Niesforne, puszące się, żyjące własnym życiem, „sianowate”, z kosmykami wijącymi się każdy w inną stronę. Dla właścicieli kręconych i falowanych włosów mogą być one prawdziwym utrapieniem. Jednak odpowiednie pielęgnowane potrafią dać na głowie prawdziwy „efekt wow”. Jednym z ważnych elementów tej pielęgnacji jest dobrze dobrany szampon do włosów.

Przez długi czas istniała tendencja, by włosy mające skłonność do falowania się lub kręcenia prostować. Pozostawione w swoim naturalnym stanie uchodziły za niechlujne i niezadbane. To dlatego wiele kobiet i dziewczyn przez długi czas nie wyobrażało sobie życia bez prostownicy. W ten sposób tworzyło się swego rodzaju zamknięte koło: delikatne włosy z tendencją do kręcenia, wobec których przez cały czas stosowano stylizację na ciepło, a na dodatek pielęgnowano je kosmetykami z silnymi detergentami w składzie – po jakimś czasie rzeczywiście zaczynały przypominać siano. Loki, jeśli już były pożądane, to głównie w wersji stworzonej przez lokówkę, wałki, papiloty itp.

Od dłuższego jednak czasu „na czasie” jest naturalność. Trend ten objął również włosy. Zaczęto raczej raczej podkreślać to, co dała nam natura, niż zmieniać. W efekcie coraz więcej osób zamiast prostować włosy, zaczęło wydobywać ich skręt. Nie byłoby to możliwe bez pojawienia się na rynku odpowiednich kosmetyków. Falowane i kręcone włosy, zwłaszcza w typie słowiańskim, są bowiem dosyć wymagające jeśli chodzi o pielęgnację.

szampon do włosów kręconych
fot. Pixabay

Czym się kierować przy wyborze szamponu do włosów kręconych?

Warto, by osoby posiadające włosy kręcone, falowe lub z tendencją do skrętu, którym zależy na podkreśleniu tego efektu, wybierając kosmetyki dla siebie (a więc nie tylko szampon do włosów kręconych, ale również odżywki do włosów, maski, odżywek bez spłukiwania itp.) kierowały się przynajmniej trzema zasadami.

  1. Poziomem porowatości swoich włosów.

Określić go można za pomocą testów, których mnóstwo znajduje się w internecie. W przypadku włosów słowiańskich (raczej cienkich i delikatnych), które na dodatek mają tendencje do kręcenia się najczęściej mamy do czynienia z włosami wysokoporowatymi i średnioporowatymi. Wymagają one intensywnego nawilżenia i odżywienia, i te dwa elementy powinny być podstawą pielęgnacji. Z drugiej strony w ich przypadku dosyć łatwo można przedobrzyć i sprawić, że będą przeciążone i przyklapnięte. Dlatego w sposób szczególny warto tu pamiętać o równowadze PEH i uważać np. z odżywkami proteinowymi.

  1. Rodzajem skrętu.

Nie trzeba być wielkim znawcą by intuicyjnie rozumieć, że włosy kręcone przypominające grube pukle potrzebują innej pielęgnacji niż delikatne sprężynki czy po prostu fale. Wiele wskazówek na temat tego, z jakim rodzajem skrętu mamy do czynienia znajduje się na różnych forach, grupach na FB, kanałach na You Tube czy blogach poświęconych pielęgnacji włosów. Znajdziemy na nich również informacje o tym, jakiego typu pielęgnacja oraz kosmetyki mogą się najlepiej sprawdzić w odniesieniu do konkretnego rodzaju skrętu. Wiele blogerek/youtuberek skupia się właśnie na włosach kręconych. Przykładem mogą być kanały „Curly Madeleine” czy „Zakręcovnia”. Sporo informacji na temat specyfiki włosów kręconych można też znaleźć na kanale wwwlosy.pl Agnieszki Niedziałek.

  1. Zarówno porowatość, jak i rodzaj skrętu mogą się zmienić pod wpływem prawidłowej (lub nieprawidłowej) pielęgnacji. Warto więc obserwować swoje włosy i wraz ze zmianami, jakim podlegają, zmieniać również kosmetyki.

Jaki szampon do włosów kręconych?

Wszystkie kosmetyki jakich używamy do pielęgnacji włosów kręconych powinny być do siebie dobrze dopasowane. Dotyczy to również szamponu, który z reguły jest elementem większej układanki. Co więcej, istnieją metody pielęgnacji włosów kręconych, w których kosmetyku tego nie ma wcale, lub jego rola jest mocno ograniczona (metoda CG – Curly Girl). Warto jednak pamiętać, że sam szampon, nawet najlepszy, kręconym włosom nie wystarczy. Z drugiej strony jednak źle dobrany może im naprawdę zaszkodzić. Dlatego warto przyłożyć się do jego wyboru. Obok przytoczonych wyżej kryterium podajemy jeszcze kilka wskazówek, które mogą Wam pomóc.

szampon do włosów kręconych
fot. Pixabay
  • Dobry szampon do włosów kręconych wcale nie musi się tak nazywać. Tego typu informacja na opakowaniu może być ważną wskazówką. Przede wszystkim jednak warto kierować się składem.
  • Osobom kręconowłosym dobrze sprawdzają się szampony bez SLS, pozbawione mocnych detergentów. Mycie loków szamponami z SLS może prowadzić do ich puszenia, sztywności, problemów z rozczesywaniem.
  • Szampony z SLS nie są jednak samym złem raz na jakiś czas warto ich użyć celem dokładnego oczyszczenia włosów i skóry głowy.
  • Warto testować szampony naturalne. Z reguły nie tylko nie zawierają one SLS-ów, ale również SleS-ów, alkoholi, silikonów czy parabenów.
  • Warto kierować się rozsądkiem, a nie ortodoksją (chodzi tu np. o stosowanie metody CG czy OMO – jeśli jakiś ich element Ci nie służy, nie bój się go modyfikować, szukać na własną rękę itp.)
  • Warto nauczyć się podstaw dotyczących składów kosmetyków.
  • Nie każdy alkohol w składzie szamponu czy odżywki do włosów jest zły.
  • Warto unikać następujących alkoholi: Alcohol Denat, Isopropyl Alcohol, Benzyl Alcohol, Alcohol/Ethanol. To substancje mające działanie oczyszczające, ściągające i wysuszające. W większości przypadków będą szkodzić kręconym włosom.
  • Do grupy „dobrych” alkoholi, tzw. alkoholi tłuszczowych zaliczamy: Cetyl Alcohol, Cetearyl Alcohol, Isostearyl Alcohol, Stearyl Alcohol, Lauryl Alcohol, Oleyl Alcohol, Mirystyl Alcohol, Palm Alcohol, Decyl Alcohol.