Długa podróż, niespodziewane wyjście, trudny poranek i brak czasu na umycie głowy – każdy z nas nie raz i nie dwa miał w życiu takie sytuacje. Dobrze jest mieć wtedy suchy szampon, czyli kosmetyk dzięki któremu możemy błyskawicznie odświeżyć nasze włosy i sprawić, że będziemy się z nimi czuć komfortowo.

Z czego składają się suche szampony?

Głównym składnikiem suchego szamponu jest puder wykonany na bazie skrobi, owsa bądź ryżu. Dzięki niemu pochłania on nadmiar sebum oraz wiąże drobinki kurzu i zanieczyszczeń, które osadzają się na włosach w ciągu dnia. To czyni suchy szampon znakomitym remedium na przetłuszczone włosy.

Do kosmetyku dodawane są również olejki eteryczne działające odświeżająco i dające gwarancję przyjemnego zapachu. W składzie niektórych suchych szamponów znajdziemy również substancje odżywcze takie jak witaminy czy oleje (np. olej arganowy który delikatnie wygładza i nabłyszcza włosy, sprawiając jednocześnie, że lepiej się układają).

suchy szampon
fot. Pixabay

Oferta suchych szamponów staje się coraz bardziej urozmaicona. Obecnie można kupić kosmetyki dopasowane do odcienia włosów.

  • Suche szampony z białym pudrem przeznaczone są do włosów jasnych, zarówno naturalnych, jak i po koloryzacji. Nie tylko odświeżają one fryzurę, ale również lekko zamaskowują ewentualne odrosty.
  • Suche szampony z przezroczystym pudrem to najbardziej uniwersalny rodzaj tego kosmetyku. Nie zostawia widocznego białego osadu.
  • Suche szampony z pigmentem, przeznaczone do ciemnych włosów. Odświeżają one włosy oraz delikatnie unoszą je u nasady. Dodatkowo podbijają ich barwę o sprawiają, że ewentualne odrosty są nieco mniej widoczne.

Zdecydowana większość najpopularniejszych suchych szamponów dostępnych na rynku (np. suche szampony Batiste czy szampony got2b) ma formę aerozolu.

Jak używać suchego szamponu?

Ponieważ suche szampony mają przeważnie formę aerozolu, można stosować je tak ja lakier do włosów. Kosmetyk rozpylamy w odległości ok. 15-30 cm od głowy. Widoczne pozostałości szamponu można wetrzeć w skórę głowy lub wyczesać.

suchy szampon
fot. Pixabay

Inny sposób aplikowania suchego szamponu zakłada, że aplikujemy go trzymając głowę do dołu. W ten sposób szampon leszcze lepiej odbije włosy od nasady i sprawi, że nie będą przyklapnięte. Jego pozostałości można wetrzeć w głowę, ewentualnie wyczesać. Po uniesieniu głowy można też rozpylić na włosy kolejną dawkę szamponu (wtedy więcej kosmetyku trafi na ich wierzchnią warstwę).

Co do zasady ilość użytego kosmetyku należy dostosować do stanu naszych włosów oraz do bujności naszej czupryny. Nie wolno jednak przesadzać, między innymi ze względy na białe ślady.

Kiedy stosujemy szampon suchy do włosów?

Suchy szampon to metoda awaryjna, która nie może zastąpić mycia głowy zwykłym szamponem do włosów. Kosmetyk ten utrzymuje świeżość włosów przez kilka godzin, potem znowu stają się one oklapnięte. Dlatego producenci nie zlecają używania tych kosmetyków dzień po dniu. Po zaaplikowaniu suchego szamponu rano najlepiej umyć włosy wieczorem.

Suchy szampon to jeden z tych kosmetyków, które przydać się mogą zwłaszcza w podróży. Niestety, fakt, że jest on w aerozolu wyklucza np. przewożenie go w bagażu podręcznym. Na rynku pojawiły się już jednak wersje tego produktu, w których dozowanie odbywa się za pomocą pompki. Dzięki temu są cabin friendly i można je wnieść na pokład samolotu. Ponadto wiele suchych szamponów, nawet tych mających formę aerozolu, sprzedawane jest w pojemnikach o niewielkiej pojemności. Bez problemu więc zmieszczą się do torebki – możemy je więc mieć przy sobie.

W tym segmencie produktów widoczny jest również trend związany wykorzystywaniem do produkcji składników naturalnych, ekologicznych oraz wegańskich. Na rynku dostępne są już suche szampony wolne od aluminium, sztucznych barwników czy substancji, które mogą być alergenami.