Olej sesa powstaje według receptury wywodzące się z ajurwedy. Produkowany jest w Indiach. Jego efektywność sprawiła jednak, że kosmetyk ten zyskał sporą popularność w naszym kraju.

Czym jest olej sesa?

Olej sesa to kosmetyk sporządzony według przepisu zaczerpniętego z ajurwedy. Kosmetyk ten chroni on włosy przed wypadaniem oraz stymuluje wzrost nowych. Oprócz tego ma działanie regenerujące i odżywiające. Może być również stosowany jako środek przeciwłupieżowy. Dzięki niemu włosy stają się bardziej gładkie i lśniące.

Olej sesa pochodzi z Indii, w Polsce znany jest od kilku lat. Swoją popularność w naszym kraju zawdzięcza m.in. intensywnemu działaniu przeciwdziałającemu wypadaniu włosów oraz wzmacniającemu ich porost. Na forach internetowych znaleźć można sporo opinii, których autorzy podkreślają, że choć początkowo mieli obawy, czy stworzony w Indiach preparat sprawdzi się na słowiańskich włosach, to jednak efekty jego działania okazały się satysfakcjonujące i rozwiały ich wątpliwości.

olej sesa
fot. Pexels

Osoby, które rozważają użycie oleju sesa powinny wziąć pod uwagę jego zapach – orientalny, mogący kojarzyć się z kadzidłem. Według opinii niektórych użytkowników stanowi on największą wadę tego produktu. Z drugiej strony są jednak tacy, którym ten aromat odpowiada.

Olejku sesa najlepiej szukać w sklepach internetowych.

Jak używać oleju sesa?

Olej sesa to preparat który łączy w sobie cechy wcierki do włosów oraz oleju. Wmasowuje się go w skórę głowy i jednocześnie nakłada na włosy na długości (głównie na końcówki).

Przed zastosowaniem oleju sesa należy lekko podnieść jego temperaturę, np. wkładając butelkę do kubka z ciepłą wodą. Dzięki temu konsystencja tego preparatu zmieni się ze stałej w płynną. Olej nakłada się na umyte lekko osuszone włosy. Aplikujemy go na skórę głowy delikatnie masując. Robimy to do momentu, aż skóra przestanie go wchłaniać. Potem nakłada się olej na końcówki włosów. Również do chwili, kiedy przestaną go absorbować. Po zabiegu można owinąć głowę bawełnianą koszulką lub ręcznikiem i zostawić preparat na całą noc (ewentualnie na dwie-trzy godziny). W celu zmycia olejku należy ponownie umyć włosy. Kurację olejem sesa można przeprowadzać 2-3 razy w tygodniu.

Skład olejku sesa

Olej Sesa składa się z 18 ziół znanych z ajurwejdy, 5 olejów (kokosowy, sezamowy, cytrynowy, olej Nilibhrungand, olej Triticum Aestivum ) oraz mleka. Przygotowywany jest przy użyciu techniki określanej jako Kshir Pak Vidhi. Polega ona na połączeniu mieszanki ziół z mlekiem, którą następnie aktywuje się przez dodanie olejków.

W składzie oleju sesa znajdziemy następujące substancje:

  • Trifala

Ekstrakt z indyjskiego agrestu; odżywia włosy i skórę głowy oraz zapobiega przedwczesnemu siwieniu. Nadaje blask, wzmacnia skórę, usuwa łupież, przyśpiesza wzrost włosów i zapobiega ich wypadaniu.

  • Eclipta Alba

Z rośliny tej pozyskuje się ciemny barwnik. Przyśpiesza przyrost włosów, odżywia je i hamuje wypadanie.

  • Ferriper Oxidumrubrum

Zioło zapobiegające siwieniu włosów.

olej sesa
fot. Pexels
  • Centella Asiatica

Ekstrakt z liści wąkroty azjatyckiej. Wąkrota zawiera saponiny oraz witaminy A, C, E i K. Łagodzi podrażnienia, działanie przeciwzapalne, pobudza syntezę kolagenu i elastyny oraz kwasu hailuronowego. Znajduje też zastosowanie w walce z trądzikiem oraz cellulitem.

  • Jasminum Officinale

Jaśmin lekarski. Daje uczycie chłodu, pomaga zwalczać ból głowy związany ze stresem. Odpręża i relaksuje. Dodatkowo wzmacnia włókna kolagenowe oraz redukuje drobne zmarszczki, wzmacnia barierę lipidową skóry.

  • Datura Metel

Bieluń surmikwiat. Może rozjaśniać przebarwienia na skórze. Pomocny w walce z łupieżem i wszami we włosach.

  • Indigofera Tinctoria

Liście indygowca barwierskiego. Z ususzonych liści uzyskuje się czarny barwnik z niebieskim połyskiem (indygo). Ma działanie wygładzające, nabłyszczające i pogrubiające włosy.

  • Citrullus Colocynthis

Arbuz kolokwinta. Przyspiesza wzrost włosów, zapobiega wypadaniu włosów.

  • Abrus Precatorius

Modligroszek różańcowy, bogaty w bioflawonoidy (przeciwutleniacze), które chronią organizm przed starzeniem. Zapobiega wypadaniu włosów.

  • Elettaria Cardamonum

Kardamon. Stymuluje krążenie krwi, tonizuje i odświeża.

  • Valeriana Wallichii

Roślina stosowana w leczeniu zaburzeń snu, otyłości, chorób układu nerwowego i chorób skóry. Pomaga w łagodzeniu stresu i niepokoju.

  • Pongamia Pinnata

Drzewo strączkowe należące do bobowatych, ma białe i fioletowe kwiaty w kształcie kielichów. Zarówno sok, jak i olej z nasion tego drzewa zawiera kwas oleinowy, który nawilża, zmiękcza, wygładza i zapobiega wypadaniu włosów. Pongamia Pinnata chroni je także przed przedwczesnym siwieniem i wspomaga walkę z łupieżem. Popularna nazwa tej rośliny to buk indyjski lub drzewo oliwne Pongam.

  • Azadirachta Indica

Inaczej Neem. Ekstrakt z owoców miodli indyjskiej, działa przeciwłupieżowo, zapobiega wypadaniu włosów oraz przedwczesnemu siwieniu. Ponadto ma działanie antysceptyczne, tonizujące i przeciwgrzybicze. Stosowana przy leczeniu wyprysków i chorób skórnych.

  • Lawsonia Alba

Inaczej lawsonia bezbronna. Ususzona i sproszkowana używana jest jako barwnik do włosów zwany potocznie henną. Kwiaty są używane do produkcji perfum. Nabłyszcza włosy, zapobiega przedwczesnemu siwieniu, stymuluje włosy do wzrostu.

  • Cedrus Deodara

Cedr, źródło witaminy E i F. Nadaje połysk i ułatwia rozczesywanie. Zmniejsza wydzielanie łoju zarówno na skórze twarzy, jak i skórze głowy.

  • Anacyclus Pyrethrum

Nadaje włosom miękkość i blask.

  • Vetiveria Zizanioides

Inaczej wetiweria pachnąca, gatunek trawy pochodzący z Azji Południowo-Wschodniej. Wykorzystywana do produkcji olejków eterycznych do perfum. Pozyskuje się z niej olejek khus-khus oraz olejek wetiweriowy. W kosmetyce stosowana m.in. jako środek pobudzający krążenie krwi.

  • Glycyrrhiza Glabra

Lukrecja. Wiąże wodę w skórze, nawilża, działa antyalergicznie, przeciwłojotokowo, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, łagodząco. Pomaga w leczeniu atopowego zapalenia skóry i łuszczycy. Chroni przed wypadaniem włosów i przedwczesnym siwieniem.

olej sesa
fot. Unsplash
  • Mleko

Wzmacnia włosy, nabłyszcza, nawilża, łagodzi podrażnienia.

  • Sesamum Indicum Oil

Olej sezamowy stosowny jest w olejkach do masażu do suchej i dojrzałej skóry oraz do pielęgnacji suchych włosów i skóry głowy, chroni przed promieniowaniem UV.

  • Nilibhrungandi Oil

Wspomaga wzrost włosów.

  • Triticum Aestivum Oil

Chroni włosy przed promieniowaniem UV i uszkodzeniami mechanicznymi.

  • Citrus Medica Oil

Olejek cytrynowy, bogaty w antyoksydanty i witaminę C, chroni przed promieniowaniem UV. Ma działanie antysceptyczne i przeciwzapalnie, dzięki czemu jest wykorzystywany w leczeniu trądziku, kurzajek, opryszczek, małych ran. Zamyka pory, oczyszcza, odkaża, zabija wirusy i bakterie. Ujędrnia i rozjaśnia skórę. Działa przeciwświądowo.

  • Cocos Nucifera Oil

Olej z kokosa, bogaty w witaminę E i kwasy tłuszczowe. Uelastycznia włosy. Ma stałą konsystencję, którą trzeba lekko podgrzać przed użyciem.

  • Quinazarine Green SS (C.I.No.61565)

Zielony barwnik kosmetyku.