Walory smakowe i prozdrowotne miodu pszczelego znane są od tysiącleci. Przez ten czas nauczyliśmy się wykorzystywać ten drogocenny dar natury na wiele sposobów. Jednym z nich jest stosowanie miodu do celów pielęgnacyjnych. I choć przemysł kosmetyczny w międzyczasie wynalazł już tysiące substancji dbających o naszą urodę, dawny sposób naszych babć, czyli mód na włosy, nie traci nic ze swojej aktualności.

Miód jest wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym jako składnik wielu różnych preparatów. Wśród nich są kosmetyki do pielęgnacji włosów. Znajdziemy go m.in. w odżywkach i maskach do włosów. Tam pełni rolę typowego humektanta – czyli substancji działającej nawilżająco, wykorzystującej do tego celu swoje właściwości higroskopijne. A jakie jeszcze cechy miodu sprawiają, że jest on tak cenionym produktem?

Właściwości miodu

Miód to produkt wytwarzany z nektaru kwiatowego lub spadzi. Pszczoły zbierają je, a potem przerabiają w ulu, wzbogacając o enzymy pochodzące z ich gruczołów ślinowych. Pod względem chemicznym miód to stężony wodny roztwór cukrów prostych – glukozy i fruktozy. Ponadto zawiera minerały takie jak potas, fosfor, sód, wapń, magnez i w mniejszej ilości cynk, żelazo, jod, miedź i mangan, a także witaminę C oraz witaminy z grupy B (tiamina – B1, ryboflawina – B2, niacyna – PP, B6).

miód na włosy, pszczoły
fot. Pixabay

Poszczególne rodzaje miodów różnią się nieco między sobą właściwościami, zasadniczo jednak wszystkie mają dobry wpływ na nasz organizm. M.in. wzmacniają go, działają bakteriostatycznie, wspomagają leczenie przeziębienia, przyspieszają gojenie ran oraz obniżają ciśnienie. 3-procentowy roztwór nadtlenku wodoru – substancji o właściwościach bakteriostatycznych zawartej w miodzie – to woda utleniona.

Jako składnik kosmetyków nakładanych na skórę miód ma działanie nawilżające, rozjaśniające i uelastyczniające. W podobny sposób działa on na nasze włosy.

Dlaczego warto stosować miód na włosy?

Jak już wspomnieliśmy, miód jest składnikiem, który ze względu na swoje właściwości w kosmetykach do włosów pełni rolę humektanta. Dlatego na przykład, jeśli znajdziecie go w składzie dowolnej lub maski lub odżywki, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie to odżywka nawilżająca. Miód jest bowiem znakomitym sposobem na zrewitalizowanie suchych włosów – zniszczonych stylizacją, wysuszonych po wakacjach przez słońce i wiatr, rozjaśnianych. Dzięki swoim właściwościom higroskopijnym miód zatrzymuje w nich wilgoć. Sprawia, że stają się nawilżone, wygładzone i błyszczące.

Stosując go należy jednak pamiętać dopełnieniu pielęgnacji emolientami, które zadbają o domknięcie łuski włosa. W tym celu warto, by wybrana przez nas odżywka była np. humektantowo-emolientowa. Inną opcją jest użycie dwóch preparatów – odżywki nawilżającej wymagającej spłukania oraz odżywki emolientowej jako tzw. odżywki BS (odżywki bez spłukiwania). Jeszcze inną opcją może być metoda OMO (odżywianie – mycie – odżywianie) lub użycie serum do włosów.

miód na włosy
fot. Unsplash

Miód może być też aplikowany bezpośredni na skórę głowy – np. jako dodatek do olejów do włosów lub peelingów do skóry głowy. Ewentualnie w formie płukanki. Chroni on wtedy włosy przed wypadaniem i stymuluje porost, działa antyseptycznie, wzmacnia skórę głowy, zapobiega powstawaniu łupieżu.

Na koniec warto wspomnieć, że miód regularnie stosowany ma działanie rozjaśniające, dlatego świetnie sprawdzi się zwłaszcza u naturalnych blondynek. Jest on np. składnikiem obecnej na rynku od lat maski i szamponu do włosów blond marki Biovax (oprócz miodu zawierają one również ekstrakt z cytryny i henny oraz olej migdałowy).

Jak stosować miód na włosy?

Na to pytanie odpowiedzieliśmy już częściowo w poprzedniej części tekstu. Tu dodamy, dla uporządkowania, że miód w pielęgnacji włosów występuje jako:

  • składnik gotowych produktów drogeryjnych,
  • dodatek do gotowych produktów drogeryjnych (świetnie sprawdza się zwłaszcza dodawanie miodu do gotowych masek i odżywek, zwłaszcza tych „lekkich”),
  • składnik kosmetyków DIY, które można samodzielnie przygotować w domu.