Jęczmień na oku

Na pewno nie raz każdy z nas miał już ten problem, jednak może nie każdy z nas był jego w pełni świadomy. Otóż jęczmień na oku nie od razu przybiera formę „białego guzka wypełnionego ropą”.

Jakie są objawy jęczmienia na oku?

Otóż jednym z pierwszych objawów jęczmienia na oku, który jesteśmy w stanie sami zauważyć jest już na pewno delikatny ból powieki jaki towarzyszy nam przy mruganiu okiem czy też dotykaniu go (np. przy myciu twarzy). Miejsce gdzie odczuwamy ból zaczyna powoli i delikatnie puchnąć oraz przybierać czerwoną barwę. Może towarzyszyć temu również łzawienie oraz światłowstręt. Taka sytuacja już powinna być dla nas sygnałem, że dzieje się coś niepokojącego i nie powinniśmy tego ignorować. Jest to bardzo przydatna informacja dla nas samych, ponieważ im wcześniej uda nam się zdać sobie sprawę z tego z czym mamy do czynienia tym szybciej możemy starać się zapobiec dalszemu rozwojowi tego schorzenia. Jeśli natomiast wiedząc o tym nie zrobimy nic w tym kierunku by sobie pomóc, lekko spuchnięte i zaczerwienione miejsce może zmienić się w biały guzek wypełniony ropą, który będzie sprawiał nam jeszcze więcej bólu i na pewno będzie wyglądał dużo mniej estetycznie niż tylko zaczerwieniona i spuchnięta powieka. Wtedy niestety nie będziemy już w stanie sami sobie z tym poradzić i jedyne co nas uratuje, to niezwłoczna wizyta u specjalisty (w tym przypadku okulista).

Jak leczyć jęczmień na oku?

Jęczmień na oku możemy spróbować leczyć „domowymi sposobami” jednak musimy pamiętać, że mimo wszystko robimy to tylko i wyłącznie na własną odpowiedzialność i w związku z tym nie zawszy mamy sto procent pewności iż owe metody zadziałają. Jednym z popularnych sposobów opisywanych nie tylko na przeróżnych stronach czy też forach internetowych jest pocieranie powieki złotem. Nigdy jednak nikt nie zastanawia się tak na prawdę w jaki sposób ma to pomóc, dlaczego akurat złoto, i czy na prawdę daję to jakieś rezultaty. Otóż w pocieraniu obolałej powieki na przykład złotym pierścionkiem nie chodzi wcale o kontakt złota ze skórą. W tym procesie chodzi tylko i wyłącznie o ciepło jakie wytwarza się podczas pocierania. Dlaczego zatem złoto? A to dlatego to już jest raczej dobre pytanie dla naszych babek i prababek. Być może wielu kiedyś jak i dziś uważa złoto za jeden z najbardziej szlachetnych metali i dlatego przypisuje mu „uzdrawiające” właściwości. Niemniej jednak ból jaki towarzyszy nam przy tym ”sposobie” powinien nas słusznie zniechęcić.

Innym domowym sposobem ( i akurat ten wydaje się być całkiem rozsądnym rozwiązaniem) jest wykorzystanie tego co raczej każdy z nas ma swojej kuchni. A mianowicie jajka lub na przykład zielonej herbaty czy rumianku. Wystarczy ugotować jajko na twardo (NIE obierać ze skorupki!) osuszyć a następnie zawinąć na przykład w chusteczkę i przyłożyć do oka by powstał ciepły okład. Z herbatą postępujemy podobnie. Wystarczy zaparzyć herbatę w saszetce, następnie dokładnie odsączyć i ciepłe przykładać do oka kilka razy dziennie.

Jakie są przyczyny jęczmienia? Oraz dokładny opis jak wygląda to ze strony medycznej dowiecie się ze strony podanej poniżej: wrosinski.pl.