Planowanie jest takie mądre i racjonalne. Wszyscy planują, wpatrzeni w kalendarze i tarcze zegarków. Zawsze w niedoczasie. Jak zaplanować rok?

Sylwester jest czasem podsumowań. Nic dziwnego, że chcemy zamknąć stary rozdział, przewrócić kartkę i zacząć na nowo. Jak zrealizować postanowienia noworoczne? Nie obejdzie się jednak bez przygotowania. A więc weź kalendarz, blok papieru, kredki, flamastry, długopisy i… do dzieła.

Krok 1: Coś mnie boli, ale nie wiem co.

Bywa, że nasz problem jest nieuświadomiony. Po prostu tak generalnie chcemy zacząć od nowa. Wytrwać w postanowieniach noworocznych. Tylko jest ich tak wiele… Wiele też jest błędów w ich formułowaniu. Zacznij więc jeszcze raz, od początku. Zaplanuj rok i zrealizuj swoje cele zaczynając od… mapy marzeń. Jak to zrobić? Sylwester to dobry moment, by po prostu na moment siebie… posłuchać.

Mapa marzeń – instrukcja

Weź blok, wycinki z gazet, klej, nożyczki i ewentualnie pisaki. Na kartce (dużej!) stwórz kolarz, który Cię zainspiruje. Może wypatrzysz zdjęcie w sukni ślubnej, bo skrycie śnisz o związku „na zawsze”? Albo dom? Sukces w pracy? To jednocześnie diagnostyka i inspiracja. Pomoże też podtrzymać Twoją wewnętrzną (a więc autentyczną) motywację. Drugą metodą jest koło życia.

Koło życia – jak je zrobić?

Na kartce z bloku narysuj (tak, zgadłaś!) koło. Podziel je na 6, maksymalnie 8 pól. To będą Twoje sfery życia: Dom i rodzina, Praca, Pieniądze, Związek, Zdrowie, Nauka, Hobby i zainteresowania. Zastanów się ile czasu im poświęcasz? Na ile jesteś zadowolona z każdego z tych obszarów? To właśnie te bolesne punkty (a Twoje ciało da Ci o tym znać!) nad którymi warto popracować. Tu czekają największe zmiany i największe radości. Twój prywatny skok bez spadochronu. Koło pokaże Ci też, jakie masz zasoby.

Krok 2: Dokąd idziesz?

Skoro już wsłuchałaś się w siebie i wiesz już, co Cię boli, czas to zmienić! Żeby jednak osiągnąć swoje cele, musisz wiedzieć, dokąd zmierzasz. Jednak cel musi być poprawnie sformułowany, żeby w ogóle można było powiedzieć, że został osiągnięty. Do tego właśnie służy metoda SMART.

Osiąganie celów Foto: Pixabay.com
Mapa myśli pomoże Ci określić cele Foto: Pixabay.com

Krok 3: Co masz?

Droga do celu jest podróżowaniem. A na podróż trzeba się spakować. Tylko, że nasz plecak jest już zapełniony – doświadczeniami życiowymi, wspomnieniami, wiedzą… a Ty nie wiesz, co w nim jest. Czas to zmienić! Do tego służą takie narzędzia, jak analiza SWOT (mocnych i słabych stron oraz szans i możliwości). Bez świadomości własnych zasobów i talentów daleko nie zajdziesz. A więc do dzieła!

Krok 4: Co Ci przeszkadza i jak to pokonasz?

Na każdej drodze czekają na nas przeszkody. Noworoczna refleksja nie powinna od nich uciekać. Mając świadomość słabych stron możesz je asekurować. Mając świadomość mocnych stron możesz z nich korzystać i je wzmacniać. Mając świadomość szans możesz je wykorzystać. Mając świadomość zagrożeń możesz zawczasu im przeciwdziałać.

Krok 5: Planuj, ale realistycznie

Dopiero teraz przychodzi pora na ten nowiutki, pachnący kalendarz, który dostałaś na Gwiazdkę. Dopiero teraz możesz podzielić cel na zadania i nadać im konkretny termin. No i zapisać to w kalendarzu! Koniecznie!

Zaplanuj cele Foto: Pixabay.com
Cel musi być konkretny, by go osiągnąć Foto: Pixabay.com

Krok 6: Bój się i to rób.

Ponieważ zidentyfikowałaś motywację i przeszkody oraz trafnie określiłaś cel, Twój harmonogram ma szansę na realizację. Ale bez działania…. to się nie uda. Możesz mieć masę kolorowych karteczek i śliczny planner, ale bez działania pozostaniesz w punkcie wyjścia. Więc jeśli masz ochotę zacząć nowe życie w Nowej Zelandii, zaszyć się w domku w Bieszczadach, napisać powieść albo przebiec maraton – to weź i to zrób.

Krok 7: Ciesz się, ale odrób zadanie domowe

Najprawdopodobniej ten sylwestrowy wieczór postanowień noworocznych i planów okaże się wieczorem, podczas którego uświadomisz sobie, że, do licha, zrobiłaś całkiem dużo i możesz być z siebie zadowolona. Pogratuluj więc sobie. I na koniec pamiętaj – tak możesz traktować nie tylko swoje cele osobiste czy zawodowe, ale również Wasze wspólne, rodzinne czy też Wasze jako pary.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here