Przewożenie psa w samochodzie to dla wielu osób standardowy sposób podróżowania. Czworonogi zazwyczaj chętnie wybierają się na wycieczki, a ze względu na to, że obecnie znacząca liczba hoteli bez problemu przyjmuje gości ze zwierzętami, wyprawy z psim członkiem rodziny stały się jeszcze łatwiejsze. Czy jednak zawsze przewiezienie psa jest łatwe? Okazuje się, że nie.

Pies na tylnym siedzeniu sprawia kłopoty?

Masz bardzo ruchliwego, wesołego psa, który nie potrafi usiedzieć pięciu minut na jednym miejscu? Gdy tylko zaczyna się podróż, twój czworonóg dosłownie wariuje? Oczywiście, może to  wynikać z jego radości i podekscytowania wyprawą, jednak my doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że dla kierowcy i pasażerów nie jest to sytuacja komfortowa. Wiercący się pies może drażnić i rozpraszać osobę prowadzącą pojazd. To z kolei prosta droga do popełnienia błędu i wypadku.

Wiercący się na tylnym siedzeniu pies stwarza też inne zagrożenia. Może podrapać i mocno ubrudzić tapicerkę, ponieważ nawet jeśli rozłożyłeś mu kocyk, z łatwością go zroluje i zdejmie. Może wejść pod fotel i zaklinować się tam lub nawet pod nogami prowadzącego, jeśli został źle przywiązany za pomocą smyczy do tylnej kanapy. W razie wypadku będzie stanowił zagrożenie dla zdrowia pasażerów i kierowcy, a sam najpewniej poniesie poważne obrażenia.

Specjalna mata to za mało? Wybierz transporter

Ze względu na to, że dla wielu psiaków specjalna mata, rozkładana na tylnym siedzeniu, to stanowczo zbyt małe zabezpieczenie, lepszym rozwiązaniem może okazać się transporter. Żywe, ruchliwe pieski będą w nim spokojniejsze ze względu na ograniczoną przestrzeń, a co za tym idzie – po prostu będą bezpieczniejsze. I choć nie jest to rozwiązanie popularne, co transportery częściej wybierane są dla kotów, sprawdzają się również u psów.

Jaki transporter wybrać dla psa?

Transporter powinien być dopasowany przede wszystkim do wielkości psa. Musi mieć wewnątrz swobodę ułożenia się w wygodnej pozycji i zaśnięcia, co na pewno ułatwi mu czas oczekiwania na koniec podróży. Dlatego szczególnie dla psów średnich i dużych ras powinieneś wybierać duże transportery.

Bez wątpienia transporter musi być też wytrzymały i posiadać mocne drzwi, które z łatwością zabezpieczysz przed otwarciem. Taka jego konstrukcja uniemożliwia psu przypadkowe wydostanie się na zewnątrz, a także lepiej zabezpieczy go przed ewentualnymi nieszczęściami.

Miękki transporter dla psa?

Ciekawym rozwiązaniem może być też miękki, wykonany z materiału transporter, który przypomina torbę lub tekstylne pudełko. Zastanawiasz się, jakie są jego zalety? Opowiedział nam o nich pan Maciej z Częstochowy:

“Niedawno zamówiłem transporter dla psa z oferty AquaelZoo, wykonany w całości z materiału. Bardzo spodobało mi się, że jest miękki i mój owczarek szetlandzki może się w nim wygodnie ułożyć, bez obawy o to, że w czasie jazdy będzie się obijał o plastikowe ścianki. Jest ciekawski, więc bardzo polubił też fragmenty z siatki, przez które obserwuje całą okolicę, przez którą przejeżdżamy. Wycieczki stały się teraz znacznie wygodniejsze, zarówno dla mnie, jak i dla niego. Przynajmniej nie szaleje po całym siedzeniu.”