Pielęgnacja włosów bez używania odżywek? Wiele osób nie wyobraża sobie takiego rozwiązanie. Jednocześnie wybór tego kosmetyku oraz jego właściwe zastosowanie wielu osobom może sprawić trudność. Tu znajdziecie kilka wskazówek na temat odżywki bez spłukiwania.

Czym charakteryzują się odżywki bez spłukiwania?

Biorąc pod uwagę skład tych kosmetyków, odżywki bez spłukiwania, tak jak wszystkie inne odżywki, maski do włosów i inne kosmetyki można w skrócie podzielić na odżywki emolientowe, proteinowe, nawilżające (humektantowe) oraz mieszane (czyli takie, w których żaden ze rodzaj składników nie jest dominujący). Dlatego stosując ten kosmetyk warto pamiętać, że jego rodzaj też będzie miał wpływ na to, czy w naszej pielęgnacji włosów zachowana zostanie równowaga PEH.

Warto też wiedzieć, że wśród osób promujących świadomą pielęgnację włosów dużą popularnością cieszy się skrót „odżywki BS” (lub b/s). Jeśli więc zetkniecie się z nim na blogach, forach czy nawet w niektórych sklepach internetowych (np. na blogu i w sklepie Agnieszki Niedziałek, jednej z najpopularniejszych w Polsce blogerek włosowych) – musicie wiedzieć, że chodzi właśnie o odżywki do włosów bez spłukiwania.

odżywka bez spłukiwania
fot. Pexels

Oczywiście pierwszym i podstawowym wyróżnikiem tych kosmetyków, jaki sama nazwa wskazuje, jest fakt, że po nałożeniu na włosy nie powinno się ich spłukiwać. Dlatego z reguły odżywki BS są lekkie, nie obciążają włosów, dobrze się wchłaniają. Wiele z nich może być stosowana zarówno na mokre/wilgotne włosy, jak i na włosy suche.

Wiele odżywek bez spłukiwania może mieć formę lekkiego kremu lub balsamu (to oznacza, że ich konsystencja bardziej przypomina balsam do ciała niż klasyczną odżywkę do włosów). Bardzo często odżywki dozowane są za pomocą sprayu do włosów. Niejednokrotnie ma on formę odżywki dwufazowej, składającej się z fazy wodnej i oleistej. Łączy się je mocno wstrząsając butelką tuż przed spryskaniem włosów.

Za formę odżywki bez spłukiwania można uznać również różnego rodzaju mgiełki do włosów. To kosmetyk z pogranicza preparatów do przeznaczonych do pielęgnacji oraz stylizacji. Mgiełki jednocześnie odżywiają włosy oraz ułatwiają ich ułożenie.

Kiedy warto przemyśleć używanie odżywki bez spłukiwania?

  • Jeśli masz cienkie i delikatne włosy, i nie używasz odżywek ani masek do włosów, bo boisz się, ze nadmiernie je obciążą – być może warto wykonać pierwszy krok do świadomej pielęgnacji i kupić właśnie odżywkę b/s? Zdaniem wielu lepiej stosować nawet lekkie odżywienie włosów, niż poprzestawać tylko na szamponie do włosów.
  • Odżywka bez spłukiwania często jest używana jako wstęp do stylizacji włosów – po wszystkich zabiegach pielęgnacyjnych, a przed np. suszeniem włosów na szczotce. Jej użycie może ochronić Twoje kosmyki przed negatywnymi skutkami działania wysokiej temperatury pochodzącej z suszarki, prostownicy czy lokówki.

    odżywka bez spłukiwania
    fot. Pexels
  • Odżywka BS zapobiega puszeniu się włosów czy elektryzowaniu.
  • Niektórzy używają jej w połączeniu z kosmetykami do stylizacji (np. z żelem wydobywającym skręt włosów), ewentualnie tuż przed nałożeniem ich na włosy.
  • Odżywka bez spłukiwania jest dla wszystkich, którzy nie chcą poświęcać czasu na pielęgnację włosów – użycie odżywki bs zajmuje dosłownie chwilę.
  • Wiele odżywek do włosów bez spłukiwania można używać również na suche włosy. Jeśli więc nasza fryzura ma tendencję do tego, by w ciągu dnia puszyć się czy tracić kształt – ten kosmetyk może poprawić jej wygląd.

Komu odżywki BS są szczególnie polecane?

Odżywki BS polecane są jako nieodzowny element pielęgnacji włosów kręconych i falowanych – szczególnie, jeśli ich posiadaczkom/posiadaczom zależy na wydobyciu skrętu. Tego typy włosy są najczęściej wysokoprowate i skłonne do przesuszania się i puszenia. Odżywki bez spłukiwania domykają łuskę, zabezpieczają końcówki, chronię włos przed utratą wody i puszeniem się. Dzięki nim włosy stają się bardziej „dociążone” i elastyczne.