Używanie oleju rycynowego na włosy to sposób znany od lat, z powodzeniem stosowany przez nasze mamy i babcie. Dziś preparat ten przeżywa swój prawdziwy renesans.

Właściwości oleju rycynowego

Olej rycynowy tłoczony jest na zimno z nasion rącznika pospolitego. W składzie kosmetyków (INCI, Ingredients) znajdziemy go pod nazwą Ricinus Communis Seed Oil lub Castor Oil. Jeśli kupujemy olej rycynowy do celów kosmetycznych, najlepiej wybierać tłoczony na zimno.

Preparat ten zawiera wiele cennych substancji takich jak nienasycone kwasy tłuszczowe, białko czy witaminę E. Wzmacnia on włosy oraz sprawia, że stają się elastyczne i błyszczące. Działa też zbawiennie na skórę głowy, ponieważ ma właściwości antybakteryjne, antyseptyczne i grzybobójcze.

W efekcie olej rycynowy może złagodzić wszelkiego rodzaju stany zapalne, zaczerwieniania czy uszkodzenia mechaniczne. Reguluje również pracę gruczołów łojowych i zmniejsza wydzielanie sebum. To dlatego stosowanie oleju rycynowego jest szczególnie mocno zalecane osobom walczącym z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów. Z kuracji olejem rycynowym, zwłaszcza stosowanym samodzielnie, powinny za to zrezygnować osoby mające suchą skórę głowy i włosy. Preparat ten może je jeszcze bardziej wysuszyć.

olej rycynowy
fot. Pixabay

Kolejną właściwością oleju rycynowego jest jego działanie hamujące wypadanie włosów, przyspieszające ich wzrost oraz pobudzające cebulki włosowe do pracy.

Jeśli jesteś blondynką, zwłaszcza naturalną, i chcesz rozpocząć kurację olejem rycynowym, musisz wziąć po uwagę, że przyciemnia on włosy.

Jak stosować olej rycynowy na włosy?

Istnieje kilka sposobów aplikowania olejów na włosy i skórę głowy. W przypadku oleju rycynowego jedne sprawdzą się bardziej, inne mniej.

  • Do tych, które sprawdzą się mniej należy z pewnością olejowanie włosów.

Olej z nasion rącznika pospolitego jest na to zbyt gęsty, przez to możemy mieć problemy z jego rozprowadzeniem na włosach (podgrzanie oleju trochę go rozrzedza, ale nadal nie jest to optymalna gęstość). Drugie „ale” w przypadku tej metody dotyczy zmywania oleju rycynowego. Może być to bardzo kłopotliwe. Trzecim powodem, dla którego olej rycynowy kiepsko sprawdza się w roli oleju do włosów jest fakt, że może on je dosyć mocno przesuszyć.

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, jeśli zmieszamy olej rycynowy z innym olejem, najlepiej dużo lżejszym i rzadszym (dobrze się tu sprawdzi np. olej słonecznikowy). Ważne jest przy tym, by oleju rycynowego było mniej. Taką mieszanką można już spokojnie olejować włosy – dowolną, wybraną się siebie metodą.

  • Olej rycynowy jako wcierka

O ile olejowanie włosów olejem rycynowym jest nieco problematyczne, o tyle zabieg, podczas którego skupiamy się głównie na wmasowaniu tego specyfiku w skórę głowy możemy przeprowadzać bez konieczności tworzenia mieszanek. Olej rycynowy pełni tutaj rolę swego rodzaju wcierki do włosów.

olej rycynowy
fot. Pixabay

Tak naprawdę to właśnie ten zabieg jest najbardziej polecany jeśli chodzi o wykorzystanie oleju rycynowego w pielęgnacji. Jak już wspomnieliśmy, przynosi on bardzo dobre efekty – zarówno jako środek zmniejszający wypadanie włosów i przyspieszający porost nowych, jak i jako substancja łagodząca stany zapalne i normalizująca skórę głowy oraz likwidująca problem nadmiernego przetłuszczania się włosów.

Oczywiście olej rycynowy nie może sprawić, że osoby, które naturalnie mają rzadkie włosy nagle zyskają bujną czuprynę. Jeżeli jednak mamy uśpione mieszki włosowe, olej rycynowy pobudza je do pracy. Efekt może być naprawdę spektakularny.

  • Zabezpieczanie końcówek

Jeśli komuś wpadłoby do głowy pomysł na wykorzystanie oleju rycynowego jako serum do włosów, którego zadaniem jest ich zabezpieczenie – lepiej z niego zrezygnować. Sam olej rycynowy nie nadaje się do tej roli – z tych samych powodów, dla których nie nadaje się do olejowania. Na dodatek w przypadku końcówek ryzyko przesuszenia jest jeszcze większe.

Olej rycynowy bardzo dobrze sprawdza się jako dodatek do drogeryjnych masek lub odżywek do włosów. Inną metodą jest wykorzystanie go jako składnika domowych maseczek. Warto przypomnieć, że połączenie oleju rycynowego z żółtkiem to jedna z najpopularniejszych i najstarszych metod dbania o włosy, stosowana od dziesięcioleci, znana już naszym babciom. Inną opcją jest dodanie do tej mieszanki nafty do włosów (i ewentualnie i soku z cytryny). Na włosy kłaść można również samą mieszankę nafty i oleju rycynowego.

  • Olej rycynowy może nam również pomóc w pielęgnowaniu rzęs i brwi. Regularnie aplikowany sprawi, że staną się ciemniejsze, gęstsze, dłuższe i mocniejsze.