Oliwa z oliwek od dawna cieszy się zasłużoną sławą jednego z najzdrowszych tłuszczy. O plusach stosowania jej w kuchni napisano wiele. Od dawna wiemy również, że jest ona doskonałym składnikiem kosmetyków – w tym produktów przeznaczonych do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Teraz do szerokiej listy jej zastosowań doszło olejowanie włosów.

Oliwa z oliwek do włosów – czy to dobry pomysł?

Zanim odpowiemy na to pytanie, krótkie przypomnienie właściwości prozdrowotnych oliwy z oliwek.

  • Składa się głównie z tłuszczów jednonienasyconych, zdrowych dla serca. Zdecydowaną większość (ok. 70 proc.) stanowi kwas oleinowy. W oliwie znajdziemy również tłuszcze nasycone (ok. 14 proc.) oraz wielonienasycone – takie jak omega-3 i 6.
  • Istnieją badania sugerujące, że kwas oleinowy zmniejsza stan zapalny w organizmie.
  • Oliwa z oliwek jest bogata w witaminy A, E, D oraz K.
  • Zawiera witaminę F, czyli jeden ze składników bariery chroniącej skórę przed utratą wilgoci.

    oliwa z oliwek do włosów
    fot. Pixabay
  • Dzięki zawartości witaminy E mającej działanie antyoksydacyjne spowalnia procesy starzenia.

Każda z tych pozytywnych cech oliwy z oliwek można wykorzystać w kosmetykach – na przykład w żelach pod prysznic, mydłach, kremach czy płynach do kąpieli. Składnik ten wykorzystywany jest również w wielu szamponach do włosów, np. takich marek jak Petal Fresh, Klorane czy Nature Box. Dodatek oliwy sprawia, że po ich użyciu włosy nabierają miękkości, połysku i elastyczności. Jeszcze lepsze efekty uzyskamy stosując oliwę z oliwek do olejowania włosów.

Zalety olejowania włosów oliwą z oliwek

Zanim przystąpicie do stosowania oliwy z oliwek na włosy powinniście wiedzieć, że jednym z kluczy do sukcesu tego zabiegu jest dopasowanie oleju do porowatości włosów. Jest to dosyć indywidualna sprawa, ale generalnie oliwa z oliwek zalecana jest do włosów średnioporowatych. Kolejna kwestia to dobór odpowiedniej metody oraz dopasowanie ilości nakładanego oleju do potrzeb naszych włosów. Warto też pamiętać, że – tak jak w przypadku każdego oleju do włosów – zabieg olejowania należy wykonywać systematycznie.

A jakich efektów można się spodziewać?

  • Oliwa z oliwek jest emolientem. To oznacza, że m.in. posiada właściwości zmiękczające. Ma też zdolność do zatrzymywania wilgoci we wnętrzu włosa.
  • Wygładza łuski włosa.
  • Oliwę z oliwek można też nakładać tylko na końcówki (jako rodzaj serum do włosów). Wtedy zapobiega ich łamaniu się oraz rozdwajaniu końcówek.
  • Dzięki dużej zawartości witaminy E oliwa niweluje wpływ wolnych rodników na włosy (a więc zapobiega starzeniu się włosa i jego uszkodzeniom).

    oliwa z oliwek do włosów
    fot. Pexels
  • Zapobiega puszeniu się włosów (poprzez wygładzenie i domknięcie łusek).
  • Stosowanie oliwy z oliwek na skórę głowy przyczyni się do jej większego nawilżenia.
  • Może łagodzić stany zapalne skóry głowy.

Jak olejować włosy oliwą z oliwek?

Istnieją różne metody olejowania włosów. Każdą z nich warto wypróbować, by znaleźć dla siebie optymalną. W przypadku oliwy z oliwek jednym z częściej polecanych sposobów jest olejowanie włosów suchych, całkowicie mokrych lub po prostu delikatnie zwilżonych. Po nałożeniu oliwy na włosy (w ilości dopasowanej do ich potrzeb, zazwyczaj wystarczy jedna, maksymalnie dwie łyżki stołowe) owijamy je czepkiem lub turbanem.

Co do długości trzymania oliwy na włosach. Minimalny zalecany czas, tak jak w przypadku każdego oleju, to ok. 20 min. Górna granica zależy tak naprawdę od konkretnej osoby. Niektórzy trzymają olej na włosach przez całą noc. Decydując się na określoną ilość czasu warto mieć na uwadze długość swoich włosów, ich gęstość, a także grubość włosa. U niektórych oliwa z oliwek może przeciążyć włosy i spowodować ich przetłuszczenie. Niekiedy jednak nie jest to kwestia samego oleju, lecz czasu, w jakim był na włosach.

Zmywanie oliwy z oliwek wygląda identycznie jak innych popularnych olejów do włosów (np. oleju kokosowego czy macadamia). Niektórzy zalecają tu emulgowanie (czyli zmywanie odżywką, a potem dopiero mycie włosów szamponem – powinien być to jednak szampon bez sls czy innych mocno myjących składników). Istnieje też szkoła mówiąca o tym, by olej po prostu zmyć wodą i umyć porządnie szamponem (ale również bez sls-ów).

Na koniec odpowiedź na pytanie, czy do olejowania włosów można użyć zwykłej, kuchennej oliwy z oliwek. Brzmi ona twierdząco. Warto jednak podkreślić, że najwięcej właściwości prozdrowotnych ma oliwa z pierwszego tłoczenia, tłoczona na zimno, nierafinowana.