – zarówno tych bardzo codziennych, jak i oficjalnych. Można więc za ich pomocą bawić się modą i osiągać za każdym razem nieco inny efekt estetyczny.