Czas postanowień noworocznych skłania Cię do rozważenia pójścia na studia bądź szkoły policealnej? To świetnie, bo zaczyna się zimowy nabór. Wykorzystaj to!

Trwa właśnie nabór zimowy na studia podyplomowe czy do szkół policealnych. Sylwester i Nowy Rok to doskonały impuls, by popchnąć do przodu swoje życie zawodowe i zdobyć nowe kwalifikacje. Realizacja postanowień noworocznych nie jest łatwa, ale za to przynosi owoce.

Studia podyplomowe

Studia podyplomowe są przeznaczone dla osób, które mają ukończone studia magisterskie. Jest też możliwość łączenia studiów II stopnia z podyplomowymi. Są płatne, Cena zależy od tego, jaką dziedziną się interesujesz. Kursy oferują zarówno uczelnie publiczne jak i prywatne, na wielu kierunkach. Trwają 2 lata. Można uczyć się w trybie dziennym lub zaocznie. Istniej możliwość uzyskania dofinansowania do studiów. Warunkiem jest zgodność wybranej specjalizacji z obecnie wykonywanym zawodem. Wówczas firma może ubiegać się o środki na czesne dla Ciebie. Wszystkie szczegóły można znaleźć na stronach uczelni lub w sekretariacie.

Studia podyplomowe Foto: Pixabay.com
A może wykorzystać zimowy nabór na studia podyplomowe? Foto: Pixabay.com

Szkoły policealne

Szkoły policealne równie chętnie witają kursantów. W większości są darmowe. Zajęcia odbywają się w weekendy. Poziom nauczania odpowiada tu mniej więcej szkole średniej z tym, że nastawione są na naukę zawodu. Po ukończeniu rocznej lub dwuletniej szkoły policealnej zdaje się egzamin państwowy i uzyskuje tytuł technika. Do zaliczenia potrzebne jest również odbycie praktyk zawodowych. Kształcą się tu asystentki stomatologiczne, florystki, kosmetyczki czy techniczki reklamy. W ofercie są również zajęcia artystyczne (na przykład aktorskie) oraz kwalifikowane kursy zawodowe. Wymogiem przy naborze jest ukończenie szkoły średniej. Matura nie jest obowiązkowa. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

Studia podyplomowe Foto: Pixabay.com
Nauka wymaga wysiłku, ale trud się opłaca Foto: Pixabay.com

A może kurs językowy?

Jeszcze inną propozycję mają szkoły językowe. Wiele z nich prowadzi nabór ciągły, więc nowy rok to doskonała pora, żeby się zapisać. Szlifując angielski, francuski czy niemiecki podnosisz swoje kwalifikacje zawodowe i zwiększasz szanse na rynku pracy. Te, które nie formują grup przez cały rok, właśnie zaczynają zimowy nabór. Jeśli się zastanawiasz, umów się na test kompetencji, żeby określić swój poziom znajomości języka oraz lekcję próbną.

Zagospodaruj czas

Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach? O tym, że to nie kit i dlaczego, już wiesz. To po prostu kwestia metody. Przede wszystkim podejdź realistycznie do tematu i zastanów się, kiedy będziesz mogła chodzić na zajęcia i przygotowywać się do egzaminu. Nie daj sobie wmówić, że nie warto. Jeśli robisz to sama z siebie i dla siebie – to warto. Nie ma co oglądać się na takich, co podcinają Ci skrzydła. Skoro masz jasno określony cel, to się go trzymaj i w nim wytrwaj. Poczujesz się dzielna, silna i ruszysz do przodu. Zaczniesz na nowo. Powodzenia!