Olej kokosowy na włosy? Jeśli to zestawienie jest dla Ciebie zaskakujące, najwyższa pora dowiedzieć się czegoś więcej. Jeśli jednak takie zastosowanie oleju kokosowego nie jest dla Ciebie niespodzianką – być może i tak masz w związku z tym jakieś pytania. Postaramy się odpowiedzieć na nie w naszym tekście.

Olej kokosowy na włosy – dlaczego warto go stosować?

Olej kokosowy w większości składa się z nasyconych kwasów tłuszczowych: laurynowego, palimitynowego, kaprylowego, stearynowego. Resztę stanowią kwasy nienasycone: oleinowy (należący do grupy omega-9) oraz linolowy (grupa omega-6).

Olej ten ma wiele zastosowań spożywczych, na szeroką skalę wykorzystuje się go również do produkcji kosmetyków. Wszystko ze względu na jego właściwości, m.in. takie jak:

  • przeciwbakteryjne, antywirusowe i przeciwgrzybiczne,
  • nawilżające, normalizujące pracę gruczołów łojowych oraz odnowę międzykomórkową,
  • antyrodnikowe (antyoksydacyjne).

Olej kokosowy wykorzystywany jest jednak nie tylko do pielęgnacji skóry. Świetnie sprawdza się również w pielęgnacji włosów. Jest to jeden z najpopularniejszych olejów do włosów. Dzięki zawartości trójglicerydów kwasu laurynowego, mających budowę zbliżoną do białek włosa, może wniknąć głęboko w jego trzon, poprawiając kondycję i wygląd.

olej kokosowy na włosy
fot. Pixabay

Olej kokosowy jest emolientem i wykazuje działanie typowe dla tej grupy składników. Domyka on łuskę włosów, dzięki czemu staje się on bardziej gładkie i mniej podatne na puszenie. Na powierzchni włosów tworzy również delikatny tłusty film chroniący przed utratą wody. Olej z kokosa może również nawilżyć skórę głowy, łagodzić podrażnienia oraz pobudzać do pracy mieszki włosowe.

Jak stosować olej kokosowy na włosy?

Najpopularniejszą metodą stosowania oleju kokosowego na włosy jest olejowanie. Istnieje co najmniej kilka sposobów na przeprowadzanie tego zabiegu. Do jednych z najczęściej stosowanych należy:

  • olejowanie włosów na sucho (olej nakładamy na suche włosy w ilości dopasowanej do ich długości i objętości, zazwyczaj są to jedna-dwie łyżki stołowe; olej stawiamy na włosach mniej więcej na godzinę-dwie, można je dodatkowo owinąć bawełnianą tkaniną, np. t-shirtem; kolejnym krokiem jest zmycie oleju; najlepiej wykonać je dwuetapowo – najpierw zemulgować za pomocą lekkiej odżywki, spłukać i dopiero potem użyć szamponu myjącego);
  • olejowanie zwilżonych włosów (przed olejowaniem włosy zwilżamy wodą i odciskamy – resztę wykonujemy jak w opisie wyżej);
  • olejowanie mgiełką (w spryskiwaczu mieszamy olej z wodą lub hydrolatem; ewentualnie dodajemy do tego jeszcze inne substancje odżywcze o spryskujemy ty, suche włosy; pozostała część zabiegu – jak w opisie wyżej);
  • olejowanie z odżywką/maską (ta metoda ma kilka wariantów – pierwszy polega na tym, że na suche lub mokre włosy nakładamy olej, a na to odżywkę do włosów/maskę o lekkim składzie; wariant drugi – na włosy nakładamy najpierw odżywkę/maskę, a potem olej; wariant trzeci – nałożenie na włosy maski/odżywki z odrobiną oleju; ważne: maski i odżywki używane do olejowania same w sobie powinny być raczej lekkie; warto wybierać takie, które nie maja silikonów i protein w składzie).

W olejowaniu włosów, tak jak w dużej części innych zabiegów kosmetycznych, do osiągnięcia efektów potrzebna jest systematyczność. Jeżeli jednak po kilku zabiegach przeprowadzanych raz na dwa-trzy mycia (to średnia, częstotliwość zabiegów można dopasowywać do swoich potrzeb) nie będziemy widzieć pozytywnego efektu, należy zmienić olej kokosowy na inny. Inną opcją jest zmiana metody olejowania lub ilość używanego oleju.

olej kokosowy na włosy
fot. Pexels

Olej kokosowy może być również używany jako rodzaj olejowej wcierki do włosów, ewentualnie jako serum do włosów służące zabezpieczaniu końcówek. Należy tu jednak zachować umiar i ostrożność – zwłaszcza w smarowaniu olejem skóry głowy. Nie wolno używać tu zbyt dużej ilość oleju.

Do jakich włosów pasuje olej kokosowy?

Jak już wspomnieliśmy, stosowanie oleju kokosowego do włosów może niekiedy nie przynieść oczekiwanego efektu. Warto bowiem wiedzieć, że olej kokosowy najbardziej pasuje do włosów niskoporowatych, czyli stosunkowo gładkich, grubych, nawet sztywnych. W przypadku włosów wysokoporowatych (posiadających bardziej rozchylone łuski) może prowadzić do ich puszenia. Warto jednak samodzielnie przetestować działania tego preparatu. Dosyć łatwo bowiem można przekonać się, czy służy on naszym włosom, czy nie.

Olej kokosowy – rafinowany czy nierafinowany?

Wszystkie oleje nierafinowane, a więc również olej kokosowy, są mniej przetworzone niż rafinowane. Posiadają m.in. innymi znacznie więcej składników odżywczych. Dlatego do przeprowadzania zabiegów kosmetycznych nadają się znacznie lepiej niż oleje rafinowane.