Jak urządzić sylwestra w domu tak, by wszyscy byli zadowoleni? Wydaje się, że to nic prostszego, ale sylwester w domu niejednej osobie spędza sen z powiek. Bo przecież trzeba pomyśleć o muzyce, napojach i przekąskach, o zapewnieniu rozrywki… Tymczasem zabawa sylwestrowa w domu może być bardzo udana. I wcale nie wymaga niesamowitych zdolności logistycznych! Wystarczy 7 zasad.

Kiedyś witanie Nowego Roku w domowych pieleszach było powodem do wstydu. Oznaczało, że nie ma się ani towarzystwa, ani funduszy, by zdecydować się na świętowanie w lokalu. Teraz świadczy raczej o tym, że nie odczuwa się już dojmującego przymusu bycia królem parkietu, w tłumie obcych ludzi. Że ma się zgraną paczkę przyjaciół, z którymi chce się celebrować tą wyjątkową noc. Dlaczego warto spędzić Sylwestra w domu?

Korzyści z Sylwestra w domu

Sylwester w domu to przede wszystkim możliwość spędzenia tego wyjątkowego wieczoru w gronie osób, które naprawdę lubimy i kochamy. Nie trzeba też martwić się o opiekę nad dziećmi – będą na oku. We własnym domu będą też mogły spokojnie położyć się do łóżek, kiedy zmorzy je sen. Drugą zaletą jest podział kosztów – sylwester w domu to z reguły impreza składkowa, na którą każdy z zaproszonych gości powinien coś przynieść. Trzecią zaletą jest możliwość zorganizowania dokładnie takiej imprezy, na jaką przyjdzie ochota. Może w stylu szalonych lat 80-tych i 90-tych? W klimacie PRL? Tematyczna impreza sylwestrowa to modny trend a przy tym dający sporo radości. Jak zabrać się do organizacji noworocznego przyjęcia?

Po pierwsze: Sylwester w domu to goście!

Towarzystwo tej wyjątkowej nocy jest najważniejsze. W końcu chcemy spędzić ją w gronie osób nam bliskich – tych, których lubimy i których kochamy. Nie zapominajmy, że ograniczają nas również warunki lokalowe i 30 osób po prostu nie zmieści się w kawalerce. Dlatego z odpowiednim wyprzedzeniem (grudzień to ostatni dzwonek) warto spotkać się i omówić szczegóły. Kto ma odpowiednie lokum? Kto jest prawdziwym sushimasterem i przywiezie świeże sashimi? Może znajdzie się ogromny wachlarz czy dwa, butelka sake i piękne kimono? I oto mamy zabawę sylwestrową w stylu japońskim! Dobrą praktyką jest umówienie się konkretnie kto co przyniesie i jasne podzielenie obowiązków. Wtedy zadania zostaną podzielone sprawiedliwie i niczego nie zabraknie. Nie wolno też zapomnieć, że dobrą praktyką jest potwierdzenie obecności i… punktualność niczym z Kraju Kwitnącej Wiśni. Ale nie tylko Japonią można się zainspirować.

Po drugie: Temat

Żeby impreza się udała, nie wystarczy kilka telefonów, paczka chipsów i butelka szampana. Sylwester w domu daje możliwość zorganizowania imprezy tematycznej. Może w stylu złotej ery Hollywood? Gotyckim? Hippisowskim? Włoskim? Właśnie tak udekoruj mieszkanie i stół! Wykorzystaj dekoracje świąteczne, wszelkie lampki, baloniki i latarenki. To ten jeden raz, kiedy blichtr i odrobina kiczu jest jak najbardziej na miejscu. Noworoczne dekoracje to wdzięczny temat. Pousuwaj zbędne meble i zwiń dywany – unikniesz plam, które bardzo trudno będzie usunąć i zyskasz kawałek parkietu do tańca. Do tego właśnie można dobrać odpowiednie stroje na sylwestra (idealne sukienki na Sylwestra to temat-rzeka!), muzykę i naturalnie sylwestrowe menu.

Po trzecie: Menu

Powinno być składkowe, proste i spójne z tematem wieczoru. Raczej przekąski, niż pełnoprawne dania. No i na stole powinno pojawić się to, co po prostu wszystkim gościom smakuje. Podczas tej najdłuższej nocy raczej się pije i tańczy niż je. Dlatego potrawy nie powinny zmuszać gospodarzy do długiego siedzenia w kuchni ani wielkiego zmywania. Idealnie, gdyby dało się je jeść palcami bądź samym widelcem. Koreczki, słone paluszki czy niewielkie tartinki powinny być w sam raz. Planując potrawy na Sylwestra, warto jednak też uwzględnić jedno, ciepłe danie. Hitem na pewno okażą się też… lody.

Sylwester w domu. Foto Pixabay.com
Sylwestrowe menu ma być lekkie, ale efektowne Foto: Pixabay.com

Po czwarte: Dojazd i nocleg

Dobra zabawa sylwestrowa nie kończy się tuż po północy, lecz trwa do białego rana. Dlatego warto ustalić, kto jest kierowcą i musi pozostać trzeźwy. A może lepsza będzie taksówka? Warto też odpowiednio wcześnie ustalić, kto ma zamiar zostać na noc i zapewnić gościom łóżko, kąpiel i świeżą pościel. Nikt wtedy nie będzie się niepotrzebnie denerwował kwestią powrotu do domu.

Po piąte: Muzyka

Muzyka na sylwestra jest jedną z najważniejszych kwestii do ustalenia – zaraz po liście gości i menu. Tego dnia można zdecydować się na playlistę tematyczną bądź wybrać mieszankę – trochę starych hitów, trochę nowości i odrobinę kiczu. Część kawałków niech będzie wolna a część zapraszająca do żywiołowego tańca. Taką playlistę wystarczy potem puścić i cieszyć się imprezą. Ale muzyka nie może być jedyną atrakcją wieczoru.

Po szóste: Rozrywka

Niestety błędnym jest twierdzenie, że wystarczy szampan, przekąski i playlista z YouTube, by zabawa sylwestrowa się udała. Co prawda najprawdopodobniej faktycznie rozmowa sama zacznie się kleić a nogi rwać do tańca – ale dlaczego nie dodać czegoś ekstra? Pomysłów może być wiele – od maratonów filmowych, przez kalambury i planszówki na karaoke skończywszy. Szczególnie warto przemyśleć takie pomysły w sytuacji,w której w planach jest Sylwester z dziećmi.

Sylwester w domu. Foto: Pixabay.com
Jedną z atrakcji sylwestrowej nocy są fajerwerki i zimne ognie Foto: Pixabay.com

Po siódme: Sylwester z dziećmi?

Bardzo chcą się bawić. Domagają się uwagi. Szybko się nudzą i zapewne nie pójdą spać tak późno, jak dorośli. Dzieci. Żeby dobrze się bawiły tego wieczoru, muszą po prostu mieć zajęcie. Dlatego warto między dorosłymi ustalić, kto w danej chwili pełni „wartę” i dyskretnie monitoruje zachowanie najmłodszych. Własny stół, pyszne przekąski i trochę gier oraz zabaw do wyboru – to odpowiedź na to, jak sprawić, by Sylwester z dziećmi był udany. A kiedy najmłodsi imprezowicze poczują, że na nich pora, niech czekają na nie pościelone łóżka. Dzieciaki będą zachwycone!

Najważniejsze – baw się dobrze!

W całym zamieszaniu sylwestrowym nie wolno jednak zapomnieć o jednej, najważniejszej osobie… o sobie! Ktoś, kto wiecznie przejmuje się innymi, sam nie będzie dobrze się bawić i tryskać dobrym humorem. Dlatego trzeba się trochę dopieścić – spędzić popołudnie, wybierając odpowiedni strój czy robiąc makijaż. Pamiętać przy tym trzeba, że powinien być zgodny z tematem imprezy. Nie można jednak przesadzać – to nie raut anni premiera w operze, tylko sylwestrowa domówka. Seksowna, błyszcząca sukienka będzie w sam raz. Szczęśliwego Nowego Roku!