Mleczne proteiny i organiczne masło muru muru – to dwa charakterystyczne składniki produktów do włosów z serii Milk Shake produkowanych przez włoską firmę z.one concept. Kosmetyki te produkowane są z naturalnych składników i w duchu zero waste. Milk Shake do włosów to prawdziwy koktajl odżywczy dla naszych fryzur.

Milk Shake do włosów – najważniejsze składniki

Kosmetyki Milk Shake nie należą do najtańszych, mimo to znajdują wielu odbiorców wśród polskich konsumentów. Jednym z elementów, który z pewnością zachęca do ich zakupu i wypróbowania jest lista składników. Linie Milk Shake do włosów mogą pochwalić się bogatymi i ciekawymi recepturami. Najbardziej charakterystycznym składnikiem są proteiny mleka (choć oczywiście nie występują one we wszystkich produktach). Nazwa tych włoskich preparatów do włosów jest nieprzypadkowa.

Mleko jest surowcem złożonym z wysokowartościowych białek (protein) zawierających większość niezbędnych aminokwasów. Jest również źródłem kwasów tłuszczowych, w tym tzw. niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT, Fatty Acids), nazywanych witaminą F. W jej skład wchodzą trzy kwasy: kwas alfa-linolenowy (ALA), kwas linolowy (LA), kwas arachidonowy. Witamina F wpływa m.in. na stan włosów i paznokci.

milk shake do włosów
fot. Pixabay

Oprócz tego w mleku znajduje się sporo witamin rozpuszczalnych zarówno w tłuszczach (A, D, E), jak i w wodzie (np. witaminy z grupy B). Ze względu na tak bogaty skład mleko znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, najczęściej w formie hydrolizatów białkowych (proteinowych). Proteiny mleka dodane do produktów przeznaczonych do pielęgnacji włosów i skóry głowy mają następujące działanie:

 • wypełniają uszkodzenia włosów,

 • zapobiegają ich elektryzowaniu,

 • przyspieszają regenerację skóry.

Mogą być one składnikiem zarówno odżywek proteinowych, jako i odżywek nawilżających (humektantowych).

Masło murumuru (można spotkać się też z pisownią muru muru) tłoczone jest z nasion palmy Astrocaryum Murumuru, dosyć popularnego drzewa rosnącego w Amazonii. Z jednej palmy produkuje się niecałe 4 kg tego preparatu. Charakteryzuje się ono wysoką zawartością kwasu laurynowego (47 proc.). To jeden z elementów, który czyni masło muru muru nieco podobnym do oleju kokosowego do włosów.

W temperaturze pokojowej produkt ten ma stałą formę. Topi się w ok. 33 st. C. Jest odporne na jełczenie. W kosmetyce najczęściej stosowane jest w połączeniu z innymi olejami lub masłami. Dzięki swej budowie i zawartości świetnie sprawdza się jako dodatek do kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów (ewentualnie jako środek stosowany samodzielnie). Cechuje się bowiem wysokim powinowactwem z białkami z których zbudowane są włosy. Szczególnie polecane jest do włosów suchych, łamliwych, z rozdwajającymi się końcówkami, kręconych.

Olej arganowy to drogocenna substancja pozyskiwana z nasion arganii żelaznej (Argania spinosa), zwanej też drzewem arganowym, rosnącej głównie w południowo-zachodnim Maroku. W zależności od przeznaczenia, olej arganowy tłoczy się na trzy sposoby.

 • metoda tradycyjna, polegająca na rozbijaniu nasion oraz ręcznym wyciskaniu i filtrowaniu oleju; stosowana przez Marokańczyków do tłoczenia oleju na własny użytek;
 • tłoczenie mechaniczne z ziaren, na zimno; w ten sposób pozyskuje się olej stosowany głównie w przemyśle spożywczym;

  milk shake do włosów
  fot. Pixabay
 • ekstrakcja rozpuszczalnikami organicznymi; to metoda wykorzystywana do produkcji oleju na potrzeby przemysłu kosmetycznego.

Olej arganowy jest emolientem, może być stosowany jako olej do włosów. Jego obecność w składzie odżywki czy maski do włosów może wskazywać na to, że mamy do czynienia z odżywką emolientową. Olej arganowy jest ważnym składnikiem kosmetyków z linii Milk Shake Argan, dedykowanej włosom suchym.

Jakie produkty z serii Milk Shake można znaleźć w sklepach?

Obok wspomnianej linii Milk Shake Argan, w ofercie tej marki znajdziemy również:

 • linię Milk Shake Daily przeznaczoną do codziennej pielęgnacji włosów,
 • linię produktów Milk Shake Integrity o działaniu głęboko regenerującym,
 • linię Milk Shake Color Care przeznaczoną do włosów farbowanych.

Wśród kosmetyków Milk Shake tworzą m.in. szampony i odżywki do włosów. Jednym z najbardziej znanych produktów tej marki jest odżywka w piance Milk Shake Whipped Cream.

Sporym zainteresowaniem konsumentów cieszą się również ampułki regenerujące Milk Shake Integrity. Ich zawartość wciera się w umyte i wilgotne włosy. Kosmetyki te mają naprawdę bogaty skład. Zawierają skoncentrowane proteiny pszenicy, skoncentrowane proteiny ryżu, organiczne masło muru muru, hydrolizowaną keratynę, ekstrakt z korzenia żeń-szenia, ekstrakt z korzenia łopianu, hydrolizowane proteiny soi, argininę, cynk, biotynę, witaminę B3.