Wiele osób składa postanowienia noworoczne. Niestety, mają to do siebie że niewielu ich dotrzymuje. Jak to zmienić?

Czy postanowienia noworoczne to hit czy kit? Mogą nam pomóc, jeśli tylko odpowiednio się do tego zabrać.. Można jednak znacząco zwiększyć szanse na sukces, jeśli wykorzystamy na swoją korzyść kilka technik. Właściwie sformułowany cel to oczywiście podstawa. Można jednak zrobić znacznie więcej, by wreszcie dopiąć swego i zrealizować noworoczne postanowienia. Tak naprawdę to kwestia silnej woli i… wsparcia. Tym bardziej, że wiele szkół organizuje zimowe nabory i warto się nad nimi zastanowić.

Prosto do celu

Na początku roku mamy słomiany zapał i chęć do zmiany całego życia za jednym zamachem. Tak się nie da. Nie mając przygotowania biegowego nie zostaje się od razu maratończykiem. Niech więc to będzie jeden, konkretny cel. Nie wszystko naraz! Nowy nawyk też nie utrwali się od razu – potrzeba do tego około miesiąca. Dlatego można sobie pomóc, tworząc łańcuch nawyków zaczynając od takiego, który jest już mocno utrwalony. Na przykład wieczorem szykujemy buty i strój do biegania, by rano w nie wskoczyć i udać się na przebieżkę. Prosto do celu noworocznego!

Plan Foto: Pixabay.com
„Cele to marzenia z terminem realizacji” Foto: Pixabay.com

Zapisz cel na kartce

Cel zapisany ma o wiele większą szansę na zrealizowanie. Dlatego sformułuj go zgodnie z zasadami SMART i koniecznie zapisz. Kartkę warto powiesić w widocznym miejscu, by nieustannie skupiać Twoją uwagę na celu.

Zorganizuj przypominajkę

W osiąganiu celów noworocznych ważna jest odpowiednia motywacja wewnętrzna. Nawet ona może jednak słabnąć w obliczu pokusy natychmiastowej gratyfikacji lub chwilowego kryzysu. Gdy jesteśmy przemęczeni lub zestresowani, trudniej nam się zmobilizować. Dlatego warto mieć w zasięgu wzroku coś, co przypomina Ci o celu. To może być kartka z pisemnym zobowiązaniem. Zdjęcie miejsca, które chcesz odwiedzić w wakacje, na które oszczędzasz. Bransoletka. Cokolwiek, co pomoże się zmobilizować i zdyscyplinować.

Wykorzystaj kalendarz

Kalendarz może być Twoim sprzymierzeńcem. Zaznaczaj każdy dzień, kiedy obyłaś się bez słodyczy, nie paliłaś czy poszłaś na pilates. Zobaczysz, że widok tych kółeczek czy krzyżyków (zwłaszcza na kalendarzu ściennym) sprawi, że nie będziesz chciała przerwać „serii” i zmobilizujesz się do wysiłku.

Plan. Foto: Pixabay.com
Warto słuchać siebie. Foto: Pixabay.com

Znajdź motywatora

Wsparcie jest niezwykle ważne, więc zadbaj o nie. Możesz ogłosić rodzinie swoje postanowienie -0 będzie Ci głupio zrezygnować. Możesz poprosić przyjaciółkę, by na przykład wykopywała Cię na trening lub ćwiczyła razem z Tobą, jeśli macie wspólny cel. A jeśli nie, może poszukaj dedykowanej grupy na Facebooku? Uzyskasz pomoc i zrozumienie w chwilach kryzysu.

Nagradzaj się

Nowe nawyki wymagają wzmocnienia. Warto mieć na uwadze, że cel oznacza odroczenie korzyści w czasie a nasz mózg chce gratyfikacji już teraz. Dlatego daj mu ją i nagradzaj się. To może być symboliczny znaczek w kalendarzu albo coś materialnego, co sobie kupisz jako nagrodę za wytrwanie w postanowieniu. Pamiętaj, że budowanie nowych nawyków wymaga wysiłku, który trzeba sobie zrekompensować. Znając tych kilka sztuczek możesz wzmocnić swoją wolę i wreszcie dopiąć swego. A Nowy Rok jest idealnym do tego pretekstem.