odzywki proteinowe do włósów
fot. Pixabay

Stosowanie odżywek proteinowych do włosów jest konieczne do zachowania tzw. równowagi PEH. Co to oznacza, dlaczego jest takie ważne oraz jak rozpoznać, które odżywki dostępne w sklepach to właśnie odżywki proteinowe – tego wszystkiego dowiesz się z naszego tekstu.

Odżywki proteinowe do włosów a równowaga PEH

Równowaga PEH to podejście do pielęgnacji włosów i skóry głowy zdobywające coraz większą popularność. Zakłada, że dla zdrowia i urody naszych włosów powinniśmy dostarczać im trzech rodzajów składników – protein (P), emolientów (E) i humektantów (H). Każdy z nich spełnia nieco inną funkcję. Humektanty nawilżają, emolienty wygładzają i domykają łuski chroniąc włos przed utratą wilgoci. Z kolei proteiny mogą poprawiać jego strukturę, wypełniając uszkodzenia i zapobiegając tym samym łamaniu i rozdwajaniu.

Podczas regularne pielęgnacji nie może zabraknąć żadnego z tych składników, jednak nie powinniśmy też przesadzać. Chodzi tu zarówno o ilość, jak i częstotliwość stosowania – na tym właśnie polega równowaga PEH.

By ją zachować należy podejmować świadome decyzje jeśli chodzi o dobór kosmetyków do włosów – trzeba je dobierać na podstawie składów. Waży są przy tym wszystkie stosowane przez nas preparaty, kluczowe znaczenie mają jednak kosmetyki nakładane bezpośrednio na włosy oraz mające z nimi styczność przez dłuższy czas – zwłaszcza odżywki i odżywki do włosów bez spłukiwania oraz maski i oleje do włosów.

odżywki proteinowe do włosów
fot. Pexels

W tym tekście przyglądamy się bliżej odżywkom proteinowym do włosów. A ponieważ podział między odżywkami a maskami do włosów w zasadzie jest symboliczny i ogranicza się głównie do decyzji producenta (tego, czy postanowi on nazwać swój produkt maską, czy odżywką), wszystko co powiemy o odżywkach proteinowych można odnieść również do proteinowych masek do włosów.

Proteiny w odżywkach do włosów

Proteiny, czyli inaczej białka, to podstawowy składnik budulcowy ludzkiego organizmu. Tworzą m.in. nasze mięśnie i organy wewnętrzne. Powinniśmy je dostarczać naszemu ciału wraz z pokarmem, obok innych składników takich jak węglowodany, tłuszcze, witaminy i minerały.

Z punktu widzenia chemicznego, proteiny to wielocząsteczkowe biopolimery zbudowane z reszt aminokwasów. Połączonych ze sobą wiązaniami peptydowymi. Składają się z pierwiastków takich jak azot, fosfor, węgiel, siarka, wodór i tlen. Wiedza dotycząca budowy i roli protein ma duże znaczenie np. w dietetyce.

Proteiny o których mówimy w kontekście równowagi PEH oraz proteinowych odżywek do włosów, to umowna nazwa na te składniki kosmetyków, które mogą maja do zdolność do wypełniania ubytków we włosach, wyrównywania i naprawiania. Dzięki temu stają się one mocniejsze, mniej podatne na złamania, kruszenie się czy rozdwajanie. Potrzebne są zwłaszcza w przypadku włosów dłuższych, które oprócz normalnych procesów związanych ze starzeniem się włosa narażone są również na działanie czynników mechanicznych (pocieranie o obrania, zamki, paski to torebek itp.) atmosferycznych (słońce, niska lub wysoka temperatura, wilgotność, smog, substancje zapachowe unoszące się w powietrzu i wiele innych).

Wspomnieliśmy, że w przypadku podejścia do pielęgnacji włosów mówiącego o konieczności zachowania równowagi PEH nazwa proteiny jest umowna i obejmuje również substancje które nie są proteinami (białkami) w sensie chemicznym. Chodzi tu o to, że oprócz protein roślinnych i zwierzęcy do tej grupy składników zalicza się również aminokwasy.

Proteinowe odżywki do włosów – składniki

W proteinowych odżywkach do włosów znaleźć możemy:

  • proteiny wielkocząsteczkowe, takie jak keratyna, elastyna, jedwab, kolagen, proteiny pszenicy, proteiny soi, proteiny owsa czy proteiny mleczne; odżywki mające w składzie dużo takich protein sprawdzą się głównie w przypadku włosów wysokoporowatych, o mocno rozchylonych łuskach; dla włosów niskoporowatych mogą być zbyt ciężkie, powodując ich ich przetłuszczania się i „oklapnięcie”;

    odżywki proteinowe do włosów
    fot. Pixabay
  • proteiny średniocząsteczkowe – zalicza się do nich głównie tzw. proteiny hydrolizowane, czyli rozbite na mniejsze cząsteczki; wśród nich jest np. hydrolizowana keratyna, soja, pszenica czy jedwab; najbardziej uniwersalne pod względem rodzaju włosów, w przypadku których sprawdzą się najlepiej;
  • aminokwasy, do których można znaleźć substancje takie jak arginina, cysteina, lizyna, tyrozyna czy glicyna; warto szukać odżywek z tymi substancjami zwłaszcza, jeśli mamy włosy niskoporowate.

Dobrą wiadomością dla osób, które szukają produktów nie zawierających substancji pochodzenia odzwierzęcego – na rynku istnieję sporo odżywek wegańskich, w których składzie znajdziemy tylko proteiny roślinne (np. soi, pszenicy czy owsa).

Warto też wspomnieć, że mało które odżywki do włosów na liście swoich składników odżywczych mają same proteiny, emolienty czy humetanty. Niekiedy te trzy grupy składników są w równowadze, niekiedy dominują dwa. Dlatego za odżywki proteinowe można uznać te, w przypadku których dominują proteiny (są wysoko w składzie). Analogiczna sytuacja będzie z odżywkami emolienotowymi oraz humektantowymi (odżywkami nawilżającymi do włosów).

Objawy niedoboru protein i przeproteinowania

Jeśli włosom brakuje protein stają się łamliwe, mało sprężyste, mają rozdwojone końcówki. Tak wygląda jedna strona braku równowagi PEH. Objawem przeproteinowania mogą być z kolei włosy szorstkie, matowe, nieprzyjemne w dotyku. Wbrew pozorom o przeproteinowanie włosów wcale nie jest trudno. Wiele kosmetyków do włosów zawiera bowiem ten rodzaj składników.