Na tle innych kosmetyków peeling do skóry głowy cały czas może uchodzić za nowość. Jednak wśród osób, które sprawie pielęgnacji włosów poświęcają więcej uwagi, temat jego stosowania jest już dosyć dobrze znany. Osoby, które regularnie używają tego kosmetyku zwykle chwalą efekty.

Czym jest peeling do skóry głowy?

Pomysłodawcy tego kosmetyku wyszli z założenia, że skoro generalnie peelingi dobrze wpływają na kondycję naszej skóry, nie inaczej będzie w przypadku skóry głowy, o której często zapominamy. Tymczasem kondycja skóry ma również ogromny wpływ na kondycję włosów. Jeśli na skórze głowy pojawiają się jakieś problemy (np. łupież, łojotok, przesuszenie) – natychmiast odbija się to na naszej fryzurze. Peeling do skóry głowy może nam pomóc w pozbyciu się przynajmniej części z nich. Zaś regularne stosowanie dobrze dobranego kosmetyku zapobiegnie nawrotom.

peeling do skóry głowy, świadoma pielęgnacja włosów
fot. Unsplash

Jak działa peeling do skóry głowy? Co daje?

  • Usuwa nadmiar martwego naskórka.
  • Oczyszcza ujścia gruczołów łojowych.
  • Odblokowuje ujścia mieszków włosowych.
  • Może mieć działanie przeciwłojotokowe i przeciwgrzybiczne (działa więc przeciwłupieżowo i pomaga w walce z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów).
  • Peeling, połączony z masażem skóry głowy (który chcąc nie chcąc stosujemy podczas nakładania kosmetyku) poprawia krążenie i ukrwienie skóry głowy. Dzięki temu substancje pielęgnacyjne w zawarte w kosmetykach lepiej się wchłaniają.
  • Usuwa uczucie swędzenia skóry głowy.
  • Jednym z pierwszych efektów stosowania peelingu, odczuwalnym już od pierwszej aplikacji, jest uczucie „doczyszczenia” skóry głowy oraz podniesienie włosów u nasady.

Oczywiście, tak jak w przypadku każdego kosmetyku, również w przypadku peelingu skóry głowy, by osiągnąć naprawdę dobre efekty należy wybrać produkty dopasowany do naszych potrzeb.

O czym należy pamiętać stosując peeling do skóry głowy?

Oprócz cech samego peelingu warto wziąć pod uwagę takie kwestie jak:

  • poziom wrażliwości naszej skóry,
  • czy nie jesteśmy uczuleni na jakiś składnik,
  • czy nie mamy problemów z nadmiernym wypadaniem włosów (wtedy należy zachować dużą ostrożność, zwłaszcza jeśli chodzi o stosowanie peelingów mechanicznych),
  • nie wolno przesadzać z intensywnością tego zabiegu – by na podrażnić skóry,
  • również jeśli chodzi o częstotliwość jego przeprowadzania – lepiej zachować umiar i dopasować to do swoich potrzeb,
  • należy obserwować swoją skórę i włosy, i ich reakcje na kosmetyki – jest to bowiem kwestia bardzo indywidualna,
  • stosowanie peelingu do skóry głowy warto skoordynować z innymi zabiegami i kosmetykami, takimi jak oleje do włosów, wcierki do włosów, maski, odżywki czy nawet szampony; chodzi tu zarówno o czas i stosowania, jak i o składniki poszczególnych kosmetyków.

Rodzaje peelingów do skóry głowy

Generalnie peelingi do skóry głowy to kosmetyki mocno zróżnicowane pod względem składu – producenci wykazują się tu sporą inwencją. Póki co nie ma ich na rynku wiele (w porównaniu np. do szamponów czy odżywek do włosów). Jeśli chodzi o jedno, podstawowe kryterium na podstawie którego można podzielić peelingi do skóry głowy, to będzie ono takie samo, jak w przypadku innych peelingów – rodzaj substancji peelingującej. Na tej podstawie można wyróżnić:

peeling do skóry głowy, świadoma pielęgnacja włosów
fot. Unsplash
  • Peelingi mechaniczne
    Substancją peelingującą są tu różnego rodzaju drobinki, które „ścierają” naskórek. Do tego celu producenci używają np. pestek moreli, zmielonych łupin orzecha włoskiego, cukru, soli, korundu, mikrodrobinek bioplastiku (poliaktydu, ang. polylactic acid, PLA). Te ostatnie są dosyć kontrowersyjne z punktu widzenia wpływu na środowisko naturalne.
  • Peelingi chemiczne
    Działają one na zasadzie rozpuszczania martwego naskórka. Substancje używane w peelingach do skóry głowy z reguły są łagodniejsze od tych stosowanych w zwykłych peelingach, mogą też występować w niższych stężeniach. Przykłady: kwas glikolowy, kwas salicylowy.
  • Peelingi mieszane
    Mają w swoim składzie zarówno mechaniczne drobinki, jaki i substancje chemiczne o działaniu peelingującym. Poszczególne produkty mogą różnić się znaczenie między sobą proporcjami jednych i drugich.

Peeling do skóry głowy DIY

Peeling do skóry głowy jest kosmetykiem, który dosyć łatwo jest wykonać samemu, używając do tego produktów takich jak np.: szampon, odżywka lub maska do włosów (jako baza), glinka do włosów, cukier (np. trzcinowy), fusy z kawy, pestki (w sklepach kosmetycznych można kupić oddzielnie np. pestki malin), zioła itd.

Peelingi DIY nakładamy na zwilżoną skórę, lekko je wmasujemy, a potem dokładnie zmywamy. Po wszystkim najlepiej jest umyć włosy delikatnym szamponem i nanieść na nie odżywkę/maskę. W przypadku gotowych peelingów, zwłaszcza chemicznych, należy przestrzegać zaleceń producenta. Peeling skóry głowy powinno się wykonywać raz na kilka myć (raz na tydzień, raz na dwa tygodnie).