Olejowanie to zabieg, który jeszcze kilka lat temu stosowali nieliczni. Dziś wiele osób nie wyobraża sobie bez niego systematycznej pielęgnacji włosów. Tym samym olej do włosów stał się kolejnym must have dla wszystkich, którym zależy na zdrowych, lśniących włosach. Dołączył do takich produktów jak szampon do włosów, odżywka czy maska.

Na czym polega olejowanie włosów?

Olejowanie włosów to nakładanie na włosy różnego rodzaju olejów lub ich mieszanek. Do tego celu można używać zarówno specjalnych olejów kosmetycznych, jak i olejów spożywczych. Celem tego zabiegu jest poprawienie kondycji włosów (a w niektórych przypadkach również skóry głowy). Oleje natłuszczają je i zabezpieczają przed utratą wilgoci. Włosy stają się bardziej elastyczne, gładkie, nie puszą się i nie elektryzują.

olej do włosów, olej z czarnuszki do włosów, olejowanie włosów
fot. Pixabay

Stosowanie oleju do włosów może przynieść spektakularne efekty, sukces ten uzależniony jest jednak od kilku czynników. Należą do nich:

  • dopasowanie oleju do rodzaju włosów (bierze się tu pod uwagę głównie ich porowatość),
  • wybór metody olejowania,
  • prawidłowe zmywanie oleju,
  • nakładanie go w odpowiedniej ilości,
  • systematyczność.

Szukając najlepszych olejów, sposobów olejowania czy eksperymentując z ilością musimy przygotować się na to, że metodą prób i błędów będziemy sprawdzać, co najbardziej odpowiada naszym włosom, na jakie metody i produkty najlepiej reagują. Istnieje jednak kilka wskazówek, które ułatwią nam poszukiwania.

Jak wybrać olej do włosów?

Wspomnieliśmy, że kluczowym kryterium jest dopasowanie oleju do poziomu porowatości swoich włosów. W internecie znajduje się sporo testów, które mogą nam w tym pomóc. Przypomnijmy, że możemy mieć do czynienia z:

  • włosami wysokoporowatymi (łuski włosów są najbardziej rozchylone, włosy są podatne na puszenie; do włosów wysokoporowatych z reguły należą włosy kręcone, falowane; do wzrostu porowatości naszych włosów przyczyniają się również zabiegi fryzjerskie takie jak farbowanie czy zabiegi z użyciem wysokiej temperatury);
  • włosami średnioporowatymi (najczęstszy typ włosa w naszym kraju, łuski są mniej rozchylone niż włosów wysokoporowatych, ale nadal dosyć podatne na oddziaływanie wilgoci itp.);
  • włosy niskoporowate (włosy gładkie, bywają dosyć oporne na układanie, raczej nie będą się puszyć czy kręcić, czasem mogą sprawiać wrażenie oklapniętych i ciężkich; z drugiej storny to właśnie na tych włosach najłatwiej uzyskać efekt lśniącej tafli).

Rodzaje olejów do włosów

Podział ten bazuje na tym, jakiego typu kwasy tłuszczowe dominują w danym oleju. To one decydują, przy jakich włosach dany olej może się najlepiej sprawdzić.

1. Oleje z kwasami tłuszczowymi nasyconymi – mają najmniejsze cząsteczki, najmocniej wnikające. Największe szanse na „polubienie się” z tego typu olejami mają włosy niskoporowate.

Przykłady: olej kokosowy, olej arganowy, olej rycynowy. Do tych olejów należą również produkty sprzedawane jako masła, np. masło shea czy masło kakaowe.

olej do włosów, olejowanie włosów, oliwa z oliwek do włósów
fot. Pexels
  1. Oleje z kwasami tłuszczowymi jednonienasyconymi (omega 7 i 9). Mogą dobrze zadziałać na włosy średnioporowate. Czasem nazywa się je olejami półwnikającymi. Przykłady: oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej jojoba, olej macadamia.
  2. Oleje z kwasami wielonienasyconymi (omega 3 i 9). Mają największe cząsteczki, wygładzają łuski włosa i domykają je. Powinny sprawdzić się zwłaszcza w przypadku włosów wysokoporowatych. Przykłady: olej słonecznikowy, olej z pestek dyni, olej z pestek winogron, olej lniany, olej z kiełków przenicy, olej konopny, olej z wiesiołka itd.

Metody olejowania włosów

  1. Olejowanie na sucho.Niewielką ilość oleju najpierw rozprowadzamy na rękach jak krem, a potem nanosimy na suche włosy.
  2. Olejowanie mgiełkąW spryskiwaczu mieszamy olej z wodą lub hydrolatem (ewentualnie dodajemy jeszcze inne substancje odżywcze) o spryskujemy tym suche włosy.
  3. Olejowanie w misce („rosołek”)Wlewamy olej do miski z wodą, a następnie moczymy w niej włosy.
  4. Olejowanie z odżywką/maskąTa metoda ma kilka wariantów. Pierwszy polega na tym, że na suche lub mokre włosy nakładamy olej, a na to jeszcze odżywkę do włosów/maskę o lekkim składzie.

    Drugi – na włosy nakładamy najpierw odżywkę/maskę, a potem olej. Trzeci wariant to nałożenie na włosy maski/odżywki, do której wcześniej dodaliśmy nieco oleju. Co ważne, maski i odżywki używane do olejowania same w sobie powinny być raczej lekkie. Warto wybrać taką bez dużej ilości protein i silikonów w składzie.

  5. Olejowanie na mgiełkęWłosy zwilżamy mgiełką nawilżającą (gotową lub DIY), potem nakładamy na nie wybrany olej.

    olej do włosów, olej arganowy do włosów, olejowanie włosów
    fot. Pixabay
  6. Olejowanie na mokroWszystkie wcześniej wymienione metody zakładały olejowanie włosów przed ich umyciem (włosy nie powinny być jednak nieświeże czy przetłuszczone, nie powinniśmy także nakładać na nie stylizatorów). W metodzie olejowania na mokro nakładamy olej na mokre, umyte i odsączone z wody włosy.

Wszystkie wyżej opisane metody zakładają, że olej należy trochę potrzymać na włosach. Dokładana ilość czasu to kwestia indywidualne, ale w różnych poradnikach dotyczących olejowania włosów najczęściej wspomina się o godzinie.

Zmywanie oleju

To bardzo ważny element olejowania włosów. Wiele osób ma z nim problem. Tymczasem porządne zmycie oleju z włosów jest bardzo ważne. Jak zrobić to skutecznie? Polecają metodą jest tzw. emulgowanie, czyli nałożenia na naolejowane włosy lekkiej odżywki lub maski do włosów (zwierającej takie składniki jak cetyl/cetearyl alcohol – to tzw. alkohole tłuszczowe) i wmasowanie jej we włosy. Następnie włosy należy spłukać i dokładnie umyć.

Olej, wcierka, serum

Olejowanie włosów to nie jedyny zabieg pielęgnacyjny, w którym mają zastosowanie oleje do włosów. Oleje mogą być również podstawą niektórych rodzajów wcierek do włosów. Olej użyty jest w nich wtedy jako rozpuszczalnik dla innych substancji pielęgnacyjnych. Przykładem takiego produktu może być olej sesa. Czasem wcierki na bazie oleju nazywane są przez producentów maskami olejowymi. Jeszcze inną kategorią są oleje na porost włosów, czyli wcierki olejowe stosowane na skórę głowy (można tu mówić o olejowaniu skóry głowy). Oleje, które mogą pełnić tę funkcję to np. olej musztardowy czy olej brokułowy.

Innym rodzajem produktu, którego bazą mogą być oleje jest serum do włosów (przez serum rozumiemy tu produkt nakładany na końcówki, służący ich zabezpieczeniu). Przykładem takiego produktu może być olejek z czarnuszki sprzedawany w popularnych drogeriach w malutkich buteleczkach. W tej formie produkt ten najlepiej sprawdza się jako serum. Choć oczywiście olej z czarnuszki może służyć także do olejowania. Najlepiej użyć do tego celu czystego, 100 proc. oleju, zimnotłoczonego i nierafinowanego.